Camtasia Studio 3.0, interaktivní výukový kurz za pár minut - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Camtasia Studio 3.0, interaktivní výukový kurz za pár minut

30. srpna 2005, 00.00 | Profesionální balík na tvorbu klasických či interaktivních výukových kurzů může dobře posloužit i při výrobě různých elektronických manuálů a prezentací. Co všechno Camtasia Studio umí a k čemu se nejlépe hodí najdete v našem článku.

Camtasia Studio společnosti TechSmith je profesionální balík na výrobu různých elektronických výukových kurzů pro potřeby e-learningu a dále pro účely tvorby elektronických manuálů či videoukázek z prostředí softwarových aplikací pro Windows. Camtasia Studio stojí 299 USD a mimo integrovaného screen rekordéru nabízí několik editorů videa, zvuku a menu zkombinovaných do jednoho univerzálního pracovního prostředí. 30-denní zkušební verzi celého balíku si můžete stáhnout zdarma.

Základem Camtasia Studia je engine pro záznam obrazových událostí v okénku, libovolném pravoúhlém výběru nebo na celé obrazovce. Screen capture engine vychází z jednoho z nejlepších programů na grabování obrazovek Windows, kterým je pochopitelně příbuzný produkt TechSmith s názvem SnagIt. Screen capture engine je vestavěný do modulu s odpovídajícím názvem Recorder, který umožňuje "nahrát" všechny prováděné vizuální akce od pohybu kurzoru přes změnu oken až po vstup dat či textů z klávesnice. Kurzor lze v ukládaném videu graficky zvýraznit stejně jako jednotlivé kliky myší, díky čemuž je možné pohodlně sledovat pohyb kurzoru ve výukových kurzech i v relativně nízkém rozlišení.

Každá akce myší či klávesnicí tedy může být indikována vybraným zvukem případně vizuálním efektem, který umí Recorder do záznamu sám doplnit. Výsledkem je video či animace ukládaná na disk s vybraným video kodekem. Protože není zpravidla technicky možné snímat a ukládat obsah celé obrazovky nebo velkých oken s plným počtem snímků/s, používá Recorder vlastní kodek z dílny společnosti TechSmith, který umí optimalizovat ukládaná obrazová data s velmi nízkým datovým tokem. Snímková frekvence se tak pohybuje v průměru od 5 snímků výš, což pro různé elektronické manuály a výukové účely bohatě stačí.


Camtasia Studio 3.0 - při instalaci balíku můžete přidat do systému dva šikovné doplňky umožňující například ovládat Camtasia Studio z MS PowerPointu


Camtasia Studio 3.0 - Recorder s náhledem videa obsahujícího zachycené akce


Camtasia Studio 3.0 - výběr plochy pro video screen capturing (výřez, okno nebo celá obrazovka)


Camtasia Studio 3.0 - jedna ze sekcí preferencí screen rekordéru

Další fází tvorby videokurzů je zpracování nahraného obrazového záznamu v editoru Camtasia Studia. Editor nabízí časovou osu s klasickým ikonkovým pohledem typu Storyboard a neméně klasickou časovou osou. Při editaci můžete mimo jiné funkce používat speciální značky, které mohou sloužit třeba jako časové identifikátory průběhu kurzu nebo podle nich pak můžete celé video rozdělit či naopak spojit.

Časová osa má několik stop, které slouží pro práci jednak se samotným videem a zvukovým komentářem a také pro různé speciální efekty. Těmito efekty mohou být například kvízy sestavené z otázek a interaktivního prostředí pro odpovědi (SCORM kompatibilní e-learning systém), nebo třeba různé zoom/pan efekty pro přiblížení vybraného úseku obrazovky. Dalším typem speciálního efektu je obraz v obraze, který umožňuje míchat různé sekce kurzu nebo například upozornit na jinou výhodu dané aplikace v jiné části kurzu. Dalším použitím efektu obraz v obraze (PiP) je třeba zkombinování záznamu z webové kamery, která může efektivně ilustrovat reálné používání dané aplikace v praxi. Do záznamu lze též přidávat textové titulky a grafické objekty, které rovněž mají vlastní místo v časové ose.


Camtasia Studio 3.0 - hlavní pracovní prostředí programu s časovou osou a náhledem projektu


Camtasia Studio 3.0 - detail časové osy s jednotlivými typy audio, video, efektových a jiných speciálních stop


Camtasia Studio 3.0 - jedna z doplňkových funkcí pro tvorbu Zoom-n-Pan efektů

Jedním z doplňkových modulů v Camtasia Studiu je Audio Editor neboli editor zvukových záznamů, kterými mohou být též hlasové poznámky. Nejedná se o nijak složitou aplikaci, přesto ale editor umí všechno, co je k sestříhání zvukových záznamů potřeba například včetně fading efektů. Funkce pro záznam hlasových komentářů je pochopitelně již součástí Camtasia Studia.

Dalším speciálním editorem je MenuMaker na tvorbu navigačních menu a dalších ovládacích prvků, které lze použít například u komplexních videoukázek činnosti programů publikovaných na CD či DVD médiu. Navigace může být integrována přímo do jednotlivých kapitol videokurzu, takže na video lze v nadefinovaných oblastech klikat a přecházet tak do libovolných jiných částí kurzu eventuálně na webové stránky s doplňkovými informacemi.

Hotový videokurz lze mimo standardního formátu AVI navíc ukládat respektive publikovat ve formátech Flash (SWF) s volitelnou JPEG kompresí, Flash Video (FLV), WMV, QuickTime, Real Media a také jako GIF animace a samospustitelné EXEcutable soubory. Video a celé e-learningové kurzy lze samozřejmě též sdílet na internetu, v ceně Camtasia Studia je též (minimální) hostingový prostor pro sdílení souborů.

Kvality Camtasia Studia jsou nesporné. Například Microsoft použil Camtasia Studio na vytvoření výukových kurzů pro on-line dema Microsoft Office, a určitě by se našlo i několik jiných kvalitních ukázek výstupu z Camtasia Studia. Cena aplikace je proto vzhledem k profesionálnímu nasazení produktu, myslím, přiměřená, také komfort používání programu lze označit jako poměrně vysoký. Srovnatelný produkt má na trhu například Macromedia pod názvem Captivate (dříve RoboDemo), takže o konkurenci je postaráno.


Camtasia Studio 3.0 - Audio Editor slouží ke stříhání a dalším běžným úpravám zvukových záznamů


Camtasia Studio 3.0 - výběr předloh pro tvorbu nabídkových menu


Camtasia Studio 3.0 - MenuMaker neboli editor nabídkových menu


Camtasia Studio 3.0 - s modulem Theater lze například vyrobit libovolně dlouhé Flash slideshow


Camtasia Studio 3.0 - přehrávač videa je poměrně spartánský a zřejmě využívá jádro Windows Media Playeru

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: