Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
CorelDRAW: Tučňák Linux
Corel Draw 2011
13. července 2011, 00.00 | V dnešním článku se budeme věnovat kresbě jedné z variant loga operačního systému Linux. Tutoriál by měl zvládnout i začátečník v CorelDRAW.
Po spuštění programu a volbě Nového dokumentu v barevném režimu RGB v nabídce Uvítacího okna ponecháme standardní nastavení beze změn. Nejprve za pomoci nástroje Elipsa vytvoříme základní tvary tučňáka. Protože na většinu tvarů pouhý nástroj Elipsa nestačí, musíme elipsy Převést na křivky (Ctrl+Q) a poté doladit za pomoci nástroje Tvar.
Zobák tučňáka nejsnadněji vytvoříme tak, že budeme vycházet z trojúhelníku, vytvořeného nástrojem Mnohoúhelník, jehož počet rohů přenastavíme v panelu Vlastností na 3. Poté postupujeme opět převedením na křivky (Ctrl+Q) a doladěním nástrojem Tvar.
Objekty barevně vyplníme pro lepší orientaci a na zdeformovanou elipsu, přetínající samotné tělo tučňáka, použijeme nástroj Inteligentní výplň. Tím vznikne veliký červený (anebo jinak barevný - podle přednastavené barvy v Panelu Vlastností) "výřez".
Tělu tučňáka chybí už jen křídla, ta dokreslíme za pomoci nástroje Ruční režim. Linku křídel přetáhneme až dovnitř těla. Poté do vzniklého prostoru klepneme nástrojem Inteligentní výplň. Další variantou, namísto použití inteligentní výplně, je uzavření obrysové linky. Následujícím krokem bude spojení křídel s tělem.
Tělo a křídla tedy označíme (Shift) a v panelu Vlastností zvolíme ikonu Sloučit. Tím je z těchto tří objektů jeden. Na horních okrajích křídel bude odlesk, proto je třeba doplnit je dalšími dvěma objekty. K tomu poslouží nástroj Ruční režim a Tvar. Dalšími kroky je odstranění obrysů - označíme tedy vše (Ctrl+A) a pravým tlačítkem myši klepneme na proškrtnuté políčko navrchu Palety barev. Objekt uvnitř těla vybarvíme Interaktivní Lineární výplní, přecházející z šedivé do bílé. Na nejvyšší elipsu a dvě elipsy na ploutvích použijeme nástroj Interaktivní průhlednost. Bělmo v očích a ploutve vybarvíme buď pomocí nástroje Interaktivní výplň - typ Radiální (vhodnější pro ploutve), anebo nástrojem Interaktivní kontura - používá se jako jiné efekty, tedy tažením dovnitř anebo vně objektu, na který ji chceme uplatnit. V tomto případě oko vyplníme jednotnou šedivou výplní a Interaktivní konturou táhneme dovnitř. Cílová barva kontury bude bílá anebo 10% šedivá - nastavíme v panelu Vlastností.
Interaktivní konturu použijeme také na zobák tučňáka, odlesky na křídlech řešíme nástrojem Interaktivní výplň - typ Lineární (v X5 Lomená čára). Oči doplníme bílými odlesky, vycházejícími z tvaru Elipsy a za pomoci nástroje Tvar doladěnými. Červené objekty na obrázku níže jsou přípravou pro tvorbu dalších odlesků a vytvářejí uzavřené prostory pro použití nástroje Inteligentní výplň.
Na obrázku níže můžeme vidět základní tvary odlesků, které vytvoříme nástrojem Inteligentní výplň. Bohužel, Interaktivní kontura funguje na principu vytváření dalších vektorových objektů, proto při použití Inteligentní výplně program zachycuje i ohraničení, jež zdánlivě v kresbě nejsou. Řešení je však jednoduché, objekt s konturou si nakopírujeme a přesuneme bokem, konturu z původního objektu odstraníme - poslední ikona v Panelu Vlastností - a poté použijeme Inteligentní výplň. Označíme objekt, kterému jsme konturu odstranili, zvolíme Nabídku Efekty-Kopírovat Efekt-Kontura a tlustou černou šipkou klepneme do nakopírovaného objektu s konturou.
Obočí vytvoříme ze dvou objektů. Nástrojem Ruční režim a Tvar nakreslíme linku, které zesílíme tloušťku obrysu. Tuto linku převedeme na objekt: Ctrl+Shift+Q a vyplníme 1) Interaktivní lineární výplní, na jejíž přechodovou linku přidáme poklepáním další barvy či obarvitelná místa, 2) Jednotnou černou barvou a dovnitř obočí potáhneme Nástrojem Interaktivní kontura. Poté tyto dva objekty dáme přes sebe a přes horní použijeme nástroj Interaktivní Průhlednost. Poté umístíme ihned pod horní okraj očí a změníme pořadí - schováme obočí těsně za oči.
Závěrečným krokem bude stín, pro jehož tvorbu si vytvoříme elipsu o šířce tučňáka. Na tuto elipsu použijeme nástroj Interaktivní Stín a tažením vytvoříme. Tento stín od Elipsy odpojíme kombinací kláves Ctrl+K a elipsu odstraníme. Stín umístíme pod tučňáka a tím je celá kresba hotova.
Doufám, že se vám podle článku úspěšně podařilo dosáhnout výsledku a celý tutoriál byl pro vás přínosem.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024