Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
CorelDRAW tutoriál: Basketbalová obuv (2/2)
Corel Draw 2011
26. září 2011, 00.00 | Dnes navážeme na první díl tutoriálu, týkajícího se kresby basketbalových bot. Čeká nás především práce s křivkou a barevnými výplněmi.
Vyhledáme v počítači dokument s rozpracovanou grafikou a poklepáním jej otevřeme. Budeme pokračovat v barevném vyplňování. Na uzavřené objekty můžeme ihned použít nástroj Interaktivní výplň-Typ Lineární/Lomená čára (nastavujeme v Panelu vlastností). Pokud objekt není uzavřený, ale tvoří ho jen několik linek/křivek, pak dovnitř jimi uzavřeného prostoru klepneme nástrojem Inteligentní výplň. Na nově vzniklý objekt již aplikujeme interaktivní lineární výplň. Popisovaný postup je dobře patrný na červených kroužcích v horní části boty. Ty jsou vybarvené právě pomocí nástroje Inteligentní výplň, stejně jako dvě největší části boty, na ty jsou pak však použity interaktivní výplně: Lineární a Radiální.
Pokud by se nám nedařilo použít nástroj Inteligentní výplň, problémy mohou být tři: 1) linky/křivky, uzavírající prostor, se nedotýkají – prostor tak není uzavřen, 2) do prostoru zasahuje další linka, která ho narušuje/kříží, 3) změna pořadí překrývání má také vliv na použití výplně. Program z neznámého důvodu dělá rozdíl mezi tím, zda-li je linka vpředu kresby anebo nikoliv. Po klepnutí pravým tlačítkem myši na linku tedy zvolíme v nabídce Pořadí-Do popředí stránky. Na zmíněné červené kroužky byla dále použita lineární interaktivní výplň, na kroužky z boku podrážky také, avšak typ radiální. Švy v horní části boty obarvíme klepnutím pravého tlačítka myši na barvu v Paletce barev. Pokud bychom chtěli aplikovat složitější než jednotnou výplň, musíme nejprve převést obrys na objekt (Ctrl+Shift+Q).
Pokračujeme vybarvením podrážky, kde bude většinou třeba použít nástroj Inteligentní výplň. Výřez vespod velké modré části vytvoříme ze dvou objektů – tmavě modrého a bílého, na který aplikujeme nástroj Interaktivní průhlednost, díky kterému mizí bílá část do ztracena.
Výplně aplikujeme také na vrchní detail boty. Jestliže jsme nepřeváděli obrys – šev na objekt, pak je postup, jakým vyplníme část uvnitř a vně švu takovýto: Nástrojem Inteligentní výplň klepneme na vnitřní část obehnanou švem i na vnější. Oba vzniklé objekty označíme a v Panelu vlastností klepneme na volbu Sloučit. Šev označíme za pomoci klávesy Alt (klávesa, díky které označujeme objekty schované za jinými objekty, tedy objekty v pořadí hlouběji – níže) a umístíme ho do popředí stránky (Ctrl+Home). Na sloučený objekt použijeme interaktivní Lineární výplň, na jejíž osu poklepáním přidáme několik dalších barev.
Podkladový obrázek, na kterém je použita interaktivní průhlednost, přemístíme do popředí stránky (Ctrl+Home), abychom viděli linky, které jsou na botě. Aktivujeme nástroj Ruční režim a klepneme vždy v počátečním a koncovém bodě linky.
Všechny tyto linky označíme (Shift) a po přepnutí se na nástroj Tvar tažením označíme všechny uzly (každá linka se skládá z počátečního a koncového uzlu a jednotlivé označování by bylo zdlouhavé), další možností je volba Vybrat všechny uzly témař na konci Panelu vlastností. V Panelu vlastností poté zvolíme ikonu Převést na křivku. Stále nástrojem Tvar uchopíme vždy úsek linky a tažením myši anebo klávesovými šipkami dotvarujeme.
Stejně tak doděláme zbývající linky.
Po dotvarování bychom měli dosáhnout takovéhoto výsledku.
Všechny linky nyní označíme a v Panelu vlastností zvolíme ikonu Sloučit. Výplň, kterou budeme chtít použít, bude interaktivní lineární, musíme tedy nejprve převést tyto obrysové linky na objekt- Ctrl+Shift+Q. Dále nám již nic nebrání v použití této výplně. Na obrázku níže můžeme vidět v Panelu vlastností nápis Lomená čára, důvod je prostý, běžně a ve starších verzích CorelDRAW standardně nazývaná Lineární výplň se ve verzi X5- a pouze zde přejmenovala na Lomená čára, upřednostňuji tedy raději všem zažitý název.
Závěrečným krokem bude tvorba stínu. Nezávisle na botě vytvoříme elipsu stejnojmenným nástrojem, libovolně ji vyplníme a aplikujeme nástroj Interaktivní stín. Kombinací kláves Ctrl+K rozdělíme elipsu a stín, elipsu odstraníme a stín umístíme na odpovídající místo a změníme jeho pořadí Do pozadí stránky (Ctrl+End).
Tím je celá kresba hotová, objekty, které jsme využili pro použití nástroje Inteligentní výplň můžeme odstranit, pokud jsme tak neučinili hned. Doufám, že se Vám článek líbil a přinesl Vám zajímavé poznatky.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024