Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
CINEMA 4D tipy a triky – Thinking particles, jiná liga částic 1
23. června 2011, 00.00 | To, že má CINEMA 4D více možností, jak na částice, je známá věc; ovšem ne všichni, kdo mají tu možnost, využívají i Thinking particles. Je to jednoznačně škoda, a tak se dnes v této sadě video návodů vrátíme k tématu, které jsme kdysi rozebrali v článku. Obrázek je jako tisíc slov. Video? Asi ještě více!
Rád bych začal poděkováním. Sypat každý týden nějaké téma je vcelku obtížné. Ne, nestěžuji si, ale občas jsem prostě na suchu, a jindy se témata skoro až hromadí. A to tak, že zase zapomenu, že jsem chtěl nějaké téma řešit. Prostě klasika. Měl bych si to psát, což občas dělám, pokud tedy nezapomenu si to napsat :-).
Dnešní téma je tak trochu reminiscence. Přiznávám to bez mučení, ale také se musím ihned hájit. To ne já, to on. Jeden uživatel totiž napsal následující:
Dobrý den a opět děkuji za návod.
P. S. Jen bych chtěl říci, že kdybyste nevěděl o jiném tématu :), tak by určitě nebylo na škodu natočit nějaký jednoduchý návod na knihovnu Thinking particles 3.0. Vím, že tu už několik článků na tohle téma je, ale já osobě to toho nějak nemůžu proniknout :) a myslím, že by to také někdo ocenil. Každopádně děkuji.
Omlouvám se za poněkud nespisovnou poznámku. „Tak jo, proč ne!“
Pojďme tedy na to!
Thinking particles byly dříve separátním modulem a nedejte se mást, nejedná se o klon speciálního pluginu pro 3ds max, ale o shodu jmen, jakkoliv oba nástroje řeší dost podobnou problematiku. Ten náš Thinking particles je ale coby vlastní řešení CINEMY 4D blíže integrován do samotného programu, lze jej sofistikovaně míchat s mnoha dalšími nástroji, a to je nesporně výhoda. Na druhou stranu je zmíněný plugin systémově o něco dále, o tom žádná.
Thinking particles se ovládá skrze rozhraní XPresso a je tedy velmi otevřeným systémem. Natolik, že to může leckoho děsit. Pro ty, které to děsí již od počátku, ale máme řešení. Bjorn Marl alias Srek, kmenový zaměstnanec Maxonu, pro nás připravil celý balíček různých nástrojů, které nám s tímto systémem mohou pomoci.
Připravil jsem tedy několik videí (prozatím tři), která popisují základní procesy uplatnění modulu Thinking particles za využití zmíněné knihovny. Video první obsahuje základní popis konstrukce scény a tvorby efektu (řekněme ruční). Zdůrazňuje, že zapotřebí je vytvoření objektu Geometrie částic, který zprostředkovává data systému, a také že jsou zde i další nastavení, bez nichž není systém aktivní.
Video druhé navazuje, kde první skončilo. Demonstruje, že je možné v jedné scéně používat mnoho různých skupin částic a tvořit tak velmi komplexní částicové efekty.
Poslední díl je pro všechny, co se stále ještě bojí. Demonstruje, že úprava připravených generátorů není až tak obtížná, jak by se možná mohlo na první pohled zdát. Upravíme si tedy jeden z generátorů, pomocí vytvořených uživatelských dat vytvoříme systém pro komplexnější zadávání velikosti i tvaru samotného generátoru.
Souhrnně se tedy podíváme na následující:
Integraci modulu/nástroje Thinking particles v programu (platí pro ty, kteří modul mají a nebo mají CINEMU 4D R12 Studio)
Využití knihovny Thinking particles, tvorba generátoru/emitoru částic
Problematika objektu a nastavení geometrie částic a celého efektu
Úprava objektů knihovny
Míchání více efektů v jedné scéně
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024