Basilisk II v0.5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Basilisk II v0.5

7. června 1999, 00.00 | Freeware emulátor 68K Macintoshe na PC? Ano, a navíc poměrně funkční!

     Mezi uživateli počítačů Macintosh a PC panují obvykle protichůdné názory na ty SVÉ stroje. Pro Macintosh existuje navíc několik slušných a kvalitních emulátorů PC jako je např. VirtualPC, RealPC nebo SoftWindows, které na rychlém PowerMacu pracují obvykle stejně rychle jako průměrné PC s Pentiem MMX. Pro PC jsou samozřejmě také k dispozici emulátory 68K Maca, PowerMacintosh zatím bohužel emulovat nelze. Všechny tyto emulátory jsou ovšem striktně komerční (což ostatně emulátory PC pro Mac také), nedávno se však objevil jeden, který je úplně zadarmo!



     Basilisk II spáchal Christian Bauer a momentálně existuje emulátor pouze v alfa verzi 0.5, která je však pro běžný provoz téměř plně použitelná. Emulátor je šířen jako freeware v rámci GNU Public Licence společně se zdrojovými kódy, což umožňuje překompilovat jej prakticky pro libovolnou platformu (pro C64, Atari 800, ZX-Spectrum apod. samozřejmě NE!). Rychle tedy vznikly verze pro BeOS, Amigu a Windows 95/98/NT a verze pro Windows (od Lauri Pesonena) se vyvíjí opravdu velmi rychle.

     Co Basilisk II umí? Emuluje 68K Macintosh se systémem 7.x a 8.x vyjme Systému 7.0, emulace FPU je použitelná zatím jen částečně, nebo lze zapnout emulaci FPU softwarovou. Procesor Maca je emulován pouze 68020 (pro účely kompatibility s procesorem 68040 lze opět použít softwarovou utilitku), nefunguje ani OpenTransport. Co se týče zobrazování, je k dispozici celá řada běžných rozlišení i bitových hloubek, zobrazování je možné urychlit pomocí DirectX v okénku nebo fullscreenu. Dále je emulována floppy mechanika (pouze 1.44 MB, originál Mac density nelze emulovat), macovské disky na HFS i FAT partitionech, HFS hardfiles, CD-ROM pomocí speciálního ovladače ve Windows, sériový a paralelní port, SCSI zařízení přes SCSI Manager, ADB klávesnice a 1-tlačítková myš Macintoshe. Zachována je též možnost přenosu textů přes schránku a určité "bezpečí" (ve Windows 95/98 směšný pojem), pokud emulátor spadne. Basilisk II používá emulační 68K jádro z dalšího velmi známého emulátoru UAE (UNIX Amiga Emulator), což díky jeho poměrně dlouhému vývoji znamená určitě výrazně vyšší stabilitu a optimalizované rutiny, než kdyby dělal emulační jádro Ch. Bauer celé znovu sám.

     Emulátor lze stáhnout ve formě jednoho archivu například z tohoto webu, ve kterém najdete téměř vše potřebné k jeho spuštění. Co si však budete muset sehnat sami, je 1 MB ROMka Macintoshe a harddisk nebo filedisk s macovským Systémem. Prosím neposílejte ani mně, ani autorovi emulátoru maily s žádostí o tyto věci, pokud máte přístup k Macu, můžete si obě věci opatřit sami, pokud ne, zkuste se obrátit např. na nějakého zkušenějšího kolegu nebo i třeba amigistu, který obě věci může teoreticky mít díky velmi rozšířeným emulátorům Maca pro Amigu. Před spuštěním emulátoru je nutné v preferencích BasiliskIIGUI.exe nastavit cestu k disku nebo hardfilu, cestu k macovské ROMce, rozlišení a způsob zobrazování, případně emulaci CD-ROM (soubor "cdenable.sys" je nutné zkopírovat do systémového adresáře "\WinNT\System32\drivers" nebo v případě Windows 95/98 do adresáře "\Windows\System"). Po spuštění samotného emulátoru zakažte zvuk v ovládacích panelech, zde zbývá programátorům ještě hodně práce - při aktivaci zvukového výstupu se totiž emulátor většinou zhroutí.

     Pro ovládání se na Macu používá pouze levé tlačítko myši, pravé slouží ve Win verzi Basilisku k přesunu celého okna, samozřejmě pokud neběží emulátor ve fullscreenu. Notoricky známá kombinace kláves ALT+F4 emulátor ukončí, SHIFT+CONTROL+F12 přepíná mezi emulací a Windows, tatáž kombinace s F11 reloadne floppy disk, PAUSE/BREAK je macovské tlačítko Power Off, pravá a levá klávesa CONTROL je macovské Option a Print Screen zkopíruje do schránky aktuální kopii obrazovky běžící emulace.

     Určitě Vás bude zajímat rychlost a kvalita emulace. Upřímně řečeno, nedokážu si představit, že by pod Windows na současných procesorech mohla běžet emulace PowerMaca přijatelnou rychlostí, protože už nesrovnatelně méně náročná emulace 68K Macu dává počítači dost zabrat. Počítejte tedy s tím, že abyste mohli Basilisk II rozumně využít, budete potřebovat opravdu hodně rychlé PII nebo PIII, čím víc frekvence, tím lépe. Zobrazování výrazně zrychlí grafická karta s HW podporou DirectX 5/6, na rychlosti disku vzhledem ke způsobu přístupu k macovskému disku či partitionu příliš nezáleží, vyhovují všechny moderní pevné disky. O zvuku už řeč byla, takže výběr zvukové karty zatím není nutné posuzovat, paměti ovšem minimálně 64 MB (32 MB pro emulátor). Snažil jsem se otestovat emulátor s pomocí Speedometru 4 a Snnoperu, ale ani jeden z testů neproběhl správně a výsledky byly zcela nesmyslné. Můj reálný odhad rychlosti emulace na 450MHz PII s RivouTNT je zhruba Macintosh s procesorem 68030, některé matematické operace jsou rychlejší než u Maca s 68040, grafika naopak zase evidentně pokulhává i za Macem IIci.



     Ve srovnání s komerčními emulátory 68K Maca FUSION, Gemulator (netestováno) nebo Xtender je Basilisk II v současné verzi viditelně pomalejší, ale je zadarmo. Emulace funguje mimo zvuku a FPU naštěstí dostatečně spolehlivě, zvuk by měl být přidán v nejbližší době. Zkušeností s provozem Basilisku II nemám vzhledem ke krátké době jeho existence mnoho, ale přesto ho mohu označit jako použitelný. Pokud se bude i dále vyvíjet stejně ďábelským tempem zhruba jedné verze týdně, máme se na co těšit!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: