CINEMA 4D – tipy a triky, vlastnost omezení - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

CINEMA 4D – tipy a triky, vlastnost omezení

4. srpna 2011, 00.00 | Jednou z možností (nikoliv jedinou) jak na různé mechanické vazby bez dynamiky je vlastnost omezení, která patří do skupiny nástrojů pro animace postav. Dnešní návodem budeme demonstrovat, jak můžeme tento zajímavý element využít.

Motor

Téma je poměrně jednoduché a vychází z tématu, které jsme již jednou, kdysi dávno, řešili. Motor, stávající se klikové hřídele a válců co se pohybují nahoru a dolu.- Vše můžeme poměrně elegantně řešit Xpressem (ono, ve videu to nezmiňuji, ale já bych jej stejně použil, protože má některé nezanedbatelné výhody – například to, že se analyzuje jako celek pro všechny elementy najednou a není tak problém s definicí priority), ale v případě spíše vizuálních prezentací než vyloženě mechanicky přesných simulací může být vlastnost Omezení velmi efektivní. Je totiž velmi přehledná a logická....

01

Zdrojové soubory ke stažení

Kde a kdy?

Kde? Ve Správci nastavení u objektu, který chceme nějak omezit. V menu Vlastnosti, položce Charakter (v R13 je nově uvedeno Postava). Zajímavé je, jak je tato vlastnost univerzální. Umožňuje totiž obrovské množství různých triků, které lze řešit XPressem (a asi i přesněji), které ale můžeme definovat velmi rychle.  

Navíc jsou zde další možnosti. Můžeme na jedné jediné vlastnosti definovat různé typy omezení a kombinovat je. A nebo, což je asi ještě zajímavější, můžeme vytvářet různé vlastnosti omezení s různými parametry a zejména různými hodnotami pořadí vyhodnocení. To je zásadní pro správnou analýzu chování a bude to klíčové i v našem případě.

Model

Model není podstatný, postačí ,pokud použijete pár primitiv a dáte je pod objekty Osy. Ty budou v místě jednotlivých kloubů, samozřejmě. Případně využijte model můj...

02

Založení

Založení je vlastně takovým úvodem. Vytvoříme si v něm základní dvě vlastnosti a ukážeme si, že není problém objekty navázat na sebe. Vše je překvapivě (ideologicky) snadné. Stačí jen vybrat z nabídky příslušné vlastnosti.

03

Další válce

Další válce jsou jen kopiemi, které jsou natočené. Následně stačí jen navázat kliky klikové hřídele na vlastní hřídel a tu animovat. Vše by mělo fungovat.

Priorita

Samotnou otázkou ale zůstává nastavení priority. Jakkoliv vše může vypadat dobře, stačí se jen podívat na celou scénu z boku a zjistíme, že válce nedrží polohu tak, jak bychom chtěli, ale jsou dynamicky „zatlačené“ ve směru –Z. To je potřeba vyřešit a řešení to samozřejmě má. V nastavení priority.

Priorita by měla být pro cenou simulaci nastavená na hodnotu Dynamika, aby analýza probíhala úplně na počátku analýzy scény (po generátorech).

Navíc je potřeba, abychom oddělili některé vazby do dvou vlastností na jednom objektu. Aby se analyzovaly (obě nastavení) postupně ve správném pořadí...

Objekty pístů tak dostanou dvě vlastnosti Omezení. Jednu pro vymezení PSR v ose Y, druhou pro nastavení vymezení poloměru ve kterém má být objekt kotven vzhledem k čepu na klikové hřídeli.

Navíc čím méně vlastností a analýz, tím přesnější výsledek. Takže možná není od věci přeci jen využít hierarchii a vlastnost Omezení (abychom zastavili generátory které se tak mohou projevit) a zjednodušit tak celý systém...

Doladíme priority a vše by mělo fungovat jak má. Nastavení priorit chce troch experimentování, ale nakonec by se mělo vše podařit. Výsledek? Myslím že perfektní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: