Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
BenVista PhotoZoom Pro 3: vektorizované zvětšování fotografií
11. listopadu 2009, 00.00 | Aplikace na zvětšování obrázků a především fotografií nabízí sofistikované algoritmy přepočtů obrazových dat, kterým vévodí vektorizační metoda S-Spline, jejímž výstupem výrazně detailnější a prokreslenější snímek než například u nativního resamplingu snímků v Adobe Photoshopu. V článku najdete popis PhotoZoom Pro fungujícího nově i jako plugin pro Adobe Photoshop, novinky ve třetí stěžejní verzi produktu a také několik ukázek zvětšených fotografií.
PhotoZoom Pro společnosti BenVista patří už delší dobu mezi poměrně výkonné produkty na zvětšování a obecně i zmenšování obrázků a digitálních fotografií. Největší chloubou aplikace dostupné pro Mac OS X a Windows je sofistikovaná metoda přepočtu obrazových dat S-Spline, která ve své aktuální verzi S-Spline Max opět o něco navyšuje kvalitu zvětšených fotografií.
PhotoZoom Pro 3 se prodává za 169 EUR, obsahuje mimo jiné i českou lokalizaci a funguje nejen jako samostatná aplikace, ale také jako plugin pro Adobe Photoshop.
S-Spline
Podle autorů PhotoZoom Pro 3 předčí resampling grafických předloh metodou S-Spline Max jiné alternativní metody včetně fraktálových algoritmů a zejména metodu bikubického převzorkování obrazu. U fraktálových přepočtů bych si tím nebyl tak jistý, zato ve srovnání s populárním a v mnoha grafických editorech používaným bikubickým algoritmem je S-Spline Max matematicky o několik generací napřed.
Zjednodušeně řečeno S-Spline celou grafickou předlohu průběžně "vektorizuje" a současně libovolně zvětšuje, a to při podstatně menší ztrátě detailů než běžně používané metody přepočtu dat. Pro změny velikosti/rozlišení obrázků a fotografií máte k dispozici i další algoritmy, u kterých je stejně jako u S-Spline většinou na výběr ještě několik přednastaveních pro zvětšování konkrétních předloh například v podobě obecných snímků, detailních fotografií, kreslených obrázků aj.
Novinky verze 3.x
První novinkou je již v úvodu zmíněná funkčnost PhotoZoom Pro 3 i jako pluginu pro Adobe Photoshop, a to včetně možnosti využívat PhotoZoom Pro i v rámci akcí. PhotoZoom 3 umí zvětšovat grafické předlohy v barvových prostorech RGB, CMYK (!), ve stupních šedi i v prostoru Lab, metadata typu EXIF, IPTC a XMP přitom zůstávají zachovány stejně jako ICC profil přiřazený ke snímkům. Zvětšovat lze i předlohy s 16 a dokonce i s 32 bitovými barvovými kanály, což dává zajímavé možnosti při zpracování HDR obrazů.
Vylepšené sady algoritmů v podobě vzorkovací metody S-Spline Max (o podrobnostech se dokumentace k programu příliš nezmiňuje) by měly omezit počet obrazových artefaktů vznikajících při interpolaci předlohy, naopak dodání umělé zrnitosti by zase mělo přinést zvětšovaným fotografiím přirozenější „filmový“ vzhled.
Znatelná je důslednější podpora vícejádrových procesorů, přepočty fotografií ve vyšším rozlišení jsou (objektivně, tzn. opravdu) rychlejší a probíhají maximálně v řádu desítek sekund.
BenVista PhotoZoom Pro 3 - přehled dostupných metod pro změny velikosti obrázků a fotografií
BenVista PhotoZoom Pro 3 - pro některé z nabízených metod/algoritmů si můžete ještě vybrat přednastavení pro typ zvětšované grafické předlohy
Kvalita výstupu
Dvěma slovy: velmi dobrá. Tedy při porovnání s "etalonem" bikubickou metodou přepočtu obrazových dat, která se (což už jsem psal mnohokrát) pro zvětšování obrazových předloh vůbec nehodí, je ovšem tak rozšířená, že ji prostě nutno brát v potaz. Na ukázkách je jasně patrná ztráta detailů, rozmazané kontury a celková výrazně vyšší neostrost bikubického resamplingu u výřezu fotografie u Adobe Photoshopu a S-Spline Max algoritmu (u obou algoritmů bez dodatečného ostření) u PhotoZoom Pro 3. Dobře rozpoznatelné jsou nejen "propočítanější" obrysy s mnohem menšími artefakty, všimněte si i bílé tečky v oku, kterou PhotoZoom Pro 3 nazvětšuje skoro až nepřirozeně ostrou.
Pokud se zaměříte na druhou ukázku automobilu, ihned poznáte rozdíl od vyhlazených zubů na šikmých liniích karosérie a dalších částech šasi u bilineárního přepočtu opět oproti metodě S-Spline Max - v obou tentokrát případech navíc ještě včetně aplikovaného unsharp maskingu. Na karosérii zvětšené z malého obrázku jsou ovšem už také poměrně jasně patrné účinky vektorizovaných přepočtů obrazových bodů, které produkuje algoritmus či spíše algoritmy S-Spline.
BenVista PhotoZoom Pro 3 - srovnání bikubického resamplingu Adobe Photoshopu s přepočtem S-Spline Max (bez Unsharp maskingu a jiného dodatečného zaostřování)
BenVista PhotoZoom Pro 3 - další ukázka výstupu ze S-Spline Max metody, horní obrázek opět Photoshop bikubický přepočet
Závěr
Je zcela nesporné, že kvalitní digitální fotografii v dostatečném rozlišení nemůže žádný (byť sebedokonalejší) program na zvětšování fotek nahradit. Pokud je to ovšem nezbytné, může PhotoZoom Pro 3 a jemu podobné aplikace dost pomoci zejména u snímků, kterým právě zmíněné rozlišení "chybí". Výsledky kvalitních a matematicky dostatečně sofistikovaných interpolačních algoritmů jsou samozřejmě vidět nejen na monitoru, ale také u tisku zvětšených fotografií, což je současně jedno ze zaměření aplikace PhotoZoom Pro. Drobným bonusem v PhotoZoom Pro 3 je také možnost hromadného zpracování fotografií a několik dalších specializovaných algoritmů pro přepočet obrazových dat, které se hodí například pro zmenšování fotografií i změny rozlišení různých typů obrázků.
Zkušební verzi PhotoZoom Pro si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti BenVista.
BenVista PhotoZoom Pro 3 - předvolby programu pro přednastavení jednotlivých metod přepočtů obrazových dat
BenVista PhotoZoom Pro 3 - volby pro využívání vícejádrových procesorů
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024