Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Calibre 0.5.4: freewarový správce a konvertor elektronických knih
Sony eBook Reader
7. dubna 2009, 00.00 | Na rozdíl od manažerů digitálních fotografií existuje pro oblast ebooků jen relativně velmi malé množství programů, které zvládnout konverzi a současně i komplexní správu elektronických knih včetně editace metadat, práce s obálkami knih a spolupráce s internetovými databázemi autorů a publikací. Calibre je jedním z nejpovolanějších programů svého druhu a jeho popis vám nyní nabízíme.
Calibre je poměrně ambiciózní projekt univerzálního správce a konvertoru elektronických knih, který je vyvíjený souběžně ve verzích pro Windows, Mac OS X a Linux. O Calibre jsem chtěl napsat především v souvislosti s recenzí ebook readeru SONY PRS-505, jehož firemní program eBook Library je názornou ukázkou toho, jak by software k elektronické knize opravdu neměl vypadat. Doufám, že představení Calibre se vám bude hodit i pro jiné ebook readery a především jako komplexní správce eknih s možností online přístupu ke knihám.
Největší hrubou práci odvádí v Calibre skriptovací jazyk Python, který se stará o konverzní úlohy a spoustu dalších operací se soubory a jejich metadaty. Calibre se přitom snaží být opravdu komplexním řešením pro správu, organizaci a konverzi elektronických knih, a to včetně grafických obálek knih, stahování RSS zdrojů, načítání metadat o knihách ze služby Google Books a serveru ISBNdb.com a také synchronizace eknih + RSS zdrojů s ebook readerem. Program nabízí i českou lokalizaci, nicméně zatím nejsou do češtiny přeloženy všechny položky v různých editačních sekcích.
Přidávání a prohlížení knih
Před přidáním první knihy do databáze Calibre je nutné nastavit cestu k vaší knihovně ebooků. Knihy se do knihovny řadí automaticky podle zadaného autora, tituly bez autorů se automaticky pojmenují názvem souboru a vloží do adresáře „Neznámý“. Calibre si do kořenového adresáře knihovny ukládá ještě jeden soubor s metadaty pro všechny knihy současně.
Přidání eknihy do databáze je možné buď po jedné knize, nebo hromadně výběrem celého adresáře, a to i případně včetně v něm obsažených podadresářů. Do databáze lze přidat relativně značné množství formátů elektronických knih, aktuální verze Calibre prostřednictvím svých modulů přímo podporuje eknihy a publikace například ve formátech MOBI, LIT, PRC (s hlavičkami TextRead a MOBIBook), PDF, EPUB, ODT, FB2, HTML, CBZ, RTF, TXT, LRS aj.
Většinu uvedených formátů lze přímo v Calibre také prohlížet s integrovaným (opět modulárně řešeným) prohlížečem, který se mírně liší v závislosti na typu a vlastnostech konkrétního formátu eknihy. S češtinou v kódování Unicode nemá Calibre žádné problémy, stejně jako s běžným západoevropským a různými mezinárodními kódováními.
Calibre 0.5.4 - Ebook Viewer pro RTF/BBeB/EPUB/MOBI aj. dokumenty
Calibre 0.5.4 - prohlížeč "čistých" textových souborů
Správa a editace metadat = základ organizace elektronických knih
Program respektive jeho jednotlivé moduly umí automaticky načítat metadata například ze souborů ve formátech LRF, EPUB, LIT, MOBI, RTF, PDF, PRC a HTML, další libovolná metadata si můžete přidat ke knihám ručně. Metadata lze editovat opět po jedné knize, nebo v omezené míře i hromadně. Standardně Calibre nabízí běžné kategorie metadat v podobě názvu knihy, jejího autora, knižní série, vydavatele knihy a také velmi důležitá metadata pro stanovení čísla knihy v sérii, prostřednictvím kterých se dále automaticky knihy mohou řadit do adresářů. Metadata knih lze navíc načíst i ze serverů/služeb Google Books a ISBNdb.com, popis české titulů ale najdete v online databázích spíš výjimečně - většinou jen pro stěžejní české autory a nikoliv pro do češtiny přeložené knihy či publikace.
Celý systém řazení a organizace knih je velmi dobře promyšlený, takže například pro katalogizaci deseti knih stačí jen oněch deset knih importovat a hromadně jim zadat autora, název série a eventuálně přiřadit naskenované či stěžené obálky knih. Uvnitř adresáře autora pak bude mít každá ekniha vlastní adresář, který bude obsahovat importovaný soubor ve zdrojovém formátu (Calibre si ho jednoduše do adresáře zkopíruje a originální eknihu ponechá nedotčenou na původním místě) a dále volitelnou grafickou obálku knihy a případné zkonvertované soubory dané eknihy.
Calibre 0.5.4 - jednoduchý editor hromadných metatagů
Calibre 0.5.4 - funkce pro vyhledávání a prohledávání eknih v rámci databáze Calibre
Konverze eknih
Převod knih do jiných formátů je opět vyřešen pomocí modulů kombinujících importní knihovny, filtry a konverzní skripty. Moduly jsou po instalaci Calibre nainstalované automaticky všechny a je možné přidávat i další externí moduly. V základu umí Calibre konvertovat eknihy do formátů BBeB/LRF, EPUB a MOBI, což by mělo stačit pro většinu současných ebook leaderů. Převádět můžete eknihy v celé řadě formátů včetně různých textových a „pseudo“grafických souborů a PDF dokumentů, například formát DJVU ale program zatím převést neumí. Pokud má ekniha nějakou DRM ochranu (například u PDF souborů je to poměrně běžné), musíte ji nejprve odstranit s použitím jiné aplikace (pokud je to možné) a teprve pak danou eknihu zkonvertovat v Calibre.
Samotná konverze eknih probíhá na pozadí programu a můžete sledovat její průběh na animované ikoně přesýpacích hodin a kontrolovat převedené soubory. Defaultní předvolby pro konverzi je možné nastavit dopředu pro všechny eknihy, při individuálně prováděné konverzi si pak můžete ještě všechny vlastnosti konvertované publikace nastavit ručně.
V závislosti na cílovém formátu eknihy máte u konverze na výběr především primární metadata eknihy/eknih a také vzhled a chování zdrojového souboru včetně defaultní velikostí písma v publikaci a nastavení vzhledu odstavců. Nastavit lze ještě okraje textu od hran displeje, automatické rozpoznávání a doplňování obsahu eknihy podle jednotlivých kapitol a také volitelné vložení písem do finálně převedené eknihy. Na jeden konverzní průchod si můžete nechat vytvořit jeden cílový formát eknihy (BBeB/LRF, EPUB nebo MOBI), pro další formáty je nutné konverzi opakovat s výběrem jiného cílového formátu.
Čeština u eknih v kódování písem Unicode se v Calibre převádí mezi jednotlivými formáty zjevně korektně, nezkoušel jsem ale všechny možné zdrojové formáty souborů. Případně máte možnost si upravit skripty a převodní profily/šablony pro jednotlivé konvertory eknih, což je ale funkce určená pouze zkušeným uživatelům.
Přístup ke knihám z celého světa
Své eknihy můžete mít s pomocí Calibre přístupné nejen lokálně, ale prostřednictvím Internetu i odkudkoliv na světě. Stará se o to tzv. obsahový Calibre server, který pochopitelně musí být spuštěný na nějakém počítači a musí být napojený na vaši databázi eknih. Z webového prohlížeče se pak připojíte k serveru (nutná je například statická IP adresa) a můžete si mimo jiné hlavně stahovat knihy z databáze.
Závěr
I když je Calibre k dispozici zatím pouze v podobě betaverze a není úplně nejstabilnější, i tak se jedná o velmi povedený projekt univerzálního správce elektronických knih se zajímavými konverzními funkcemi. Výborně je u programu vyřešena zejména práce s metadaty jednotlivých eknih a jejich vlastností a automatizované ukládání zkonvertovaných knih do adresářů například dle autora. Smířit se budete muset s nepříliš velkou rychlostí konverze rozsáhlejších knih, která ale lze díky dávkovému režimu zpracování souborů probíhá na pozadí. Skvělá je na celém programu také jeho nulová cena, kterou můžete vylepšit posláním dobrovolného příspěvku autorům aplikace.
Calibre 0.5.4 - nastavení pro automatické stahování RSS zdrojů
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024