Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Bookeen Cybook Gen3: čtečka elektronických knih zblízka
22. prosince 2008, 00.00 | Čtečky elektronických knih postavené na technologii spolecnosti E Ink slibují čtenářský zážitek srovnatelný s čtením papírové publikace. Jedním z mála zařízení daného typu dostupných snadno i na českém trhu je Cybook Booken Gen 3. V této recenzi bychom vás rádi s tímto přístrojem, jeho výhodami i omezeními, seznámili blíže.
Nabídka přenosných zařízení, určených speciálně k prohlížení elektronických publikací, neboli eBooků, není v současnosti příliš bohatá. Platí to ještě výraznější měrou pro tuzemský trh, na kterém mnohá zásadní zařízení daného typu, opírající se o využití technologie elektronického papíru společnosti E Ink, jako jsou Sony Reader, Amazon Kindle či iRex Iliad, zatím chybí (resp. dají se zde dovážet a používat jen neoficiálně a tedy s řadou omezení) a nic nenasvědčuje tomu, že by se na tomto stavu mělo v blízké budoucnosti něco změnit.
Nicméně najdou se přeci jen přístroje takovéhoto typu, které i v tuzemsku poměrně snadno pořídit lze. Jako klíčový je z nich možno označit Booken Cybook Gen3. Ten se nám podařilo před časem získat k testování od jeho českého distributora, společnosti Acomp. V této naší recenzi bychom se s vámi rádi podělili o své postřehy ohledně kladů, ale i omezení tohoto zařízení.
Zobrazování
Jak již bylo řečeno výše, Cybook je zařízením postaveným na zobrazovací technologii elektronického papíru společnosti E Ink. Její principy garantují velmi nízkou energetickou náročnost zobrazování (energie je zapotřebí pouze ke změně obrazu) při velmi dobré čitelnosti z prakticky libovolného úhlu, a to i na prudkém slunci, přímo pod lampou či v podobných světelných podmínkách. Uvedené klady můžeme plně potvrdit na základě vlastních zkušeností. V případě čitelnosti si přitom troufáme tvrdit, že Cybook i při delším čtení zdaleka nezatěžkává zrak tolik, jako jakákoli jiná elektronická zařízení použitá ke stejnému účelu (monitory, PDA, notebooky aj.), svou roli zde jistě hraje i absence podsvícení, které daná technologie nevyužívá.
Nepřítomnost podsvícení ale samozřejmě znamená, že v šeru či tmě si musí čtenář přisvítit vnějším zdrojem stejně, jako by používal normální papírovou publikaci. V nabídce příslušenství pro Cybook jsme přitom nevypátrali obdobnou lampičku, jakou nabízí například Amazon pro svůj Kindle.
E Ink displej Cybooku disponuje zobrazením pouze v odstínech šedi (4 odstíny), rozměry 122 x 91 mm a hustota 600 x 800 pixelů dávají velmi pěkné rozlišení 166 dpi. Kombinací všech výše uvedených parametrů je dosaženo výborně čitelného obrazu, jenž si s papírem v mnohém opravdu nezadá. V případě rozměrů pak lze hovořit o luxusu, který při čtení přináší obdobné vnímání, jako by čtenář pracoval s papírovou publikací o rozměrech klasického paperbacku, něco takového žádný PDA ani mobil dneška nabídnout nemůže. (Ještě lepší by byla bezesporu čtečka s dvěma displeji vedle sebe.) Vzhledem k softwarovým omezením (viz dále) a podpoře pouze čtyř odstínů šedi je ovšem s takto nevšedním čtenářským zážitkem možno naplno počítat v podstatě jen u čistě textových publikací.
Popis přístroje
Výrobce vložil zmíněný displej do elegantního těla z černého plastu o rozměrech 118 x 188 x 8,5 mm, které váží pouhých 174 gramů. Zařízení se tedy rozhodně nepronese a vzhledem k množství publikací, které je schopno pojmout (viz níže), představuje velmi elegantní a praktické řešení dovolující mít sebou vždy velké kvantum informací pro práci, vzdělávání i zábavu.
Základním ovládacím prvkem Cybooku je mimo vypínače umístěného na horní hraně přístroje především centrální “joystick” umístěný v pravé dolní časti pod obrazovkou (klávesnici narozdíl třeba od Kindle či dotykovým displejem ve stylu iLiadu Cybook nedisponuje). Význam tohoto tlačítka se mění podle aktuálního stavu přístroje, na tomto místě se tedy spokojme pouze s konstatováním, že se jedná především o prostředek navigace jak v souborech nahraných do přístroje (listování, otevření souboru k přečtení apod.), tak i publikacích samotných (posuny po stránkách, vyvolání kontextové nabídky, potvrzení voleb aj.) a samozřejmě i nabídkách programu (nalistování příkazu, potvrzení aj.). Další ovládací tlačítka jsou pak umístěna na levé (pro otevření přehravače hudebních souborů, kontextovou nabídku, návrat z prostředí publikace do prostředí knihovny a mazání publikací) i pravé straně (kontrola hlasitosti sluchátkového výstupu) přístroje.
Provedení umělohmotných tlačítek nám narozdíl od samotného těla a displeje přístroje příjde jako dosti “levné”, “bakelitové”. Vše nám sice při provozu fungovalo jak mělo, ale nejsme si jisti, jak tomu bude po několika měsících intenzivnějšího užívání.
Přístroj má zabudován procesor Samsung S3C2410 ARM920T 200 MHz a disponuje 16 MB operační paměti (a 8 MB ROM). Odezva přístroje není rozhodně ideální (týká se i rychlosti náběhu), je to nicméně dáno spíše softwarem (firmwarem) nežli hardwarem.
K ukládání publikací a zvukových nahrávek nabízí přístroj interní flash paměť o kapacitě 512 MB a také slot pro SD karty. Vzhledem k úložné kapacitě a cenám SD karet lze takto říci, že v podstatě nic nebrání možnosti nosit stále u sebe prakticky veškeré (především textové) elektronické dokumenty, které uživatel Cybooku potřebuje.
Konektivitu v Cybooku zajišťuje USB port (USB 2.0 MiniUSB B) umístěný v pravé dolní části přístroje, s jehož gumovou krytkou se nemanipuluje uplně nejpohodlněji, bezdrátové připojení a s ním spojené komfortní služby pro nahrávání publikací ve stylu Kindle k dispozici nejsou. Prostřednictvím USB lze Cybook dodaným kabelem připojit k počítači za účelem přenosu publikací stažených typicky z Internetu. U počítačů s Windows se přitom nabízí možnost poměrně komfortního nákupu publikací i stahování publikací zdarma, včetně vydání různých periodik, prostřednictvím softwaru Mobipocket - viz další výklad. U jiných operačních systémů (Mac OS X, Linux) zůstává uživatel odkázán na možnost nahrávat soubory publikací či hudby do určených složek Cybooku (pevně daná adresářová struktura pro rozpoznání) coby externího disku.
Přístroj je napájen Li-Pol 1000 mAh akumulátorem. Ten lze dobíjet přes USB port, a to buďto z počítače, ke kterému je Cybook připojen, nebo z elektrické sítě (po použití odpovídajícího adaptéru, který je součástí dodávky Deluxe verze). Ne úplně povedené je přitom to, že po dobu připojení přes USB si nelze na přístroji prohlížet publikace či s ním jinak pracovat (s výjimkou správy souborů z počítače).
Jak jsme pak již naznačili výše, zařízení dokáže fungovat díky použité technologii výrazně déle nežli je uživatel u přenosných přístrojů typu PDA či mobilních telefonů zvyklý - teoretická výdrž až 8 000 stran na jedno nabití takto v praxi garantuje několik dnů běžného provozu. Náročnější čtenáři si nicméně mohou přikoupit záložní akumulátor pro případ, že by se měli na delší dobu ocitnout bez možnosi připojení k elektrické síti. (Mimochodem, výměna akumulátoru je sice poměrně snadná, ale vyžaduje šroubování a manipulaci s přípojným kabelem, což nepovažujeme za úplně elegantní řešení.)
Mimo zobrazování elektronických publikací umožňuje Cybook i přehrávat zvukové nahrávky ve formátu MP3. Zvukový výstup je realizován prostřednictvím sluchátkového výstupu (reproduktor chybí a asi by ani neměl větší smysl). S přístrojem jsou dodávána základní sluchátka, při připojení jiných je třeba brát v potaz to, že je použit 2,5 mm audio jack konektor. Hudbou si lze zpříjemnit četbu, neboť je podporováno přehrávání na pozadí, jinak je ale ovládací software skutečně jen základní (viz další výklad). Další využití se zde pak nabízí v případě audiobooků a podcastů. S přehráváním nahrávek kapacita akumulátoru klesá pochopitelně výrazně rychleji nežli v případě čtení.
Obal
Pro ochranu přístroje před poškrábáním a jiným poškozením je možno dokoupit ochranná pouzdra různých typů, jedno takové - provedené v kůži a připomínající ze všeho nejvíce rozevírací pouzdro na knihu - má v nabídce i Acomp (součást balení Deluxe) a poskytl nám je k vyzkoušení spolu s přístrojem. Eliminace škrábanců či možných poškození displeje díky tomuto obalu je evidentní. Na druhou stranu tím Cybook poměrně ztrácí na svých estetických kvalitách a zhoršuje se i jeho přenositelnost, od větší kapsy směrem k tašce, batohu či kabelce. Jako volitelné příslušenství by tedy rozhodně přišel vhod neoprénový či jiný obdobný průhledný obal navlečený přímo na tělo přístroje.
Software
Přístroj je vybaven softwarem, resp. firmwarem na bázi systému Linux. Jeho dosavadní podoba zaslouží - co se týká funkčnosti - označení základní, resp. značnou kritiku. Firmware takto považujeme za v podstatě největší nedostatek jinak výborného přístroje, s kterým se nicméně dá žít zvláště v případě použití s výlučně textovými publikacemi. Výrobce již přišel s několika upgrady, které přinesly například lepší možnosti práce s PDF dokumenty či (v dosud poslední verzi) i české uživatelské rozhraní, určitě by ale měl v dané oblasti zapracovat ještě více.
Práce s publikacemi
Po zapnutí Cybooku se uživatel dostane do prostředí správce publikací - Library. Zde jsou jednotlivé publikace uložené v interní paměti či na SD kartě v příslušných složkách indikovány názvem, dalšími textovými údaji (datum vytvoření, objem souboru) a miniaturou, která se zobrazuje na základě odpovídajícího obrázkového souboru umístěného ve složce publikace. Pokud tento soubor chybí, zobrazuje se prázdný náhled.
Seznam publikací je zobrazen v tabulkovém (mřížkovém) uspořádání. Lze zvolit, aby se na obrazovce zobrazovalo 5, 10 či 20 náhledů, možné je třídění seznamu podle názvu publikace či různých atributů souboru, dále lze použít filtrování pohledu podle typů souborů.
Za naprosto tragický nedostatek asi označí každý jen trochu náročnější uživatel skutečnost, že publikace nelze členit do hierarchické struktury, resp. složek, je-li takto v přístroji nahráno několik desítek publikací, je listování po obrazovkách skutečně nepříjemně zdlouhavé. V námi testované verzi firmwaru navíc nefungovalo tlačítko pro výmaz souborů a tyto bylo možno odstraňovat pouze z počítače.
Nepříliš povedené je pak i to, že se po vypnutí a následném zapnutí Cybook vždy vrací do prostředí Library, pro jednotlivé publikace si nicméně alespoň pamatuje naposledy otevřenou stránku a automaticky na ni přejde.
Při zobrazení publikací může uživatel použít vlastní TrueType fonty nahrané do odpovídající složky Cybooku, při prohlížení pak lze měnit nejen typ fontu, ale také velikost písma s automatickým přeformátováním (nefunguje u PDF, kde je nicméně k dispozici zoom).
Mimo čtení v modu na výšku je u PDF a obrázků možné i zobrazení na šířku. Kromě procházení o stránku dopředu/dozadu, na začátek/na konec lze zvolit i přechod na libovolnou stránku zadáním jejího čísla pomocí joysticku. Podporována je rovněž navigace s pomocí odkazů vložených do publikace (HTML, PDF), dále lze využívat záložky. Pro vybrané slovo je možné vyhledání jeho definice v dodávaných výkladových slovnících.
K podporovaným formátům
Základním formátem publikací, s kterým umí Cybook pracovat, je Mobipocket PRC, známý formát eBooků, který je nyní - spolu s výrobcem tohoto formátu a dodavatelem odpovídajícího softwaru, společností Mobipocket - vlastněn největším online knihkupectvím Amazon. Mobipocket jako formát nabízí poměrně dobré vyjadřovací schopnosti pro reprezentaci textu a rovněž bitmapové grafiky vložené do publikace. Dovoluje také použít mechanismy digitální ochrany autorských práv (Digital Rights Management - DRM), zásadní při prodeji publikací.
Ve daném formátu dnes lze podle údajů společnosti Mobipocket zakoupit či dokonce získat zdarma víc jak 40 000 komerčních a 10 000 bezplatných publikací, dostupných prostřednictvím serveru Mobipocket.com. K dispozici zde jsou přitom nejen klasické knihy (beletrie, odborné, převládají tituly v angličtině), ale i vydání různých periodik, tuzemská z toho nevyjímaje. Přístup k těmto publikacím poskytuje odpovídající software, dostupný ovšem pouze pro platformu Windows. Vyzkoušeli jsme jej v případě periodik, odebíraných prostřednictvím RSS kanálů, kdy jsme museli konstatovat, že nabídka tuzemských titulů je sice hodně bohatá, nicméně daným způsobem nabízené podoby značně zaostávají za formou nabízející se v případě webového vydání pro stolní či přenosné počítače nebo jiná zařízení.
Jiným významným (ne už ale tak významně) podporovaným formátem je PDF. Jeho uplatnění zde vidíme zejména v případě "uživatelských" dokumentů (kancelářské dokumenty, manuály či jiné podklady stažené z Internetu). Možnost vytvořit si takto pro čtení v Cybooku publikaci zcela dle požadavků je snadno realizovatelná s pomocí bezplatných i komerčních nástrojů pro tvorbu PDF na počítači. Samotné prohlížení na Cybooku ovšem může být problémem u publikací s delšími textovými řádky či jiným layoutem neoptimalizovaným pro dimenze obrazovky Cybooku - prohlížeč Cybooku (a ani mnohý software pro tvorbu PDF) totiž nepodporuje koncept přeformátovatelného (reflowable) PDF a tak mohou být publikace naznačeného typu čitelné jen s obtížemi (nutnost prohlížet buďto jen hodně zmenšený pohled na celou šířku stránky nebo nutnost skrolování při zvětšení pohledu). Zejména v případě takovýchto problémových PDF lze využít prohlížení v módu na šířku (landscape), kde ovšem výrazně přibude skrolování. Mimo naznačených problémů koncepčního charakteru je pak dle našich zkušeností u Cybooku problémová i odezva při listování objemnějšími či složitěji strukturovanými dokumenty a zaznamenali jsme rovněž problémy s věrnou interpretací některých prvků PDF dokumentů, zejména obrázků.
Možnosti prohlížení HTML stránek jsou na Cybooku opět skutečně jen základní (chybí podpora pro JavaScript, rámce a tabulky) a tak doporučujeme spíše převést požadované stránky do PDF či (vzhledem k tomu co jsme o PDF řekli výše) čistě textového vyjádření. Dalšími podporovanými formáty pak jsou PalmDoc (i v tuzemsku poměrně populární formát pro čistě textové publikace používaný původně pro PDA Palm) a TXT. Software Mobipocket Creator pak dovoluje konverzi dokumentů v různých formátech (Microsoft Office, CHM, OCF) do formátu Mobipocket PRC a tedy zpřístupnění na Cybooku.
Co se nabídky českých knižních titulů týče, jsou možnosti čtenáře, jenž nechce mít ve své čtečce nelegální obsah (kterého je jinak na Internetu v daném případě poměrně dostatek) dosti omezené. Prakticky žádné české vydavatelství nenabízí svou produkci v elektronické podobě, každopádně je ale možno alespoň získat různé bezplatné texty z projektu Gutenberg a dále též třeba knihy nabízené prostřednictvím serveru PalmKnihy: stav v dané oblasti je každopádně možno označit jako neutěšený.
Obrázky a zvuk
Za rozhodně jen doplňkovou lze považovat funkci pro prohlížení obrázků ve formátech JPEG, GIF a PNG. K dispozici je zde sice i prostředek pro slideshow (aplikovatelný i na dokumenty), ale vzhledem k tomu, že je podporováno pouze zobrazení v odstínech šedi, jde o skutečně jen málo atraktivní funkci.
Obdobně je tomu i se zabudovaným přehrávačem MP3 nahrávek. Jeho software poskytuje jen nejzákladnější funkce pro přehrání MP3 souborů, nahraných do jediné pevně dané složky, chybí možnost jakéhokoli členění do hierarchie, nelze měnit pořadí přehrávání, k dispozici není rychlý posun ve skladbách atp.
Závěrem
Dojem z přístroje poněkud kazí jeho cena. Acomp takto nabízí základní balení Cybooku (přístroj, USB kabel) za 8 318 Kč, Deluxe balení (přístroj, USB kabel, napájecí adaptér, kožené pouzdro, 2GB SD karta, stereo sluchátka, náhradní akumulátor) pak přijde na plných 10 579 Kč (v obou případech uvádíme koncovou cenu s DPH). Uvědomíme-li si, že za danou cenu si dnes lze pořídit průměrný notebook, některý z miniaturních notebooků ve stylu Asus EEE nebo koneckonců třeba i Apple iPhone, ztrácí Cybook poněkud na atraktivitě. Ovšem ti, kdo zkrátka potřebují či chtějí mít snadno při sobě sadu knih či jiných dokumentů, a tyto si pohodlně, bez zvýšené únavy zraku a bez nutnosti stále myslet na spotřebu energie pročítat kdekoli, mají v případě Cybooku k dispozici zařízení, jenž tyto jejich nároky splní.
Konektivita omezená v podstatě jen na připojení k počítači a využití Mobipocket Readeru ovšem nasazení v případě online periodik či jiných podobných dynamických informačních zdrojů zatím řeší jen ve značně omezené míře, rovněž ergonomie ovládání přístroje a hlavně kvalita ovládacího softwaru by měla být v mnoha ohledech vylepšena. Pro ty, kdo čtou převážně v češtině a nechtějí mít na svém přístroji nelegální obsah, pak není příjemná ani absence možnosti nákupu aktuálních publikací českého knižního trhu v elektronické podobě.
Finální rezultát, tedy zda Cybook ano či ne, bude tudíž dán zejména stavem peněženky potenciálního zájemce. Ti, kdo by si pak raději počkali na obdobné zařízení ve výhodnější cenové relaci přitom musí vzít v potaz skutečnost, že žádnému bezprostřednímu boomu daných produktů (rozuměno ve stylu toho, co se děje třeba na poli ultrapřenosných notebooků ve stylu Asus EEE) dnes nic nenasvědčuje (i když samotný Acomp má ve své nabídce i jiný přístroj daného typu, čtečku Hanlin eReader).
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024