Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
CINEMA 4D – tipy, triky, ukázky (1)
7. února 2011, 00.00 | Měli jsme ideu, že mimo klasických návodů a recenzí bychom sem tam mohli přijít i s něčím poněkud odlišným. Prezentovat na jednoduchých příkladech různé technologie a případně algoritmy, které se používají denně, ale ne vždy jsou plně doceněné či užívané efektivně. Jednoduše knihovnu triků a návodů pro všední den.
Ono to je snadné, řekne si každý, stačí jen použít protažení po křivce. Ale co pokud bychom chtěli vytvořit opravdu celý komplexní svazek, který bude splňovat kritéria reálného života? Tedy zejména to, že se jednotlivé kabely neprotínají a mají svou fyzickou podstatu zaručující, že nepropadnou do sebe. Zadání je dané, co si vyzkoušíme?
Vyzkoušíme si následující příkazy a techniky:
1) Protažení po křivce a parametry, které toto protažení ovlivňují. Příkaz použijeme hned několikrát.
2) Hrana na křivku - technika, kterou můžeme převést výběr hran polygonového objektu na křivkový objekt. I tento příkaz se dočká více užití.
3) Nastavení interpolace křivek - toto nastavení má vliv na segmentaci výsledných objektů.
4) Nástroj Magnet v režimu křivek.
5) Vlastnost Natáčet ke křivce pro umístění obnažených žil drátků.
6) Křivka – deformátor, aneb jak si svazek umístit.
Celý postup stručně
Jak tedy budeme postupovat? Základem všeho je stanovit, kolik že náš svazek bude mít žil. Já jsem vycházel z rovnostranného trojúhelníku, který jsem si vhodně rozsegmentoval a smazal nepotřebné body. Pak stačí jen vybrat pár hran a převést je na křivku. Je hotovo, je profil, který můžeme protáhnout po další křivce.
Proč protažení a nikoliv vytažení? Odpověď je prostá. I když jsem si profil protáhl po prosté lineární křivce se dvěmi body, díky nastavení vhodné vnitřní segmentace je možné upravit tvar svazku. Různě jej natáčet, upravovat velikost a podobně, prostě vytvořit přirozenou strukturu budoucích cest, po kterých teprve bude protažený profil.
Co dále? Jakmile je vytvořený základní tvar, opět nastoupí příkaz Hrana na křivku. Podél celé délky vytvoříme nové křivky – cesty jednotlivých drátků. Ty již splňují některá kritéria, například se neprotínají. Skvělé...
Vše si můžeme ještě polechtat magnetem a maličko upravit, ale v zásadě to není až tak potřebné.
Jednotlivá vlákna – cesty si můžeme separovat, nastavit vhodný typ křivky a režim mezilehlých bodů. Pak už jen vytvořit další Protažení NURBs, pod ně seskládat jednotlivé cesty a následně samozřejmě můžeme připravit různé materiály na jednotlivé dráty.
Co dále? Snad jen poupravit konce, aby vypadaly jako vytrhané z přípojky, a nakonec umístit pomocí vlastnosti Natáčet ke křivce na konce křivek jednoduché válečky simulující obnažené žíly. A to je vše. Svazek je připravený. Jen jej umístit.
Umístíme jej pomocí dalšího jednoduchého triku, speciálního deformátoru Křivka. Ten kdysi býval součástí jen modulu MoGraph, ale od verze R12 jej máme k dispozici všichni. Teď už jen toho robota, ze kterého ty dráty vyčuhují.
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024