Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Cenově výhodné nástroje pro komentování PDF: Přehled
15. května 2006, 00.00 | Použití PDF dokumentů pro náhledy a korektury se v publikačním průmyslu, ale i
kancelářích stává pomalu samozřejmostí. Nasadit k daném účelu lze přitom stále více
produktů, to jest nejen Adobe Acrobat, který měl v dané oblasti dlouho výsadní
postavení. Jaké nástroje jsou ale vlastně takto k dispozici, pokud chceme něco
levnějšího než je Acrobat? To se dočtete v našem přehledu.
Zejména díky stále většímu rozšíření Internetu se použití PDF náhledů při schvalování a korekturování publikace stává defacto samozřejmostí, a to jak v pre-pressu, tak i při elektronickém publikování. Stále větší význam má takto daný formát i v případě kancelářské výměny dokumentů (i když zde převládá občas neblahý stereotyp používání nativních dokumentů kancelářských aplikací). Produktem, který daný typ spolupráce takříkajíc "stvořil", je Adobe Acrobat. Vedle něj pak zejména v poslední době přibylo řešení, nabízející možnosti anotování PDF za mnohdy značně výhodnějších cenových podmínek, ovšem vždy za cenu oproti Acrobatu omezenější funkčnosti.
Najít v daném spektru nabídky produkt odpovídající potřebám daného provozu či uživatele není snadné: někde je zásadní cena, jinde kompatibilita s poznámkami vloženými s pomocí Acrobatu (i co se týče způsobu práce apod.), někomu stačí možnost přidat na příslušné místo v dokumentu krátkou textovou anotaci, jiný potřebuje komplexní aparát, spojený s možností věrného náhledování barev, pre-pressových charakteristik atd. S ohledem na daný stav jsme se pokusili sestavit následující přehled (který si neklade nároky na úplnost, nicméně snad postihuje většinu toho, co je dnes v dané oblasti k dispozici), ve kterém se zaměřujeme na cenově dostupná řešení, určená převážně pro kanceláře či zadavatele tisku (výjimkou je zde Acrobat, který uvádíme především coby "srovnávací" produkt a který ostatně poskytuje ve verzi 7 možnost bezplatného anotování s pomocí Readeru). K řešením poskytujícím nadstandardní softproofingové funkce jsme odpovídající přehled poskytli již před nějakým časem.
Pořadí produktů jsme volili podle předpokládané atraktivity, dané především poměrem cena-výkon. Ceny uváděné v přehledu je třeba brát jako orientační (možnosti výhodných množstevních slev jsou v daném případě obvykle nasnadě), když byly obvykle přebrány ze serveru daného produktu. Všechna dále zmíněná řešení (s výjimkou Acrobatu a Adobe Readeru) jsou k dispozici pouze pro platformu Windows.
Adobe Acrobat Standard/Professional/3D/Reader 7, 9 386/15 020/36 328 Kč bez DPH/zdarma, Adobe (česká distribuce Amos Software)
Jak již bylo řečeno výše, Adobe Acrobat je produktem, který možnost komentování PDF dokumentů odstartoval a nabízí k danému účelu nejucelenější sadu nástrojů. Ty přitom obnáší nejen samotné anotační nástroje (nalepovací lístečky, textové korektury, zvýrazňovače, kreslení, razítka, měření vzdáleností, zvukové poznámky aj.), ale také aparát pro online sdílení vytvořených poznámek. Tento podporuje workflow na bázi e-mailu či webového serveru a zahrnuje v sobě prostředky pro odpovídání na komentáře (příjmutí/odmítnutí atp.), jejich koordinování, porovnávání, souhrnné výpisy, zpětné zapracování do dokumentů Microsoft Wordu a leccos dalšího. V potaz je pak třeba brát i rozsáhlé možnosti kontroly podání barev a dalších pre-pressových charakteristik dokumentu v podobách Professional a 3D.
Verze 7 Acrobatu pak přinesla poměrně revoluční funkci spočívající v tom, že Acrobat Professional (či 3D) dovoluje PDF dokument nastavit tak, aby jej bylo možno komentovat s pomocí naznačeného poznámkového aparátu i v bezplatném Adobe Readeru (přičemž lze využít i náhled přetisků, komentářový workflow je omezen na použití e-mailu). Při typické interakci zadavatel-pre-presové pracoviště takto postačí v podstatě jediná instalace plně vybaveného Acrobatu k příslušnému nastavení (a také iniciování/řízení anotačního cyklu), všichni ostatní účastníci pak mohou používat bezplatný Reader, což je velmi atraktivní možnost jak co do výkonu, tak i ceny. Vyzdvihnout je pak třeba i skutečnost, že produkty Adobe jako prakticky jediné dnes dovolují použít tentýž poznámkový aparát na platformách Windows i Macintosh.
Anotování v Adobe Readeru 7
Foxit Reader/Reader Pro, zdarma/39 USD, Foxit Software
Společnost Foxit Software boduje v poslední době u uživatelů zejména svým bezplatným prohlížečem PDF dokumentů Foxit Reader. Hlavním kladem tohoto prostředku je ve srovnání s Adobe Readerem neskutečně svižnější náběh a chod zejména na méně výkonném hardwaru. Zobrazování komentářů, natož pak jejich pořizování, je ovšem v daném produktu problémem, i když povšimnout si je třeba nástroje Typewriter. Ten dovoluje na libovolnou pozici v textu vložit textovou poznámku (zobrazitelnou pak i v Acrobatu či Readeru), problémem ovšem je nesprávné zobrazení některých českých znaků. Při nulové ceně se nicméně jedná o prostředek, který občas svou roli sehraje, navíc se dá předpokládat, že výrobce bude dané možnosti dále rozšiřovat.
Foxit Reader Pro
Nad výkonným zobrazovacím jádrem (které má nicméně s věrností zobrazení třeba PDF pořízeného v InDesignu trochu problémy, ne už tak s rychlostí vykreslení, která je i zde opravdu blesková) postavil výrobce rovněž komerční Foxit Reader Pro (demo lze zřejmě zkoušet neomezeně dlouho, oproti placené verzi přidává na modifikované stránky malé poznámky týkající se copyrightu), který možnosti anotací poměrně významně rozšiřuje. Mimo nalepovacích lístečků, textu či zvýraznění lze použít i grafické prvky a dokonce třeba vyznačení statusu poznámky ve workflow, kompatibilita s Acrobatem je podle našich zkušeností poměrně překvapivě dobrá, stejně tak překvapila bezproblémová čeština v rámci produktu (ne už při výměně komentářů s produkty Adobe). Oproti různým alternativám Acrobatu Standard uvedeným níže tak Foxit Reader Pro obstál při práce s komentáři prakticky nejlépe, za závažnější nedostatky v něm považujeme místy "nevěrohodné" zobrazení složitějších PDF a také absenci panelu pro přehledné zobrazení komentářů obsažených v dokumentu.
Jaws PDF Editor, 59 USD, Global Graphics
Produkt společnosti Global Graphics Jaws PDF Editor je určen primárně pouze ke zpracování PDF (možnost tvorby dokumentů v daném formátu nabízí jiný produkt téhož výrobce Jaws PDF Creator, k dispozici je výhodný bundle Partner obou aplikací). Zaujme rychlostí zpracování i u složitějších dokumentů, podporováno je v něm nicméně PDF jen do verze 1.5. Komentářové prostředky jsou pouze základní, jejich kompatibilita s Acrobatem je nicméně dobrá, problémy s češtinou prakticky nejsou, pochválit musíme i rozhraní pro práci s komentáři. Lze si představit (základní korektury bez potřeby věrného podání barev) nasazení daného produktu i v oblasti pre-pressu, například ve workflow vycházejících z QuarkXPressu 6.x (a nemajících k dispozici Acrobat), který k tvorbě PDF ze svých dokumentů používá PDF knihovnu právě od Global Graphics.
Jaws PDf Editor 3.0
Nitro PDF Professional, 89,10 USD, ARTS PDF
Produkt Nitro PDF Professional je řešením, které za zhruba třetinovou cenu poskytuje prakticky obdobnou funkční výbavu jako Acrobat Standard, a navíc i některé dodatkové funkce, jako jsou pokročilé úpravy obrázků či generování navigačních prvků. Možnosti anotačních nástrojů se opticky základní výbavě Acrobatu v podstatě vyrovnají, kompatibilita je dobrá. Podle našich zkušeností ovšem produkt není právě nejsvižnější při zobrazování souborů vytvořených z pre-pressových aplikací (např. InDesign) a samozřejmě i postrádá i pokročilejší možnosti náhledu pre-pressových charakteristik, bohužel se nám pak vyskytly rovněž problémy s češtinou. Pro méně náročné korektury postačí, coby alternativu Acrobatu primárně kvůli komentování jej ale doporučit nelze.
Nuance PDF Converter Professional, 99 USD, Nuance Communications
Společnost Nuance Communications (dříve ScanSoft) má ve své nabídce několik produktů pro práci s PDF zejména v kancelářském prostředí (opět odpověď na Acrobat Standard), přičemž možnosti anotování poskytuje nejlépe vybavený produkt z dané řady, PDF Converter Professional. Možnosti komentování jsou v něm obdobné tomu, co nabízí Nitro PDF, opět se zde jedná spíše o řešení pro méně náročné komentování a to obvykle mezi vlastníky tohoto produktu.
PDF Annotator, 39,95 euro, Grahl Software Design
Řešení PDF Annotator potěší především ty uživatele, kteří disponují Tablet PC či třeba tabletem. Primárním posláním daného produktu je totiž podpora rukou vytvořených poznámek, k danému účelu jsou poskytovány různé typy per a zvýrazňovačů. Produkt se přitom vyznačuje značně svižným chodem, možností zobrazení až čtyř stránek současně, podporou maker pro vkládání určené sekvence tahů či třeba též možností vkládat do dokumentu nové stránky pro poznámky. Svým způsobem tedy vnáší do oblasti komentování nový rozměr, i když absence jakýchkoli nástrojů pro vkládání textových informací či větší podpora poznámkového workflow ve stylu Acrobatu nám v něm přišla přece jen trochu limitujícím faktorem.
PDF Annotator
iMarkup Client, 39,95 USD, iMarkup Solutions
Řešení iMarkup Client je na rozdíl od výše zmíněných produktů určeno primárně k práci prostřednictvím Internetu. Jedná se totiž o doplněk Internet Exploreru, s jehož pomocí lze anotovat webové stránky a také PDF dokumenty. V případě PDF dokumentů je přitom třeba mít instalován Adobe Reader. Vytvořené poznámky lze zaslat jinému uživateli e-mailem, ten je pak může prohlížet či upravovat/doplňovat pomocí odpovídajícího bezplatného pluginu Exploreru. Možnosti anotačního aparátu jsou poměrně bohaté, produkt funguje dobře s češtinou.
IMarkup
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024