Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
CES 07: Microsoft vs. jeho špatná pověst 1:0
CES 2007
9. ledna 2007, 00.00 | Bill Gates již po desáté přednesl své vystoupení, které bezprostředně předcházelo otevření 40. ročníku veletrhu spotřební elektroniky CES. Co chystá Microsoft pro rok 2007 a v čem se jeho strategie změnila za poslední 3 roky?
Vystoupení Billa Gatese na CES jsem navštívil již potřetí a tudíž mam možnost srovnávat nakolik se mění strategie Microsoftu jako takového, ale i styl, kterým se Microsoft a Bill osobně prezentují. V roce 2005 šlo o doslova amatérsky zfušované vystoupení, na kterém Bill působil velice nervózně a nefungovalo v podstatě nic co Microsoft prezentoval. Windows Media Centru nefungoval dálkový ovladač ani na druhý pokus. xBox padnul v průběhu živého dema a ani předvádění on-line služeb se neobešlo bez problémů. O rok později si Microsoft dal záležet na tom aby vše klaplo jak mělo. Bill byl viditelně uvolněnější, přesto působil velice formálně a chvílemi bylo vidět že neví jak reagovat na konkurenční řešení, se kterými Microsoft sám sebe srovnával. Navíc produktově toho Microsoft až zas tak moc nepředvedl a hlavní tahoun, Windows Vista, zůstal celý rok 2006 v říši nesplněných snů a dávno vyřčených slibů. A rok 2007? Ač nejsem fandou značky Microsoft musím před letošní keynote smeknout. Bill Gates i Microsoft udělali z mého pohledu obrovský krok kupředu.
Bill Gates jako showman
Kdo měl někdy možnost vidět nějaké veřejné vystoupení Billa Gatese dá mi jistě za pravdu, že většinou působí lehce introvertně, rozpačitě a někdy i zklamaně z toho jak veřejnost a konkurence neustále útočí na cokoli co předvede. Tak na tohoto Billa můžete zapomenout. Keynote začala velice vtipným videem, které parodovalo Billa Gatese a vyznělo opravdu legračně a nenuceně. Pak na pódium přišel Bill, který byl uvolněný, zábavný, nebál se žertovat na svůj vlastní účet a když už se zmínil o konkurenci, tak jen velice zlehka a neagresivně. Žádné výpady, žádné přehnané vychvalování či srovnávání se s kýmkoli. Keynote se nesla v odlehčeném duchu a soustředila se výhradně na produkty Microsoftu a jejich vlastnosti. V průběhu hodinu a půl trvající prezentace Billa několikrát vystřídalo na pódiu několik je spolupracovníků, ale nikdo z nich jej zásadně nezastínil.
Dobrou zprávou pro Microsoft je bezesporu i to, že vše co na keynote prezentoval fungovalo jak mělo. Na druhou stranu je nutno konstatovat, že opravdu živá dema byla omezená většinou jen na několik desítek sekund a ve většině případů je nahradilo předem připravené a profesionálně sestříhané video. Inu jistota je jistota a efekt jako takový je bezesporu větší.
Jediné co letošní keynote chybělo byl výrazný host. Kromě klidí z Microsoftu se na pódiu objevil pouze ředitel automobilky Ford, Mark Fields, který slovně představil řešení "Sync" pro integraci různých zařízení do jejich vozů těžící z hlasového ovládání, ale šlo o vystoupení bez živého dema a navíc představující řešení, které bylo veřejně prezentováno už na AutoShow včera.
Windows Vista jako systém pro lidi
Všichni jsme věděli, že Windows Vista bude opět po roce představen na CES, ale nikdo netušil jak se chce Microsoft vypořádat s ročním zpožděním. To že Windows Vista jsou jedním z ústředních témat letošního ročníku CES je pro Microsoft bezesporu úspěch. Kritiky na jejich zpoždění se objevuje již minimum, byla již dávno vyřčena, a Microsoftu se podařilo nečekané. Změnil poměrně razantně styl prezentace Visty a tudíž neopakuje argumenty ani styl prezentace z loňska. Bill Gates i Justin Hutchinson ukázali Vistu jako systém, který je intuitivnější, uživatelsky příjemnější a předchází problémům spojeným s uživatelským selháním. Důraz byl tedy kladen na integrované nové vyhledávání, které umí procházet nejen vše co najde na vašem počítači, ale i na okolních počítačích domácí či lokální sítě. Nechyběla presentace náhledu souborů přímo v systému či funkce shadow copy, která umožňuje návrat k předchozím verzím souborů.
Pokud vám dosavadní výčet připomíná Leoparda od Applu, tak vězte že podobností je mnohem více. Nový Office nabídne šablony dokumentů velmi připomínající ty v Pages včetně zaoblených rohů či zrcadlení obrázků, hodně se už napsalo o gadgets pod Vistou atd. Inu všichni vývojáři se snaží přinést uživatelům to o čem ví, že funguje nebo o čem si myslí, že to uživatelé chtějí. Zda to budete považovat za legitimní chování, či intelektuální krádež je asi věc každého z nás.
Nicméně nelze upřít Microsoftu i inovativní přístup. Velice pěkně vypadá integrace s Microsoft Live, která nabídne třeba 3D mapu světa spojenou s databází objektů, lokálními informacemi o dopravě, zábavě, počasí apod. Navíc se Windows Vista otevírá i platformě xBox Live, takže si uživatelé Visty budou moci hrát počítačové hry s (proti) uživatelům xBoxu. Stejně tak možnost pustit si na ploše jako pozadí libovolné video je krok směrem k efektnosti, která nebývala pro Microsoft typickým cílem.
Největší ohlas bezesporu vzbudila funkce group shot, která umožňuje z několika fotografií skupinky lidí složit jeden výsledný snímek, na kterém mají všichni ten správný výraz. Podmínkou je pouze pořídit sérii snímků z jednoho místa a ukázat programu Windows Photo gallery, které části jednotlivých snímků se vám líbí a on provede jejich spojení.
Pokud se ptáte kdy že půjdou Windows Vista koupit v obchodě, tak to je otázka, které se Bill Gates poměrně rozumně věnoval jen okrajově. V jedné větě konstatoval, že Vista bude v prodeji během 22 dní, což by znamenalo 29. ledna. Které verze, ve kterých regionech a jakých jazykových mutacích či snad za jaké peníze jsme se na keynote nedozvěděli.
Myšlenka connected experience neboli sdílených zážitků
Nicméně Windows Vista byly pouze jedním ze stavebních kamenů strategie, kterou Microsoft nazývá connected experience. Jejím cílem je propojit veškerá zařízení, která by mohla navzájem sdílet vaše data, váš oblíbený obsah a nabízet vám maximální flexibilitu a mobilitu. V druhé polovině roku bychom se měli dočkat Windows home serveru, který vznikl ve spolupráci HP a Microsoftu. Jeho úkolem je propojovat jednotlivá zařízení, zajišťovat sdílení obsahu a zároveň jeho automatické zálohování. Navíc by měl umožnit i bezpečný přístup do vaší domácí sítě prostřednictvím internetu z kteréhokoli místa na světě.
Dalším významným stavebním kamenem by měly být systém Windows Mobile, operační systém pro chytré telefony, se kterým Microsoft v poslední době slaví úspěchy. Na CES se tento systém a zejména řada jeho nadstaveb objevuje u nejrůznějších výrobců a u zařízení jako je Motorola Q posunuje možnosti mobilní práce jak ve smyslu zábavy, tak i podnikových nasazení.
Zmíněn byl multimediální přehrávač Microsoft Zune, ale překvapivě mu byla věnována velmi malá pozornost. Naopak xBox 360 s více jak 10,4 milióny prodaných kusů je bezesporu jedním z velkých úspěchů Microsoftu. Ten navíc čím dál více posunuje toto zařízení z polohy herní konzole do role universálního multimediálního zařízení. Ať už se jedná o přehrávání HD DVD (externí mechanika), přijímání HD obsahu z internetu, zprostředkování služeb IP TV či komunitních služeb v rámci xBox Live. Bude velice zajímavé jak se bude Microsoftu v budoucnu dařit rozlišovat mezi plnohodnotným PC s Windows Vista a xBoxem, který v mnoha ohledech k PC začíná nabízet alternativu. XBox 360 představuje pro Microsoft obrovský úspěch a jeho aktuální náskok před Sony PS3 je propastný. Inu když se Microsoftu podaří uvést dobrý produkt na trh včas, má úspěch.
Digitální budoucnost dle Microsoftu
Na závěr svého vystoupení představil Bill Gates několik technologických vizí pro vzdálenější budoucnost. První scénář se odehrával na zastávce MHD, Bill dělal jako že jezdí autobusem, kde se chytrý telefon díky znalosti lokace stal průvodcem po okolí, přímo nabízel jízdní řád a pomáhal s výběrem trasy. Druhý scénář se odehrával v kuchyni, kde se přímo na desku pracovního stolu promítaly informace pro kuchaře, ten ovládal pomocí hlasu systém kuchyně a ta na oplátku dokázala například podle rozložených surovin na pracovní desce navrhnout ideální večeři. Závěrečná pasáž vize budoucnosti se odehrávala v ložnici, kde se stěny ložnice stali celé projekční plochou, na které si Bill Gates volil prostředí, ve kterém chce strávit příjemný večer. Kupodivu nepoužil hlasové ovládání, ale drátový dálkový ovladač. Inu šlo o vize, na kterých se bude ještě pracovat.
Závěrem
Letošní keynote Microsoftu ve mně zanechala velice příjemný svěží dojem. Microsoft i sám Bill Gates působili energickým dojmem a škála prezentovaných řešení byla překvapivě pestrá. Windows Vista, Windows Live, nový Office, Windows Mobile, xBox a řada partnerských řešení jak v oblasti hardwaru, tak zejména poskytování služeb a obsahu. Microsoftu se roční odklad, rozsáhlé beta testování a zejména dostatek času pro přípravu partnerů zřejmě může vyplatit. Zdá se, že Microsoft si dokázal připravit novou, ucelenou vizi, ve které dokáže hrát roli, která mu vyhovuje – roli integrátora nejrůznějších řešení. Uvidíme jak odpoví již za pár hodin Steve Jobs na své keynote v San Francisku a zejména jak přijme trh všechny novinky Microsoftu.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024