Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
CadStd Lite 3.5.x
6. června 2001, 00.00 | Potřebujete nakreslit technický výkres a nechce se vám platit za některý z dostupných shareware či plně komerčních CAD programů? Pak zkuste freewarový CadStd Lite, třeba se vám bude hodit.
CadStd Lite je freewarový CAD nástroj a je určen pro Windows 95/98/ME/NT/2000. Od svého shareware kolegy CadStd se liší chybějící podporou formátu SVG (pro export), prohledávání a nahrazování textů, isometrickou mřížku, chybějícím importem HPGL, omezenou funkcí Undo a několika dalšími vynechanými editačními funkcemi. Přesto ale není CadStd Lite nijak zvlášť "ořezaný" CAD program a jednoduchý i složitější technický výkres v něm nakreslíte docela rychle.
Technické kreslení byl předmět, který jsem ve škole vyloženě nenáviděl, naštěstí jsem byl nucen spáchat pouze několik málo výkresů. Tehdy ovšem nic takového jako freewarové CAD program neexistoval a podobné programy byly nad možnosti ZX-Spectra i IQ-151 opravdu na hony vzdálené. Klasické PC s jejich neuvěřitelně rychle narůstajícím softwarovým vybavením (i při "minimálním" hardwaru) přišly až později, to už ale dnes nemusí vůbec zajímat. CadStd Lite by mi tehdy přišel opravdu vhod, neboť na základy 2D CAD architektury bohatě stačí. Hned po startu si můžete vybrat z několika typů výkresových předloh s různými rozměry stránky, přičemž použité jednotky nastavíte v druhém kroku wizardu.
Pokud už máte rozměry přesně dané, nelekněte se standardního černého pozadí, kdykoliv lze přepnout na klasické bílé pozadí s černým perem. Základní geometrické tvary lze v CadStd Lite kreslit dostatečně rychle, s pohodlím je to už o něco horší. Téměř totéž platí o modifikacích hotových objektů a kreslení složitých křivek rovnou s pomocí standardně nabízených kreslících nástrojů raději zapomeňte. Relativně jednoduché je kótování, což je ale tak důležitá část každého CAD programu, že se bez ní takřka nelze obejít. Jednoduchá je i volba stylů písma, která sice není tak komfortní jako u sharewarového CadStd, na druhou stranu ale stačí jednou či dvakrát kliknout myší a nápis je upraven. Samozřejmostí jsou pak nástroje pro nastavení ukončování čar, volbu typu čáry, práce s vrstvami, rotace a zrcadlení objektů a další obdobné manipulační nástroje.
Určitě lze namítnout, že technický výkres lze nakreslit i v prakticky libovolném vektorovém grafickém editoru - pokud ovšem disponuje potřebnými funkcemi, což většinou mívají pouze shareware nebo komerční balíky. CadStd Lite pochopitelně není jediný freewarový CAD nástroj, najdou se i další, o těch ale zase až někdy příště.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024