Canon ZoomBrowser EX 4.6.1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Canon ZoomBrowser EX 4.6.1

30. srpna 2004, 00.00 | Před časem jsme na našem serveru publikovali několik článků o firemních image browserech dodávaných k některým značkám digitálních fotoaparátů. Dnes je řada na aktuální verzi ZoomBrowseru společnosti Canon, která patří mezi celosvětově mezi největší výrobce digitálních fotoaparátů všech kategorií.

{Základní představení}

I když se digitálních fotoaparátů Canon prodává na našem trhu víc než dost, není ZoomBrowser nijak zvlášť známý správce digitálních fotografií. Mnozí majitelé digitálních fotoaparátů totiž zřejmě ZoomBrowser nepovažují za dostatečný výkonný a raději si pořídí nějaký manager v češtině. Firemní ZoomBrowser společnosti Canon a zejména jeho nejnovější verze ZoomBrowser EX 4.x je však poměrně zajímavý nástroj, který je pochopitelně zdarma a který mohou používat i majitelé fotoaparátů jiných značek. Jako obvykle se totiž jedná o univerzálního správce digitálních fotografií a většina z funkcí programu není závislá na typu připojeného zařízení. Aktuální verzi ZoomBrowseru EX 4.x si můžete stáhnout na prakticky libovolné download stránce Canonu - nenechte se zmást prohlášením, že se jedná o update, v instalačním archivu je prakticky celý ZoomBrowser EX včetně několika užitečných doplňků.

V souhrnném popisu programu se pochopitelně budu věnovat především fotoaparátům značky Canon, pro které je ZoomBrowser EX určen, většina z funkcí programu (až na několik v článku popsaných výjimek) ale bude fungovat s libovolnými JPEG/TIFF fotografiemi a QuickTime (MOV) videem.


ZoomBrowser EX 4.6 - program se představuje...

Import snímků a videoklipů může být automatický (funguje s fotoaparáty Canon, s jiným fotoaparátem jsem automatický import nezkoušel) nebo manuální přes integrovaného správce souborů. Před importem si můžete zvolit, co všechno se bude při importu souborů dít a jak se bude ZoomBrowser EX chovat. Náhledový systém je volitelný a zobrazuje snímky a video formou náhledů s různou velikostí. Nalevo hlavního okna jsou čtyři hlavní sekce dostupné přes ikonky nebo z menu programu, které se po jejich aktivaci dále dělí na jednotlivé pracovních části ZoomBrowseru EX. Největší část obrazovky může zabírat velký náhled snímku, malé navigační náhledy předchozích a následujících snímků a také další užitečné informace. Patří mezi ně třeba statický histogram (je pouze orientační a nelze ho použít například pro úpravu barev), souhrnné EXIF informace o daném snímku a plocha pro případný komentář.

Samozřejmostí je u ZoomBrowseru EX práce s klíčovými snímky (včetně přehledného Keywords manageru) a také detailní informace o snímku či QuickTime videu. K fotografiím můžete přidávat zvukové poznámky ve formátu WAV nebo MIDI (!), které lze také editovat (pouze formát WAV) v externím My Camera Sound Editoru.


ZoomBrowser EX 4.6 - další z možných náhledových systémů


ZoomBrowser EX 4.6 - prostředí programu je částečně modifikovatelné


ZoomBrowser EX 4.6 - definování klíčových slov


ZoomBrowser EX 4.6 - správce klíčových slov


ZoomBrowser EX 4.6 - přidávání zvukových záznamů ke snímkům


ZoomBrowser EX 4.6 - podrobné informace o vybraném snímku

Vyhledávání přes čas, datum, oblíbené snímky nebo klíčová slova je zcela samozřejmou záležitostí a nalezené soubory odpovídající zadaným kritériím se poté objeví v jedné ze sekcí file manageru v ZoomBrowseru EX. Prohlížeč fotografií integrovaný v programu je dost spartánský a nenabízí nic zvláštního. ZoomBrowser EX 4.6 bohužel neobsahuje prakticky žádné vlastní editační funkce (a to dokonce ani funkci pro redukci červených očí), což se integrovaný prohlížeč snaží alespoň částečně dohnat možností úpravy barev, jasu a kontrastu. Otáčení snímků je opět samozřejmostí. Prohlížení a další zpracování snímků (včetně exportu) ve formátu RAW je možné pouze s pomocí externí utility Canon RAW Image Task, která však není přímou součástí ZoomBrowseru EX a pochopitelně podporuje pouze formát RAW snímků digitálních fotoaparátů značky Canon.

Fotografie si můžete v ZoomBrowseru EX prohlížet i formou slideshow. Nastavení samotného slideshow je velmi přehledné a ikonkové rozhraní nabízí několik desítek přechodových efektů.


ZoomBrowser EX 4.6 - vyhledávací funkce


ZoomBrowser EX 4.6 - integrovaný prohlížeč fotografií umí snímky též otáčet a upravovat jejich barvy


ZoomBrowser EX 4.6 - nastavení slideshow lze opět provést prostřednictvím ikonkového rozhraní

[-more-]{Exportní funkce, video, panoramata, tisk fotografií a závěr}

Chcete-li soubory importované z ZoomBrowseru EX zpětně exportovat, máte na výběr hned z několika možností. Mimo běžné podoby snímku můžete ukládat také screensavery, pozadí plochy Windows a také samostatné EXIF informace ukládané do textového souboru.

Součástí ZoomBrowseru EX je i samostatný editor videosekvencí MovieEdit Task doplněný exportním modulem Movie ExportTask. Tento poměrně podivně vypadající program umožňuje rychlou úpravu nahraných videoklipů ve formátu MOV, které umí editovat formou základních editačních operací v běžném Storyboardu a přidávat k nim různé efekty. Movie ExportTask nepodporuje RAW snímky ani QuickTime VR panoramata a neumí pracovat s obrázky s rozlišením větším než 5000 x 5000 bodů. Samotný ZoomBrowser EX umí s pomocí balíku QuickTime prohlížet video ve formátu MOV, které lze importovat z digitálního fotoaparátu nebo disku stejně jako fotografie.

V ZoomBrowseru respektive jeho další samostatné části PhotoStitch (dost starého data) si můžete poměrně snadno vyrobit panoramatický snímek. Stačí si vybrat sekvenci snímků nafocených se scénou s částečným překrytím a o zbytek se už postará PhotoStitch. Skládání snímků je automatické, ovládači nastavit můžete jen některé nezbytnosti jako je například typ panoramatu, přesnost překrytí snímků apod. PhotoStich bohužel neumí snímky ukládat ve formátu QuickTime VR, nýbrž pouze ve formátech JPEG, BMP, TIFF, PSD a také ve formátu FlashPix často používaném právě u panoramatických fotografií.

Tiskové funkce ZoomBrowseru EX jsou poměrně komfortní. Na výběr máte dva základní typy tisků - Layout Print a Contact Sheet Print. O oba se stará externí aplikace PhotoRecord, se kterou můžete současně vytvářet i grafická alba. Po výběru souborů pro tisk či album si ještě můžete vybrat některé základní vlastnosti souborů (komentář, název souboru, čas a datum) a poté se už dostanete do prostředí editoru PhotoRecord. V další fázi si můžete do alba přidat různé efekty jako jsou například ozdobné okraje, pozadí, libovolné textové údaje apod. Alba ukládá PhotoRecord ve svém vlastním formátu, tisk je možný i včetně základních nebo podrobnějších EXIF informací převzatých ze samotných snímků.

ZoomBrowser EX Canonu rozhodně ostudu nedělá. Program by pravda mohl být o něco rychlejší, totéž ale platí i o taktéž velmi líném softwaru Camedia Master společnosti Olympus (existuje i v češtině) a mnoha jiných managerech digitálních fotografií. Je možná škoda, že Canon do svého firemního produktu nezařadil žádný editor fotografií a tak i ty nejjednodušší editační funkce musíte provádět v jiném programu. ZoomBrowser EX jde naštěstí propojit s téměř libovolným grafickým editorem a na cédéčku k digitálnímu fotoaparátu určitě nějaký vhodný najdete.


ZoomBrowser EX 4.6 - volby pro export souborů


ZoomBrowser EX 4.6 - export EXIF metadat


ZoomBrowser EX 4.6 - PhotoStitch slouží ke skládání panoramatických fotografií


ZoomBrowser EX 4.6 - tiskový modul PhotoRecord je poměrně komfortní a mimo jiné nabízí i práci s předlohami a různé editační funkce

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: