Chartwell font: inovativní tvorba grafů v sazbě i na Webu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Chartwell font: inovativní tvorba grafů v sazbě i na Webu

29. srpna 2011, 00.00 | Rodina OpenType fontů Chartwell z dílny společnosti TK Type usnadňuje zásadním způsobem publikování koláčových, sloupcových a čárových grafů. Jaké jsou výhody a nedostatky spojené s použitím daných fontů?

Grafy znázorňující různé typy numerických dat představují více či méně důležitou část nejedné tištěné publikace či webové prezentace. Jejich tvorba ovšem není úplně triviální záležitostí, i když jsou v daném případě k dispozici skutečně rozmanité nástroje, stačí takto zmínit například export z tabulkových procesorů, podporu tvorby grafů v Adobe Illustratoru či různé cesty dynamického generování s pomocí pluginů nebo skriptů sázecích aplikací v případě tiskové produkce či serverových řešení v případě Webu.

K problémům spojeným s nasazením grafů v oblasti publikování a designu patří například problematická kvalita výstupů grafů z kancelářských aplikací či nesnadné updatování grafů v sazbě nebo na Webu v případě změny znázorňovaných dat. Rodina fontů Chartwell z dílny společnosti TK Type nicméně před nedávnem nabídla poměrně výkonné a z hlediska běžných designérů či sazečů rozhodně elegantní řešení dané problematiky. Není tedy divu že jsme se na její schopnosti v naznačeném směru rozhodli blíže podívat v tomto článku.

Základní přiblížení

S pomocí Chartwell lze vytvořit graf pouhým přiřazením daného fontu textovému úseku. Tento má podobu jednoduchého matematického součtu (tedy například „10+20+70“) obsahujícího celá čísla, a případně i textové znaky (viz další výklad), kde sčítance popisují odpovídající části grafu. Při počátečním zadávání hodnot grafu v sázecí aplikaci či textovém procesoru by měl uživatel vypnout ligatury a ujistit se, že tracking je nastaven na nulu. Po zadání příslušných hodnot je pro korektní zobrazení grafu zapotřebí ligatury zapnout.

Forma grafu závisí na volbě odpovídající rodiny fontu. Chartwell zde nabízí tři rodiny, pro koláčové, sloupcové a čárové grafy.

Chartwell font pro koláčové grafy dovoluje pro položky grafu použít celočíselné sčítance z intervalu 0-100. Je-li celkový součet větší než 100, použije se hodnota nad 100 pro založení nového grafu. Je-li hodnota součtu nižší než 100, vytvoří se „vykousnutý“ graf. Omezení na celá čísla nedovoluje precizní vytvoření grafu například pro přesné třetiny, nutná je zde určitá interpolace (33+33+34), jenž ale nemusí být na grafu příliš postřehnutelná. Součástí součtu pro koláčový graf mohou být i písmena z intervalu a-Z, dovolující vytvářet v grafu centrované kruhy o různých velikostech a použít tak různé prstencové tvary.

chartwell1f.jpg

V případě sloupcových grafů jsou podporovány celočíselné hodnoty v intervalu 1-1 000, ale sloupce je zde možno odpovídajícími výrazy skládat na sebe a tak lze vyjádřit v podstatě jakoukoli kladnou celočíselnou hodnotu. Znak „=“ v součtu pak vloží vrchol grafu. Ve výchozí podobě jsou sloupcové grafy horizontální, stejně jako u jiného fontu je nicméně možná aplikace rotace a takto tedy tvorba grafů vertikálních.

chartwell2f.jpg

Čárové grafy podporují pouze celočíselné hodnoty 1-100, nicméně následně lze provést odpovídající vertikální zvětšení fontu k vyjádření v podstatě libovolné hodnoty.

Možná je tvorba grafů jak v odstínech šedi, tak i v barvě, obarvení se přitom přiřadí odpovídajícímu sčítanci.

chartwell3f.jpg

Zásadní výhodou Chartwell je snadná tvorba i jednoduchý update podoby grafu: stačí jen zadat či upravit příslušně hodnoty ve výrazu. Oproti obvyklým cestám tvorby grafů naznačeným v úvodu článku se takto jedná o rychlý a intuitivní proces, který lze dále akcelerovat nasazením skriptování.

Tolik k základním principům použití Chartwell. Pojďme se nyní ještě ve stručnosti podívat na specifika aplikací v případě sazby a Webu.

Sazba

Velkou výhodou nasazení Chartwell v případě sazby či prosté tvorby dokumentů je to, že daný font lze využít v kterékoli aplikaci podporující OpenType a kontrolu ligatur. Tvorba grafů metodou popsanou výše je tedy snadná nejen v Adobe InDesignu či QuarkXPressu, ale též třeba Microsoft Wordu či OpenOffice.org Writeru.

Těm, kdo zvažují nasazení Chartwell s Adobe InDesignem doporučujeme článek „Creating Instant Charts With Chartwell“ Mike Rankina ze serveru InDesign Secrets. Nalézt zde lze podrobnější popis aplikace Chartwell v prostředí InDesignu, spolu s rozborem možných problémů a omezení.

chartwell4f.jpg

Web

V případě publikování na Webu lze Chartwell nasadit coby uživatelský font s užitím různých technologií, které bohužel ještě stále nelze považovat za mainstreamové a plně optimalizované. Odpovídající JavaScript spolu s případným použitím jiných prostředků zde nicméně slibuje kompatibilitu se všemi moderními browsery.

Závěrem

Chartwell font nabízí bezesporu inovativní, intuitivní a snadnou cestu tvorby grafů určených jak pro tiskovou produkci, tak i pro Web. Nevýhodou jsou nicméně omezené vyjadřovací schopnosti nastíněné výše.

Jednotlivé rodiny Chartwell fontu, určené k tvorbě sloupcových, čárových a koláčových grafů se nabízí každá za cenu 20 USD. V případě nákupu všech tří rodin současně je pak cena redukována na 50 USD. Při takovýchto cenových nastaveních se investice do Chartwell bezesporu vrátí již po několika málo jeho použitích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: