Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Bauhaus Mirage 1.5, TV Paint a Aura v novém kabátu
20. října 2005, 00.00 | Profesionální 2D animační balíky vždy byly tak trochu specifické, a to nejen svou cenou. Mirage je nástupce legendárního TV Paintu i jeho pokračovatele NewTek Aura a nabízí řadu zajímavých kreslících a manipulačních funkcí pro tvorbu ručně kreslených animací, scénářů a k jiným podobným účelům.
Historie 2D bitmapového editoru a současně animačního systému Mirage je poměrně bohatá. Na úplném začátku byl TV Paint, který je znám jako unikátní bitmapový grafický editor využívající systém štětců simulujících reálné kreslící nástroje a pomůcky. Poté co z TV Paintu "vyrobila" společnost NewTek neméně populární grafický a animační editor Aura se vývoj programu na nějaký čas zastavil. To se zřejmě nelíbilo společnosti Bauhaus Software, která produkt přejmenovala na Mirage a dále ho vyvíjí ve spolupráci s původním týmem vývojářů TV Paintu. I když je program v některých funkcích podobný například Corel Painteru, přece jen se od něj dost liší, neboť Mirage primárně slouží k tvorbě ručně kreslených políčkových animací, přípravě různých scénářů a dalším podobným účelům.
Mirage existuje ve verzích pro Windows a Mac OS X. Aktuální "akční" cena programu je 695 USD, pro testovací účely je k dispozici 30denní trial verze, která dříve nebyla vůbec dostupná. Mezi další novinky verze 1.5 patří například podpora podavačů papírů u TWAIN kompatibilních skenerů, podpora nových jazykových lokalizací, neomezený počet uživatelských panelů, nové efekty, upravený klíčovací nástroj a několik změn v uživatelském rozhraní programu.
Protože není možné vyjmenovat zde všechny funkce a vlastnosti programu, omezím popis Mirage pouze na hlavní rysy tohoto výborného kreslícího a animačního balíku. Mezi ty nejzákladnější vlastnosti Mirage patří podpora různých hardwarových zařízení typu BlueFish HD|Lust, Fury, Iridium a WildBlue|Av, Leitch Velocity nebo Velocity Q v téměř libovolném rozlišení (přes 8 000 x 8 000 pixelů). Velmi vysoká je i rychlost celého programu jak při kreslení, tak i při retuších a práci s animačními políčky. Koncept Mirage je jednoduchý - uživatel by si měl připadat stejně pohodlně, jako když kreslí a navrhuje scénáře či scény pro animace na papír nebo průhledné fólie. Každé políčko animace funguje jako samostatná stránka papíru či fólie s nastavitelnou průhledností. V animaci samozřejmě mohou být i reálné fotografie, které umí Mirage efektově upravit a použít je nejen na pozadí kresby, ale v případě potřeby též jako hlavní animační prvek.
Bauhaus Mirage 1.5 - i když se to podle obrázku nedá poznat, je grafické rozhraní programu velmi rychlé a též velmi přehledné
Už při startu programu si můžete vybrat rozlišení kresby či animace, zvolit lze i poměr stran pixelů, rychlost animace a prokládání animačních polí. Poté se dostanete do hlavní okna, ve kterém je kreslící plocha, časová osa a v plovoucích paletkách všechny potřebné kreslící a editační nástroje. S paletkami lze libovolně hýbat a pokud je to možné, lze též zvětšit jejich velikost. Hlavními kreslícími prvky jsou štětce různých velikostí, tvarů, barev a vlastností doplněné několika šikovnými nástroji pro ořez, výběr a retuše.
Každý štětec se skládá ze souboru vlastností, pomocí kterých lze vytvářet nové uživatelské štětce kopírováním a úpravou stávajících nebo vytvořením štětce s úplně novými vlastnostmi. Ovlivnit můžete nejen průhlednost a intenzitu konkrétního štětce, ale také některé vlastnosti jeho okrajů, úhel (u grafických štětců) a různé jiné parametry. Průhlednost daného štětce navíc může být variabilní na jeho ploše, takže například levý horní okraj bude průhlednější než pravý spodní okraj štětce. Velmi zajímavé jsou nástroje pro výběr, které jsou jednou z nejflexibilnějších částí Mirage. Sekce pro kreslení a úpravy lze totiž vybírat mnoha způsoby včetně spline křivek, které lze současně používat i pro vyplňování objektů barvou. Mirage navíc podporuje i animované štětce známé například z legendárního Deluxe Paintu.
Při kreslení a animacích můžete využívat další velmi užitečné funkce Light Table a FX Stack. Light Table analogicky svému názvu funguje jako reálná prosvětlovací deska, skrze kterou (v závislosti na jejím nastavení) lze sledovat a upravovat předchozí a následující políčka animací. FX Stack je jakýsi efektový zásobník používaná v rámci image processingu k úpravám vybraných grafických sekcí. Efekty a další funkce programu lze též kombinovat pomocí speciálního systému skriptů, v rámci kterých lze (formou příkazů) využívat řadu interních funkcí Mirage.
Bauhaus Mirage 1.5 - startovací okno nabízí výběr z několika předdefinovaných rozlišení s různým poměrem stran pixelů
Bauhaus Mirage 1.5 - paleta se základními kreslícími a editačními nástroji a funkcemi pro výběr
Bauhaus Mirage 1.5 - vlastnosti každého kreslícího či efektového štětce lze ovlivnit v poměrně velkém rozsahu
Všechno, co nakreslíte, nebo do animačního okna importujete, se objeví v časové ose, která koexistuje se systémem vrstev. Manipulace s časovou osou je velmi snadná (a opět velmi rychlá), neboť program si všechny náhledy jednotlivých animačních políček počítá na pozadí a vykreslí je až když na to má zrovna čas. Zní to možná úsměvně, ale je to velmi praktické a pokud vyžadujete vykreslování v reálném čase, i takovou volbu Mirage nabízí. Současně s posunem animačních políček se mění i obsah hlavního kreslícího okna, jehož vykreslování je opět celkem rychlé. Časová osa s animačními políčky má pouze ty nejzákladnější ovládací prvky, nic jiného totiž defacto není zapotřebí. Zbytek věcí kolem animací aj. se řídí buď ve vrstvách nebo přímo v příslušných plovoucích paletkách. Samotné vrstvy jsou poměrně spartánské - lze je sice různě slučovat, duplikovat a řídit jejich průhlednost, ale nic co by připomínalo efekty nebo jiné speciální funkce vrstev Adobe Photoshopu rozhodně nečekejte. K jednotlivým animačním vrstvám lze přidat i zvukový záznam ve formátech MP3 nebo WAV a ozvučit například pohyby rtů u kreslených postaviček. Samozřejmostí je též tracking u animací, klíčování rozfázovaných částí animační scény a Motion Path Manager pro správu animačních cest.
Mirage je výkonný a vhodně specializovaný grafický editor s výborně navrženými animačními funkcemi, který si své místo na trhu určitě najde. Vývoj některých funkcí programu se možná trochu zastavil, otázkou je, zda ale stovky nových funkcí by pro tento typ grafického editoru byly tolik důležité. Zřejmě by ale stálo za to vylepšit systém vrstev, které by mohly do Mirage vnést další velmi zajímavé funkce například v oblasti efektů, prolínacích módů apod.
Bauhaus Mirage 1.5 - tvorba a editace nového uživatelského štětce
Bauhaus Mirage 1.5 - každý profesionální grafický editor by měl umožňovat nastavení vlastních klávesových zkrate a Mirage samozřejmě není v tomto směru žádnou výjimkou
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024