CorelDRAW tutoriál: Halftone efekt - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

CorelDRAW tutoriál: Halftone efekt

23. února 2011, 00.00 | Nejspíše jste se někdy setkali s texturami podobnými těm z našeho dnešního tutoriálu, nejčastěji coby podklady nějaké grafiky. Pokud Vás zajímá, jak takový vzor rychle a snadno vytvořit, čtěte dále, je to velmi snadné, jen přijít na postup. K vytvoření těchto textur se v CorelDRAW využije efekt halftone (polotón). Původně slouží puntíky k simulaci přechodu pomocí dvou barev – bílé a černé. Daný efekt se ale dá rozvíjet, čímž lze dosahovat velmi působivých výsledků.

Spustíme CorelDRAW a zvolíme Nový prázdný dokument. Pro tentokrát můžeme ponechat standardní nastavení beze změn. Aktivujeme nástroj Obdélník a jeho použitím vytvoříme čtverec – při tažení nástrojem tedy držíme stisknutou klávesu Ctrl. Čtverec v ukázce má rozměr 150 x 150 mm. Pro zkoušku čtverec alespoň 5x nakopírujeme.

První ze čtverců vyplníme pomocí nástroje Interaktivní výplň, kterým táhneme z horní části do spodního rohu. Stejně tak i u druhého čtverce, do osy přechodu navíc přidáme poklepáním třetí barvu, jejíž výplň bude modrá (viz obr. níže). Třetí čtverec bude vyplněn pouze 10% černou a poslední čtverec libovolnou barevnou výplní. Různé barvy – různé výsledky, vyzkoušejte tedy např. interaktivní Radiální výplň a Síťovou výplň.

Abychom mohli použít efekt polotónu, musíme nejprve všechny tyto čtverce převést na rastr. Nejdříve odstraníme obrys – klepneme pravým tlačítkem myši na proškrtnuté políčko navrchu Palety barev. Označíme čtverec, zvolíme nabídku Rastr a volbu Převést na Rastr, v dialogovém okně nastavíme 72 dpi (čtverce mají veliký rozměr a pokud by měly vyšší dpi, i při maximální nastavitelné velikosti puntíků by byly velmi malé). Dpi můžeme případně později upravit převzorkováním. Převedení na rastr zopakujeme u všech čtverců.

Poté už můžeme označit některý ze čtverců a zvolit Nabídku Rastry-Transformace barev-Polotóny. Nastavení zvolíme podle obrázku níže – tedy největší poloměr bodu a nastavitelné volby na 0°. V případě že by byly puntíky stále příliš malé, po označení čtverce zvolíme v Panelu vlastností anebo nabídce Rastry volbu Převzorkovat, kde ještě snížíme dpi.

Abychom dostali bílý čtverec s puntíky v barvách azurová, purpurová a žlutá zvolíme nastavení na obrázku níže. Dpi bylo třeba nejprve snížit na pouhých 50.

Efekt můžeme použít na běžnou rastrovou grafiku, tedy fotografii, v ukázce lze vidět výřez z jednoho z wallpaperů dostupných ve Windows. Dále jsou použity výplně 2x síťová, kónická a hranatá, při převodu bylo nastaveno 50 dpi, standardní nastavení efektu polotón, pouze zvětšená velikost puntíků na maximum (10).

Tip na závěr: vytvořte tlustou barevnou křivku např. nástrojem Ruční Režim, převeďte ji na rastr a použijte efekt Gaussovské Rozostření z nabídky Rastry-Rozostření. Tím dosáhnete výsledku tlusté linky, postupně se rozpíjející (rozostřující) až do ztracena, na které bude efekt polotónu vypadat opět velmi efektně!

Tento působivý efekt můžete využít na jakýkoliv rastr: kromě kompletně bílého zde nenastává žádná změna, proto doufám, že pro Vás byl článek zajímavou inspirací. Pro další inspiraci zkuste zadat do internetového vyhledávače obrázků výraz "halftone", budete příjemně překvapeni.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: