Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Corel Draw Tutorial: příprava PDF pro tiskovou zakázku
hrnek corel
23. května 2006, 00.00 | Věty typu: „V čem že to ten grafik dělal? V Corelu? Tak to PDF zahoďte!“, jsem slyšel již nesčíslněkrát. Jako celoživotního corelistu mě tento názor rozčiluje. Nicméně příprava správného PDF pro tiskovou zakázku není úplně jednoduchá, ale naučíte-li se základní pravidla, budete opravdu příjemně překvapeni.
„V čem že to ten grafik dělal? V Corelu? Tak to PDF zahoďte!“ Kolikrát jen jsem tuhle větu za život slyšel. Jako celoživotního corelistu mě tento názor rozčiluje, protože si myslím, že kdo nadává na Corel, ten ho jen a pouze neumí. Ale ruku na srdce, vážení, je to hlavně proto, že Corel, stejně jako Word, si může pořídit (a na rozdíl od Illustratoru také pořídí) skoro každý. A stejně jako z Wordu podle toho vypadají data pro tisk. Nemluvím zde o tisku na domácí „inkoustovou“, ale o osvit Vašich dat pomocí CtP a následný profesionální, například ofsetový tisk. Aby ale nebylo možno tolik nadávat na nás, corelisty, rozhodl jsem se napsat tento krátký návod. Příprava správného PDF pro tiskovou zakázku není úplně jednoduchá, ale naučíte-li se základní pravidla, budete opravdu příjemně překvapeni.
Na začátek je třeba velice hlasitě připomenout, že zatím jediná důvěryhodná cesta ke správnému tiskovému PDF je: Aplikace -> Tisk na PostScriptovou tiskárnu (.prn) -> Destilace pomocí Adobe Distilleru. Přímý výstup pomocí Corel PDF enginu nefunguje na 100%. Pracuji v oboru a užil jsem si s tím svoje. Takže tiše předpokládám, že máte v systému nainstalovaný ovladač nějaké osvitové jednotky s výstupem přesměrovaným do souboru. Pro lenochy – některé tyto ovladače jsou k dispozici již přímo ve Windows, stačí nainstalovat jako novou tiskárnu a její výstup přesměrovat do souboru. Pro ještě větší lenochy: Přidat tiskárnu – Místní tiskárna (odškrtnout políčko Automaticky rozpoznat) – Použít následující port: FILE: (Tisk do souboru) – Vybrat (například) Linotronic 930 v52.3 – Pojmenovat tiskárnu, nastavit sdílení… A JE TO.
Nyní je třeba pro naše další účely tento ovladač ještě lehce nastavit:
1) Zvolte Vlastnosti – Nastavení zařízení. Najděte řádek Zkonvertovat formát Gray Text na formát PostScript gray a zvolte ANO. Najděte řádek „Zkonvertovat formát Gray Graphics na formát PostScript gray“ a zvolte ANO. Tyto 2 volby zajistí správný výstup černé z programu Word – ten standardně vystupuje do RGB a tato volba automaticky převede RGB černou na 100% CMYK černou (0, 0, 0, 100).
2) Zvolte Vlastnosti – Předvolby tisku: Upřesnit. Najděte řádek „Písmo TrueType“ a změňte hodnotu na „Načíst jako písmo“. Toto vám zajistí, že všechna písma budou do výstupního souboru předávána správně a bez náhrad.
A to je vše.
Celý tutoriál bude popisován na anglické verzi Corelu (protože jsem na ni zvyklý) a doufám, že pro lokalizovanou verzi bude i tak vše zřejmé.
Správné nastavení výstupního formátu v Corelu
Ta stínovaná stránka, která se objevuje na ploše Corelu není jen tak samoúčelná. Právě ta udává čistý formát dokumentu a tu je třeba nastavit – když už pro nic jiného, tak proto, že při generaci výstupního souboru Corel k tomuto formátu vygeneruje ořezové značky. Takže i když vytváříte třeba jen vizitku (90 x 50 mm), nastavte si čistý formát na správný rozměr.
Vytvořte vizitku podle vlastního gusta.
Tím, že máte správně nastavený čistý formát, zároveň vidíte nastavení případných spadávek. Nic víc není třeba přidávat. Máte-li hotovo, můžete přejít k vytváření vlastních tiskových dat. Stiskněte Ctrl-P.
Objeví-li se vám následující dotaz:
Odpovězte "NE". To je důležité, aby nedošlo k natočení výsledného PDF. Nyní se objeví základní dialog tisku (v mém případě se tiskárna jmenuje Agfa Apogee Normalizer“). Nezapomeňte si otevřít v pravé části okno s náhledem.
Nyní k nastavení. Výstupní formát je dobré nastavit větší než čistý formát kvůli případným spadávám a ořezovým značkám. Mně se osvědčilo přidávat 10 mm na všechny 4 strany. Klikněte tedy na tlačítko Properties vpravo od názvu tiskárny.
V pravém dolním rohu stiskněte tlačítko Upřesnit.
Najděte si řádek Formát papíru, z nabídky vyberte Vlastní velikost v jazyce PostScript.
Klikněte vpravo na Upravit vlastní velikost stránky a nastavte rozměry i s přídavky. V našem případě čistý formát 90 x 50, okraje + 10 mm, nastavte tedy 110 x 70 mm.
Zde je třeba se pozastavit u chyby, která je v nastavení vlastního formátu v ovladačích pro Windows XP. Zadáte-li výšku (v našem případě 70) a stisknete-li Enter, tato hodnota se nezapíše (zkontrolujte opětovným stiskem Upravit vlastní velikost stránky). Po zadání výšky je třeba stisknout Tabulátor (přechod na další pole), nebo místo Enteru použít tlačítko „OK“. Ale to jen tak na okraj. Nyní máte tedy nastavený správný výstupní formát, až se proklikáte do základního dialogu tisku, měl by vypadat nějak takto:
V záložce Layout není nutné nic nastavovat, důležité je, aby pozice a velikost byla As in document, tzn. velikost 100%.
V záložce Separations jsou odepnuty separace – jdete přeci s dobou a generujete kompozitní PDF.
V záložce Prepress zapněte v levé spodní části Crop/fold marks a Exterior Only.
A ejhle! V náhledu přibyly ořezové značky vymezující přesně čistý formát.
V záložce PostScript nezapomeňte nastavit verzi PostScriptu na PostScript 3. Zatrhněte také položky Download Type 1 fonts a Convert True Type to Type 1 – chcete, aby texty byly v PDF jako texty a ne sady křivek. Opačný případ je sice bezpečnější, všechny texty se převedou na křivky a vy máte po problémech, ale u větších grafických celků se dramaticky zvedá objem dat. Jejich následná kontrola, například pomocí plug-inu PitStop se stává velice obtížnou, až nerealizovatelnou – ale o tom jindy.
A z nejhoršího jste venku. V záložce General doporučuji toto nastavení uložit pro další použití. Nyní konečně stiskněte tlačítko Print a zadejte místo a název výstupního .PRN souboru.
A na konec destilace. Je velice důležité, jaký profil distilleru použijete. Není PDF jako PDF. Ale to by bylo na dlouhé zimní večery. Nejjednodušší řešení je, že použijete profil Tisková kvalita a změníte kompatibilitu PDF na Acrobat 4 (PDF 1.3) . Vyšší verze již mohou obsahovat vlastnosti, se kterými si nemusí poradit RIP. Odvážnějším DOPORUČUJI publikaci PostScript&PDF (více na www.grafie.cz). Tam najdete vše potřebné a každý, kdo připravuje PDF k tisku, by si ji měl minimálně prolistovat.
A takto by měl vypadat výsledek vaší práce (náhled v JPEGu):
Zde si můžete stáhnout výslednou vizitku ve formátu CDR a ve formátu PDF.
Ať se vám daří.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024