Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Bibble 5 Pro: zpracování JPEG, TIFF a RAW fotografií ve Windows, Mac OS X a Linuxu
18. ledna 2010, 00.00 | Po několika veřejných preview a dlouhé době vývoje společnost Bibble Labs konečně oficiálně dokončila pátou stěžejní verzi svého vlajkového produktu na zpracování a úpravy digitálních fotografií. Editor je i nadále k dispozici ve verzích pro Windows, Linux a Mac OS X, má zcela nové grafické rozhraní a jeho možnosti a funkce si nyní představíme.
Bibble společnosti Bibble Labs je digitální fotolaboratoř na vyvolávání RAW snímků, které můžete v programu různými způsoby upravit. Již vžité označení editor digitálních fotografií sice není stejně jako u konkurentů Bibble úplně přesné, nicméně program obsahuje i manuálně ovládané funkce pro výběr a systém vrstev pro kombinované korekce snímků.
Autoři Bibble popisují editor jako flexibilní workflow nástroj pro digitální fotografy, kterým má program za úkol zprostředkovat softwarový digitální minilab, opatřený navíc funkcemi pro organizaci, katalogizaci a publikování fotografií. Cena profesionální edice Bibble 5 Pro je 200 USD, levnější edice Bibble 5 Lite zatím není k dispozici.
Prostředí editoru a organizér snímků
Grafické rozhraní programu silně připomíná Adobe Photoshop Lightroom. Tmavá podkladová plocha by měla navýšit dojem z barev u prohlížených či editovaných snímků, které lze upravovat v několika pracovních sekcích, aktivovaných přes vertikální záložkové rozhraní. Podoba GUI s Adobe Lightroom zjevně není náhodná - u Bibble Labs si zkrátka na nic nehráli a zjevně se nechali inspirovat grafickým rozhraním pro jednotlivé posuvníky, stejně jako relativně velkým histogramem a systémem některých editačních funkcí.
Pátá stěžejní verze Bibble Pro má několik editačních sekcí, které jsou sdruženy do plochy hlavního okna a několika záložkových palet. Katalogizaci snímků můžete provádět prostřednictvím vestavěného asset manageru, což je v podstatě běžný prohlížeč fotografií s vlastním náhledovým systémem a prohlížečem + editorem metadat. Samotná katalogizace je poměrně jednoduchá a mimo třídění snímků do jednotlivých alb spočívá především v možnosti fotografie ohodnotit až pěti hvězdičkami, přiřadit jim barevný štítek, zařadit je do zásobníku k dalšímu zpracování či upravit snímku metadata. Z každé fotky lze vytvořit její alternativní verzi pro libovolné úpravy, přičemž verzí může být samozřejmě i větší počet a odkazují se na originální snímek.
Bibble 5.0 Pro - prostředí editoru s variabilním přehledem adresářů, náhledovým systémem, histogramem a základními editačními operacemi
Bibble 5.0 Pro - přehled katalogů snímků, prohlížečem metadat, detailními funkcemi pro barvové korekce a paletou vrstev pro výběr a volitelné retuše snímků
Bibble 5.0 Pro - ve správci klíčových slov si můžete přednastavit jednotlivá slova pro libovolné kategorie
Úpravy snímků
Třídění a jednoduchá správa fotografií se jistě hodí, mnohem důležitější jsou však dostatečně sofistikované funkce pro úpravy snímků. Zde Bibble 5 Pro nijak zásadně nevyniká, nicméně se určitě nemá za co stydět. Mezi základními korekčními operace (v sekci Standard) najdeme v Bibble 5 Pro kalibraci bílé barvy, teploty barev, plynulého natočení snímku, úpravu expozice, kontrastu, saturace, živosti barev, barevného odstínu a redukce šumu, kterou pak můžete ještě případně doladit v sekci Detail. Další záložka Color obsahuje funkce pro preciznější korekce barev, vyvážení barevných odstínů (HSL i HSV) a manipulaci s barvovými profily a prostory.
Velký histogram v sekci Color je interaktivní a lze ho kdykoliv použít pro příklad na globální manipulaci s úrovněmi a křivkami barev. Tónování snímků lze ovlivnit přímo v rámci expozičních parametrů v sekci Tone, kde si můžete (logicky) také pohrát s vlastnostmi světel/stínů, kontrastem a také s profilováním obecného vzhledu snímků například s charakteristikami portrétových fotografií, momentek, svatebních „glamour“ snímků apod.
O selektivní editaci ploch snímků se starají nástroje pro výběr napojené na jednoduchý systém vrstev pro korekční operace. Výběr můžete nakreslit jako polygon, kruh, nebo lze vytvořit oblast pro výběr z křivek či pomocí malovacího štětce.
Bibble 5.0 Pro - při korekcích expozice a tónování snímků si můžete nechat zobrazit přepaly v expozici
Redukce šumu – v ceně i za příplatek
Redukci digitálního šumu lze v programu provádět dvěma způsoby – přesněji řečeno jedním způsobem, ovšem s rozdílnými možnostmi nastavení. Bibble 5 Pro se stejně jako předchůdce nijak nesnaží vyvíjet vlastní algoritmy pro potlačení a vyhlazování části šumu, nýbrž se spoléhá na osvědčený nástroj Noise Ninja, který je k dispozici i jako plugin pro Photoshop a jiné grafické/foto editory. Základní verze Noise Ninja dostanete s Bibble Pro zdarma, za aktivaci pokročilých možností ovlivnění odšumovacích algoritmů – podporou nezávislého nastavení pro jasovou a barvové složky snímků a možností využívat odladěné šumové profily konkrétních modelů digitálních fotoaparátů – budete muset navíc zaplatit cenu příslušné licence Noise Ninja (od 35 USD výš).
Za velmi nešťastnou přitom považuji vzájemnou kompatibilitu šumových profilů fotoaparátů v databázi Bibble Pro a samostatně prodávané aplikace/pluginu Noise Ninja, která (možná záměrně či z licenčních důvodů?) zamezuje používání řady „nezávislých“ uživatelských profilů z originálního Noise Ninja v Bibble Pro, využívat navíc nelze ani profily z Bibble 4 Pro.
Automatizované opravy optických vad objektivů fotoaparátů
Optické vady objektivů digitálních fotoaparátů můžete nechat automatizovaně opravit v paletě Lens Correction, kde máte k dispozici databázi více než 350 kombinací modelů digitálních fotoaparátů s různými objektivy. Manuálně můžete aktivovat korekci chromatické aberace a vinětace, manuální opravy perspektivy, soudkovitosti či jiných typů zkreslení, bohužel Bibble 5 Pro i nadále nenabízí.
Bibble 5.0 Pro - sekce Detail obsahuje nástroje a volby pro potlačení šumu, ostření snímků a opravy optických vad objektivů digitálních fotoaparátů včetně chromatické aberace a vinětace
Bibble 5.0 Pro - výběr modelu digitálních fotoaparátů a jejich objektivů pro korekce optických vad
Hromadné zpracování, tisk a export fotografií
Součástí asset manageru jsou také záložková okna Batch Output a Printing, která dělají čest svému názvu. Dávkové zpracování snímků pracuje se soubory ze zásobníku a používá se především pro konverzi RAW snímků. Součástí Bibble 5 Pro je několik přednastavených akcí pro dávkové zpracování fotografií, konkrétně například tvorbu TIFF snímků s 8 nebo 16 bitovými barvovými kanály, „stažení“ snímků do katalogu a tvorbu JPEG fotek.
Každý dávkový proces může mít přiřazenu libovolnou skupinu postprocessingových parametrů, které si nastavíte a uložíte v jednotlivých editačních sekcích programu, a to včetně eventuální změny cílového rozlišení pro danou skupinu fotografií. Processingové funkce zastupují například předdefinované akce na konverzi snímků do černobílé podoby, navýšení kontrastu, sépiové efekty, opravu tónování aj. Do vytvářených JPEG či TIFF souborů lze též vkládat EXIF či XMP metadata a zvolený barvový profil včetně pracovního barvového prostoru, stupeň doostření snímku a případně i automatické otevření zkonvertovaného či upraveného snímku v libovolném externím programu.
Bibble 5 Pro umí produkovat slideshow s řadou nastavení, nenašel jsem ale žádný smysluplný způsob, jak promítané slideshow uložit. Tiskové funkce programu nabízí systém několika (částečně modifikovatelných) šablon, s pomocí kterých můžete vyrobit běžný contact sheet, nebo vytisknout fotky s různou velikostí a rozvržením na ploše tiskového archu. Protože je tisk vlastně hromadnou operací, lze pro tiskové funkce snímkům rovněž přiřadit processingové nastavení a zvolit cílový barvový prostor.
Bibble 5.0 Pro - vizuální modul na tvorbu slideshow má spoustu nastavení výsledné podoby slideshow a nezapře v sobě inspiraci v Adobe Lightroom
Závěr
Pokud se zajímáte o profesionálně koncipované aplikace na zpracování digitálních fotografií, pak jistě dobře víte, že ceny prakticky všech komerčních profieditorů RAW snímků začínají na zhruba 200 USD. Stojí však Bibble 5 Pro za takovou cenu? Řekl bych, že jen z části. Například pro Linux obecně existuje velmi málo opravdu kvalitních programů na zpracování fotografií – vyjma freewarového Raw Therapee je Bibble jedna z mála aplikací určených ke komplexnímu zpracování běžných JPEG, TIFF a RAW snímků. Některé funkce Bibble Pro jsou dost jednoduché (například správa snímků ani slideshow v podstatě nestojí za řeč), naopak některé automatizované korekční operace v čele s opravou optických vad objektivů, či s možností aktivovat vyspělou redukci šumu v podobě integrované varianty Noise Ninja, mohou být dost užitečné. Rozšiřitelnost systémem proprietárních pluginů je u Bibble trochu diskutabilní, pluginů je zoufale málo a v podstatě nic zvláštního neumí.
Mezi výhody Bibble 5 Pro dále patří relativně slušná rychlost editoru i při zpracování RAW fotografií s vyšším rozlišením, podporovány jsou vícejádrové procesory. Rychlost image/color processingových operací a konverzí RAW snímků sice obecně hodně souvisí například s ostřením i nastavenou redukcí šumu, z hlediska celkové odezvy u editačních operací je na tom Bibble 5 docela dobře. Bibble 5 Pro navíc v některých ohledech konkuruje jeho levnější sourozenec Bibble 5 Lite, který ale zatím nebyl vydán. Lite verze editoru by měla být dokončena v nejbližších týdnech, trochu se však bojím, že se uvedená doba ještě trochu protáhne.
Zkušební verzi Bibble Pro si můžete stáhnout zdarma z webových stránek editoru.
Bibble 5.0 Pro - editor lze rozšiřovat systémem pluginů, několik pluginů (například na konverzi do podoby černobílých snímků či negativu) je již součástí instalace programu
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024