CorelDRAW tutoriál: Přehrávač od Apple – snazší než vypadá - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

CorelDRAW tutoriál: Přehrávač od Apple – snazší než vypadá

24. září 2010, 00.00 | V oblasti elektroniky dnes světu jasně vévodí "aj pody" a "aj founy" a konkurenční značky většinou pouze kopírují tyto designové lahůdky. Plakáty se těmito obdélníkovými předměty hemží a my si tedy takový přístroj zkusíme vytvořit v CorelDRAW.

Po spuštění CorelDRAW zvolíme Nový prázdný dokument a standardní nastavení ponecháme beze změn. Aktivujeme Nástroj obdélník a tažením vytvoříme obdélník o rozměrech 52,5 x 87,5mm – upravíme v Panelu vlastností. Tam také upravíme Zaoblenost rohů obdélníku na 15 %.

Totožným postupem vytvoříme také druhý obdélník, tentokrát o rozměrech 44,5 x 34 mm a zaoblení všech rohů 5 %. Dále zvolíme Nástroj elipsa, kterým vytvoříme kruhy o rozměrech 12 x 12 mm a 32 x 32 mm. Všechny doposud vytvořené objekty označíme a zvolíme poslední ikonku v Panelu vlastností, tedy Zarovnat a rozmístit. Tím otevřeme stejnojmenné dialogové okno, kde zvolíme horní políčko Na střed a následně Použít.

Kruhy svými středy leží na sobě (při posunu se automaticky přichytí) a jsou umístěny ve spodní části velkého obdélníku, horním okrajem těsně pod pomyslným středem (viz obr. níže).

Dále aktivujeme Nástroj mnohoúhelník a před použitím upravíme v Panelu vlastností Počet vrcholů nebo stran mnohoúhelníku na 3 a poté vytvoříme trojúhelník. Jeho rozměry upravíme opět v Panelu vlastností na 1,2 x 0,9 mm a změníme Úhel otočení na 90°.

Trojúhelník nakopírujeme a vyplníme barvou (ve výsledku bude použita bílá výplň i obrys), posun provedeme tak, aby se podobal náhledu níže, trojúhelníky nakonec doplníme malým obdélníkem.

Tatáž ikonka bude i na druhé straně (nejsnadněji provedeme nakopírováním a "Zrcadlením vodorovně" – zde je chybka v programu v popisu ikon) a posuneme při stisknuté klávese Ctrl (posun po osách X/Y), ve spodní části bude pouze jedna šipka (trojúhelník) a dva obdélníky. Dále aktivujeme Nástroj text a napíšeme "MENU", v Panelu vlastností upravíme velikost písma na 6 pt a klepneme na ikonku B – tučné písmo, zachováme font písma Arial. Nápis se bude nacházet v horní části kruhu.

Dále aktivujeme Nástroj nůž a provedeme úhlopříčný řez největším obdélníkem, částečně posunutý vpravo – viz obrázek níže.

Levou část přístroje obarvíme černou výplní, stejně tak malý kruh. Na pravou část použijeme Interaktivní Lineární výplň, směřující ze spodní části úhlopříčné linky na vrchol úhlopříčné linky a přecházející z černé (dole) do bílé (nahoře). Také na velký kruh použijeme Interaktivní Lineární výplň, směřující z pravé spodní části kruhu doleva nahoru cca do úrovně výšky "Aj podu", přecházet bude taktéž z černé (vespod) do bílé (navrchu). Text a ikonky budou mít bílou výplň i obrys, text je bez obrysové linky.

Obdélník, znázorňující displej, obarvíme bílou výplní a Šířku obrysu změníme v Panelu vlastností na 0,75 mm. Na tento obdélník použijeme Nástroj interaktivní průhlednost, jejíž Typ nastavíme v Panelu vlastností na Jednotný a pouze 10 %.

Dále displej vyplníme obrázkem alba libovolného interpreta: Soubor-Importovat, rozměr obrázku upravíme v Panelu vlastností na 12 x 12 mm. V horní části displeje bude obdélník o výšce 4,7 mm, vyplněný Lineární výplní – bílou až šedivou. Použita bude opět jednotná Interaktivní průhlednost, tentokrát 40 %. V pravé části tohoto obdélníku bude menší obdélník, symbolizující stav baterie. Rozměry obdélníku budou 4,5 x 2 mm, výplň Lineární přecházející ze světle zelené přes bílou (přidání třetí barvy uskutečníme poklepáním na přechodovou osu mimo středové táhlo) do tmavě zelené. Stejně tak bude vytvořen i obdélník ve spodní části displeje – 40 x 2,5 mm, Lineární výplň: šedivá, bílá, šedivá (v rychlém sledu po sobě), bílá a šedivá (pozvolně navazující), viz druhý obrázek níže. Překrývání okrajů vyřešíme nejsnadněji nakopírováním displeje a odstraněním jeho výplně – zbude pouze obrys v popředí vrstvy.

Za pomoci Nástroje text vytvoříme nápis "Now playing", číslo skladby, název písně, interpreta a alba, celkový a zbývající čas. Typ písma bude opět Arial, 6pt, tučné (Ctrl+B). Na opačnou stranu obdélníku, kde je zobrazena baterie, nakopírujeme trojúhelník níže použitý a obarvíme světle modrou výplní.

Spodní šedobílý obdélník bude obsahovat malý obdélník, kde bude použita opět Interaktivní lineární výplň, přecházející z tmavě do světle modré, počet kroků minimalizujeme na 5. Tento obdélník nakopírujeme a rozmístíme přibližně do poloviny šíře displeje (závisí na odehrané délce skladby). Přes tyto obdélníky přetáhneme bílou linku, čímž je přístroj dokončen.

Doufám, že pro vás byl článek přínosem a postupy v něm použité užijete i později při vaší práci v CorelDRAW.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: