Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
CorelDRAW tutorial: Sluchátka (1/2)
Corel Draw 2011
20. července 2011, 00.00 | Tématem dnešního tutoriálu pro CorelDRAW bude boční pohled na pěkně zpracované sluchátko Monster Miles Davis s trumpetistou ve znaku.
Po spuštění programu a volbě Nového dokumentu importujeme (Ctrl+I) podkladový obrázek sluchátka podklad.jpg. Na podkladový obrázek můžeme použít nástroj Interaktivní průhlednost, typ Rovnoměrná, cca 60 %. Při kresbě základních tvarů částí sluchátka budeme vycházet z několika obdélníků.
Ty převedeme na křivky (Ctrl+Q) a poupravíme nástrojem Tvar. Nezapomeňme, že po převedení na křivky již není možné snadno zaoblovat/zkosit rohy obdélníků (panel Vlastnosti), proto tedy pokud je obdélník na jedné straně vhodné pravidelně zaoblit a na druhé nepravidelně poupravit (jako v případě červeného vnitřního obdélníku), pak musíme dát zaoblení přednost.
Další tvary sluchátka již dokreslíme za pomoci nástroje Ruční režim a poupravíme nástrojem Tvar. Později do prostor těmito křivkami ohraničených klepneme nástrojem Malířské techniky. Pouze kabel sluchátka bude dalším obdélníkem.
Na jednodušší části již můžeme použít interaktivní lineární výplň, pro gumový "špunt" interaktivní radiální výplň. Přidání barvy do jakékoliv přechodové výplně provedeme poklepáním na osu přechodu (mimo středové táhlo). Červená část vznikla výše zmíněným použitím nástroje Malířské techniky. Pokud by se nám nedařilo vybarvit určitou část, ale označoval by se rozsáhlejší prostor, pak je problém v nepřekrývajících se křivkách - ty musí prostor obepínat/obkreslovat a ve spojích na sebe navazovat anebo se pro jistotu mohou překrývat.
Nápis Miles vytvoříme Ručním (anebo Bezierovým) režimem. V dialogovém okně s vlastnostmi obrysu – Obrysové pero (F12) zvolíme širší tloušťku obrysu a zaoblené rohy a zakončení.
Také trumpetistu nakreslíme nástrojem Ruční režim, jistě bude třeba jej doladit nástrojem Tvar. Na nápis můžeme použít jednotnou výplň. Pokud bychom se rozhodli pro jiný typ výplně (v tomto případě je to však zbytečné), pak bychom museli nejprve provést převedení obrysu na objekt (Ctrl+Shift+Q).
Také na postavu použijeme jednotný typ výplně. Objekt, ve kterém se hudebník nachází, vyplníme interaktivní lineární výplní a barvy na ose přechodu k sobě umístíme velmi blízko, aby vznikl ostrý přechod barev. Obrys tohoto objektu zvolíme opět širší a po převedení obrysu na objekt (Ctrl+Shift+Q) použijeme taktéž Interaktivní výplň-Typ Lineární.
Ve spodní části sluchátka, kde je napojení spodní a hlavní části, ještě budeme simulovat odlesk. Proto nejprve vyznačíme horní linku tohoto odlesku (černá křivka) a poté do tímto ohraničené části klepneme nástrojem Inteligentní výplň. Vznikne tak zelený (podle nastavení inteligentní výplně) objekt.
Na tento objekt použijeme interaktivní lineární výplň, stejně jako na samotné tělo sluchátka. Bude třeba přidat více barev, protože se na této menší části nachází hned dva výrazné odlesky. Osa přechodu se poté skládá přibližně z takovéto sestavy barev: levý kraj-hnědá, dále 1x hnědá (světlejší), 1x bílá, 1x hnědá (ještě světlejší), 1x hnědá světlá/zlatá, 1x bílá, 1x zlatá, 1x bílá.
Na veliké zeleně ohraničené části sluchátka také nejprve vytvoříme odlesk: na obrázku níže špičatý objekt vpravo nahoře. Tedy použijeme nástroj Ruční režim a následně Inteligentní výplň. Zvolíme vhodnou jednotnou výplň a na zbývající objekt interaktivní lineární výplň.
Posledním neobarveným objektem je zkosený podlouhlý obdélník mezi červeným vykrouženým obdélníkem a uchycením špuntu. Jak je vidět na náhledu dnešního tutoriálu, nejvhodnějším postupem bylo použití ještě jednoho obdélníku, jehož levé rohy se zaoblí (Panel Vlastností) a poté se po převedení na křivky (Ctrl+Q) zaoblení protáhne za pomoci nástroje Tvar. Použijeme jednotný typ výplně a na spodní obdélník interaktivní lineární výplň. Tím je dnešní kresba u konce a já věřím, že se Vám podařilo dosáhnout úspěšného výsledku, a článek Vám tak byl opět přínosem.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024