Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. listopadu 2024
Software
CorelDRAW: Interaktivní přechod po osnově
Corel Draw 2011
19. října 2011, 00.00 | V dnešním článku si předvedeme funkci nástroje interaktivní přechod. K myšlence mě dovedla účastnice kurzů CorelDRAW, jejíž dotaz byl, zda jde vytvořit tečkovaná spirála. V CorelDRAW lze téměř vše
a mnohdy i více než očekáváme, jen musíme nalézt postup, pokud možno ten nejsnazší, a jeho praktické využití.
Po spuštění programu a volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn. Nejprve si vytvoříme podklady pro použití nástroje Interaktivní přechod. Těmi budou dva kruhy – vytvoříme za pomoci nástroje Elipsa a stisknuté klávesy Ctrl a spirála (stejnojmenný nástroj nebo klávesa A), nacházející se v šuplíku nástroje Mnohoúhelník. Mezi kruhy bude probíhat přechod a spirála bude osnovou.
V Panelu nástrojů tedy zvolíme nástroj Interaktivní přechod, kterým táhneme z jednoho kruhu do druhého. V Panelu vlastností poupravíme počet nově vzniklých meziobjektů a přiřadíme osnovu volbou Nová osnova. Tlustou černou šipkou, která se zobrazí, pak klepneme na spirálu.
Nyní použijeme tento postup v praktičtějším případě. Vytvoříme ciferník, nejprve tedy začneme podklady – jedním kruhem a dvěma linkami. Je třeba dát pozor při kopírování linky, protože pokud bychom ji otočili, bude mít výsledek použití nástroje Interkativní přechod odlišné vlastnosti.
Mezi dvě linky "natáhneme" Nástroj Interaktivní přechod a kruh použijeme jako osnovu – stejně jako v prvním případě. Nových meziobjektů bude 29, vytvoříme tak polovinu ciferníku.
Aby linky kopírovaly tvar kruhu a přitom se také otáčely, použijeme v Panelu vlastností volbu Otáčet všechny objekty. Kvůli těmto složitějším nastavením není možné udělat ciferník jedním, ale dvěma kroky.
Celý přechod můžeme zkopírovat na protější stranu a přebytečné části po rozdělení odstranit. Rozdělení můžeme také udělat ihned a kopírovat jen ty linky, které potřebujeme. Rozdělení provedeme po označení přechodu nejsnáze kombinací kláves Ctrl+K a poté zrušením zbylých skupin objektů – tedy linek Ctrl+U (ungroup). Po rozpojení na jednotlivé linky vybereme linku horní a poté každou pátou a zvýšíme šířku jejich obrysové linky.
Můžeme libovolně barevně upravit zbylé linky, odstranit kruh a naopak přidat ručičky. K jejich vytvoření můžeme např. použít nástroj Mnohoúhelník, kterému v Panelu vlastností nastavíme pouze 3 vrcholy. Po převedení na křivky Ctrl+Q zaoblíme rohy krátké strany za pomoci nástroje Tvar.
Závěrečným krokem je přidání dvou kruhů – jeden větší – černý, druhý menší, vybarvený interaktivní Lineární výplní. Oba kruhy posuneme do pozadí vrstvy – Shift+PgDown anebo po klepnutí pravým tlačítkem myši volbou Pořadí-Do pozadí stránky/vrstvy (pracujeme na stránce v jedné vrstvě, volba je tedy libovolná, výsledek totožný).
Doufám, že pro Vás byl článek zajímavým a přínosným.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
9. ledna 2025
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
9. ledna 2025
Profesionální scaner Scanner Heidelberg TOPAZ I. optické rozlišení bez interpolace 3800DPI
-
17. ledna 2025
-
21. ledna 2025