Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Bubbler aneb vytvořte si Web během půl hodiny
15. července 2005, 00.00 | Nástrojů, umožňujících i úplným laikům vytvořit webovou prezentaci, je dnes celá řada.
Málokterý ale funguje tak elegantně jako Bubbler společnosti Five Across. A co více, v
Bubbleru najdeme technologie pro skupinovou spolupráci či sdílení souborů, které nejsou
samozřejmostí ani u hodně pokročilých systémů. Více už v naší recenzi.
Ani řadu let od vzniku World Wide Webu nemizí při tvorbě webových prezentací některé nároky, jež nejsou právě přívětivé zejména k těm uživatelům, kteří by se pouze rádi prezentovali na Webu a nebyli odborníky na daný typ publikování. Jistě, skoro každý freeweb dnes nabízí přinejmenším základní prostředky pro tvorbu stránek a mohutný boom zažívají nástroje pro blogging, tyto i další obdobné prostředky ovšem trpí určitou nedotažeností. Nedávno se na uvedenou mezeru na trhu pokusila zareagovat společnost Five Across, která již dříve zaujala svým řešení InterComm, jež nabízí značně neotřelý přístup v oblasti instant messagingu. Produkt Bubbler uvedeného výrobce slibuje sestavení pěkně vyhlížející webové prezentace za skutečně rekordní čas. A co více, v řešení se objevují poměrně inovativně řešené technologie pro instant messaging či sdílení souborů, které mohou zaujmout i ty, pro které publikování na Webu není žádnou novinkou. Není tedy divu, že jsme se na Bubbler rozhodli podívat trochu blíže.
Jak Bubbler zprovoznit
Bubbler lze využívat jako hostingovanou službu poskytovanou výrobcem nebo provozovat na vlastních zařízeních, například v prostředí podnikové sítě. My se v našem přiblížení budeme věnovat nasazení prvním způsobem, principy a možnosti nicméně fungují obdobně i v případě druhém.
Jádrem řešení je poměrně malá klientská aplikace (pro Windows i Maca), kterou si uživatel stáhne do svého počítače. Poté se odpovídajícím způsobem zaregistruje na serveru služby, aby tak získal hostingový prostor, přístupný na adrese bubbler.net/řetězec_zadaný_uživatelem (možné je přemapování na libovolnou jinou adresu), přičemž jméno se určuje právě při registraci. Ta je extrémně jednoduchá, když jedinými požadovanými údaji jsou e-mailová adresa a heslo. Velikost hostingového prostoru je určena měsíčními poplatky, ke kterým se vrátíme na konci článku, při omezení na 1 MB prostoru a 100 MB přenesených za měsíc lze každopádně Bubbler využívat zcela zdarma.
Prostředí Bubbleru
Tvorba stránek
Veškeré akce prováděné s obsahem prezentace probíhají z prostředí Bubbleru (uživatel vždy provede požadovaný úkon, ten se aplikuje na serveru, výsledek se pak kontroluje v prohlížeči). Nejvíce nasnadě je samozřejmě samotná tvorba a editace webových stránek. Úvodní stránka je vytvořena automaticky, následně může uživatel měnit její vzhled i obsah a přidávat stránky vlastní. Vzhled stránek je řízen pomocí šablon (na bázi CSS), výrobce poskytuje řadu opravdu pěkně vyhlížejících pro různé typy použití, další si může uživatel vytvořit a vložit do systému podle svých potřeb. To, co se nám na daném řešení líbilo skutečně velmi, je skutečnost, že přiřazení šablony lze kdykoli změnit, přičemž obsah zůstane stejný, pouze se přizpůsobí novému layoutu. O oddělení obsahu od jeho vizuální prezentace se v poslední době hovoří často, toto je ale jedno z mála široce dostupných řešení, kde vše funguje skutečně na jediné kliknutí myši.
Ukázka stránek vytvořených Bubblerem
Naznačené jednoduchosti a eleganci jsou ale samozřejmě poplatné možnosti toho, co lze na takto vytvářené stránky vkládat. Nicméně nabídka je v mnoha ohledech dostačující, jak bude ostatně možno vidět z následujícího přiblížení.
Co vše lze využít?
Základním prostředkem pro publikování textu jsou poznámky, fungující na bázi blogu - nesou tedy jméno přispěvatele, lze k nim připojovat komentáře apod. - většiny těchto charakteristik jich lze zbavit odpovídajícím nastavením, a využít je tak k naplnění stránek "statickým" textovým obsahem. Text poznámek je možno formátovat různým typem písma, lze v něm využívat odkazy, výčty či obrázky atp., možná je i editace na bázi zdrojového kódu. Dalším textovým obsahem, který je na stránku možno přidat, jsou RSS feeds, dále lze připojit i sekci odkazů a také rozhraní pro využití služby Google.
Vzhled stránek určují šablony
Samozřejmě je možno vkládat obrázky (stejně jako soubory jiných typů nejsnáze přetažením do okna Bubbleru) a to jak do poznámek, tak i speciální sekce stránky Photos, ve které se automaticky generuje náhled, přes který se lze dostat k obrázku v původním rozlišení. Možné je také personalizování obrázků, které byly na stránku vloženy v rámci šablony. Bubbler dále nabízí i základní podporu pro využití audio a video souborů v rámci prezentací.
Editace poznámky
Pozoruhodná a v řešeních daného typu ojedinělá, je možnost skrze prezentace provozovat instant messaging a sdílet soubory. Uživatel takto může k editaci obsahu prezentace přizvat další uživatele, kterým zašle odpovídající e-mail. Ti pak mohou jednak přispívat s pomocí Bubbleru na daný Web způsoby popsanými výše (mimochodem, všem členům týmu lze automaticky rozesílat upozornění na změnu Webu) či zde nahrávat soubory, nebo si stáhnout aplikaci InterComm a s jinými uživateli její pomocí chatovat (viz naši recenzi uvedeného produktu) či opět vyměňovat soubory.
Co se sdílení souborů pomocí samotného Bubbleru týče, je zde, obdobně jako v InterCommu, nabídnuta možnost jednoduchého sledování verzí. Uživatelé tedy mohou na server služby nahrávat a dále pak stahovat či po úpravách opět nahrávat soubory pod stále stejným názvem, přičemž Bubbler ukládá všechny verze a dovoluje pozdější stažení kterékoli z nich (návrat do předchozí fáze zpracování, porovnání atp.). Uvedeným způsobem se tedy nabízí jednoduchý, ale v mnoha případech bohatě dostačující mechanizmus pro skupinovou spolupráci.
Instant messaging v aplikaci InterComm
Závěrem
Bubbler je velmi elegantním řešením, které uživatelskou přívětivost spojuje s překvapivě silnými schopnostmi. Nejde o nějaký nový prostředek pro bloggery (kteří jej každopádně také mohou využívat), ale spíše o řešení pro všechny, kdo potřebují snadno a rychle prostřednictvím Webu komunikovat se světem či spolupracovníky. Využití tedy může být velmi různorodé a to i v publikačním průmyslu: fotografové či designéři mohou pomocí Webů vytvořených Bubblerem nabízet své služby nebo komunikovat se svými zákazníky, na obdobné bázi pak lze stavět skupinovou spolupráci v rámci týmů ve vydavatelstvích, agenturách, studiích apod. Ostatně nejlepší představu o využitelnosti Bubbleru lze získat v odpovídající sekci serveru výrobce či na samotném hostingovém serveru bubbler.net.
Ale abychom jenom nechválili. Při práci s produktem nebylo možno přenášet soubory obsahujících v pojmenování diakritiku a co je pak omezením obecným, a pro mnohé značně limitujícím, je skutečnost, že Bubbler ve fázi designu vyžaduje, aby uživatel byl prakticky stále online. V tuzemsku se pak nebude asi líbit ani cenový model produktu, i když tento lze považovat za skutečně příznivý. Cena zde sice začíná na nule za podmínek popsaných výše, smysluplnější parametry nicméně začínají při platbě 5 USD měsíčně za 10 MB prostoru (100 MB přenesených), pokračují na 25 USD (500 MB/4 GB) a končí na 100 USD (4 GB/20 GB). (Dále je možné připlatit si za určitý požadovaný prostor nebo, jak již bylo řečeno výše, provozovat řešení na vlastních prostředcích - zde sděluje cenu výrobce na vyžádání.) I přes uvedené výhrady si troufáme tvrdit, že Bubbler je jedním z mála řešeních opravdu dovolujících naplno (rozuměno profesionálně, resp. seriózně) využívat možnosti webových prezentací těm, kdo nemají a ani nepotřebují mít o nějakém webdesignu jakékoli povědomí.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024