Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Avid Studio 1.0: zpracování domácího videa pro náročnější uživatele
dv digitalní video
26. května 2011, 00.00 | Video editor Avid Studio by se dal považovat za pokračovatele známého Pinnacle Studia, pokud si ovšem k programu přidáte jiné pracovní prostředí, neomezený počet video + audio stop, různé vizuální a editační vychytávky a především obrovské množství nejrůznějších přechodových efektů, video filtrů a bonusových speciálních efektů od Red Giant Software. Nabízíme vám obrazového průvodce s popisem nejdůležitějších či zajímavých funkcí Avid Studia.
Avid Studio společnosti Avid Technology je nový video editor na komplexní zpracování domácího videa, ovšem se zaměřením na náročnější uživatele, kterým nestačí funkce Pinnacle Studia 15 HD rovněž z produkce Avid Technology. Oba programy se od sebe navíc velmi liší nejen grafickým rozhraním, nýbrž částečně také ovládáním a trochu jinou časovou osou.
Majitelé Windows XP mají smůlu, Avid Studio oficiálně vyžaduje pouze Windows Vista nebo Windows 7 (obojí ve 32 bitové či 64 bitové verzi). Cena editoru je 170 EUR, případně při nákupu přímo v ČR zhruba 4 300 Kč včetně DPH.
Prostředí a předvolby editoru
Pokud jste zvyklí na „přímočarý“ přístup například k trimovacím funkcím v Pinnacle Studiu v rámci vlastního okna, nebo automatickou detekci scén u importu videa, budete možná s Avid Studiem chvilku zápasit. Podobně jsou na tom i některé další střihové a efektové funkce Avid Studia, které jsou (poměrně logicky) uspořádané v sekcích záložkového rozhraní editoru a jeho dialogových nabídek.
Hlavní nabídková menu Avid Studia jsou velmi spartánská, většina složitějších funkcí se totiž ukrývá v několika kontextových menu časové osy či knihoven souborů. Česká lokalizace programu je tak trochu divná a místy se setkáte s kombinacemi malých a velkých písmen v menu (indikují adekvátní hotkey), různých zkrácených pojmenování či podivných názvů některých záložek sekcí editoru.
Velikost a pozici hlavních pracovních oken Avid Studia si můžete změnit, zvolit lze i vlastnosti náhledu například pro druhý monitor. Ohledně GUI programu v podstatě nic víc změnit nejde. Preference editoru jsou opět velmi jednoduché, avšak najdete v nich vše, co je zapotřebí. Nastavit si například můžete sledování zvolených složek, ze kterých bude Avid Studia automaticky přidávat soubory do příslušné sekce knihovny multimediálního, grafického, efektového a dalších typů obsahu.
V ovládacím panelu Avid Studia dále najdeme nastavení výchozích složek pro importní modul, způsob ovládání detekce scén, vlastnosti projektu a jeho náhledu, výběr zvukového zařízení pro nahrávání hlasových komentářů apod.
Avid Studio 1.0 - předvolby editoru umožňují mimo jiné automaticky sledovat obsah zvolených složek na disku
Časová osa
Časová osa editoru se vám bude určitě líbit, a to nejen díky neomezenému počtu stop, ale také v možnostech interaktivního ovládání střihových funkcí a pohodlné manipulaci s objekty v časové ose. Objekty se mohou magneticky přichytávat k dalším objektům, nebo k uživatelským barevným značkám, které zvyšují přehled o celém projektu.
Rozlišení projektu pro časovou lze nastavit napevno, nebo nechat Avid Studio určit rozlišení projektu podle prvního video klipu přetaženého do časové osy. Jednotlivé stopy v časové ose jsou přitom univerzální a můžete do nich umístit jak video, tak i zvukové nahrávky, titulky, překryvnou grafiku apod. Stopy lze přejmenovat, přesunout nad či pod jiné stopy podle potřeby také jednotlivé stopy uzamknout.
Užitečnou částí časové osy jsou interaktivní ovládací prvky pro manipulaci se zvukem (hlasitost a její klíčování, zdroje zvuku aj.), ikonky pro rychlé vložení titulků a hlasového komentáře, již zmíněné barevné značky a možnost přepnutí do režimu trimování.
Pod časovou osou je umístěno náhledové schéma obsahu časové osy, které má vlastní nezávislou lupu a poskytuje zjednodušený grafický přehled o stopách a objektech v celém projektu.
Avid Studio 1.0 - různé ovládací prvky časové osy
Avid Studio 1.0 - detail jednoho z kontextových menu časové osy
Avid Studio 1.0 - nastavení rozlišení a formátu obrazu projektu v časové ose
Avid Studio 1.0 - barevné značky zvyšují přehlednost zejména složitějších projektů
Avid Studio 1.0 - rychlé nastavení formátu a obecných parametrů zvuku
Avid Studio 1.0 - automatickou analýzu a detekci scén ve videoklipech opět najdeme v kontextovém menu
Avid Studio 1.0 - Scorefitter slouží k přidávání zvukových podkresů a skladeb do projektů
Avid Studio 1.0 - dialog pro nahrávání hlasových komentářů
Importér
Pro pohodlný import grafického a multimediálního obsahu do knihoven editoru slouží modul pojmenovaný Importér aplikace Avid Studio. Jedná se v podstatě o samostatné dialogové okno, jehož prostřednictvím lze do knihovny Avid Studia importovat video nahrávky, zvukové soubory a statickou grafiku (fotografie, kliparty apod.), dále obsah DVD či Blu-ray disků a fázové (tzv. stop motion) animace ze zvoleného video zařízení (např. webová kamera či digitální fotoaparát). Soubory ze složek disku lze přitom importovat jejich přímým zkopírováním, nebo pouze odkazem na importovaný soubor.
Avid Studio 1.0 - modul na jednoduchý import multimediálních souborů do knihoven využívaných editorem
Knihovna obsahu
Nedílnou součástí Avid Studia je sekce Knihovna, což je zjednodušený organizér veškerého obsahu editoru. Obsahem jsou míněny libovolné multimediální soubory, titulky, přechodové efekty, video a audio filtry, kolekce šablon, skladby známého integrovaného modulu Scorefitter, navigační menu apod. Knihovna navíc zobrazuje projekty Avid Studia rozdělené na Filmové projekty a Projekty disku a také chybějící média, které byly smazány nezávisle na projektech, nebo přesunuty do jiného umístění.
Efekty a titulky
Společnost Avid Technology uvádí, že s Avid Studiem získáte profesionální pluginy na tvorbu efektů v hodnotě přes 2 000 USD. Byla by to možná pravda, nicméně nesmělo by se jednat o starší či speciální „ořezané“ verze zásuvných modulů od Red Giant Software (Magic Bullet Looks, ToonIt Studio, Stroke3D Studio, Knoll Light Factory, Particular Studio a Shine Studio), uvedená suma je navíc součtem samostatně prodávaných doplňků a ne jejich kombinací, nabízených většinou se značnou slevou.
To však nic nemění na tom, že počet přechodových efektů a celkový rozsah efektových filtrů (audio + video) je v Avid Studiu 1.0 opravdu úžasný a předčí počet efektů v Pinnacle Studiu 15 HD Ultimate Collection bez doplňkových sad. Nemá sebemenší smysl vyjmenovávat jednotlivé kategorie přechodových efektů či video + audio filtrů, ani zmiňovat šablony navigačních menu pro DVD/Blu-ray tituly, je jich opravdu mnoho – viz několik velmi skromných ukázek obsahu Knihovny.
Efekty lze aplikovat přímo obvyklým přetažení do časové osy, přičemž detailní funkce pro opravy a vylepšování vzhledu fotografií, videa a audio stop se provádí v novém dialogovém okně se záložkami pro jednotlivé editační funkce, případně v dalším okně externího pluginu. Všechny efektové operace jsou přitom velmi přehledné a nabízí realtime náhled upravovaného snímku, videoklipu či zvukového samplu. Do okna editoru efektů a úprav se dostanete z kontextového menu časové osy (pro vybranou stopu), nebo jednodušeji dvojklikem na objekt v časové ose.
Titulkovací editor Avid Studia je poměrně dokonalý a nabízí rychlé vytvoření statických či animovaných titulků včetně nastavení obecných stylů titulků, nicméně nenašel jsem žádné použitelné funkce pro import a práci s klasickými filmovými textovými titulky.
Avid Studio 1.0 - přepínání a volby pro zvukové kanály
Avid Studio 1.0 - jeden z doplňkových pluginů společnosti Red Giant (Magic Bullet Looks) pro video efekty
Avid Studio 1.0 - narovnání fotografií v integrovaném editoru
Avid Studio 1.0 - vstup a hlavní nabídka online obchodu pro nákup dalších efektů a doplňků pro editor
Projekty disku a exportní funkce
Navigační menu a kapitoly pro DVD/Blu-ray tituly můžete vytvářet a editovat v sekci Disk. Zde není příliš co popisovat, neboť funkce správce kapitol i editoru tlačítek a dalších částí navigačních menu jsou velmi podobné Pinnacle Studiu či jiných podobně koncipovaných editorů pro zpracování domácího videa.
Publikování videa a vypalování disků jsou sloučené do sekce Export, která aktivuje Exportér s volbami pro vytvoření souboru, disku či sdílení videa na server YouTube. Pro každý typ exportních operací si můžete v Exportéru nastavit podrobné vlastnosti videa, zvuku či eventuální další potřebné parametry projektu pro rendering a publikování celého projektu.
Avid Studio 1.0 - podrobnější nastavení jednoho z výstupních formátů a výběr formátů souborů u exportu projektů
Avid Studio 1.0 - publikování video projektů pro Web zatím nabízí pouze export videa pro server YouTube
Závěr
Avid Studio jde takříkajíc cestou nejmenšího odporu vůči uživateli, jak už jsem ale uvedl na začátku, uživatelé Pinnacle Studia si budou muset zvyknout na nové rozmístění některých editačních funkcí a především na podstatně odlišné pracovní prostředí editoru.
Celkově je Avid Studio ve své první verzi celkem povedený a současně univerzální pracovní nástroj na zpracování domácího videa, ve kterém k dokonalosti (podotýkám, že ve srovnatelné cenové kategorii) chybí jen velmi málo. Nemám nejmenší tušení, kdo je schopen využít tak obrovskou nabídku nejrůznějších efektů, nicméně mát je (u bonusových pluginů většinou v SE verzích) již v ceně programu. Další značné množství bonusového obsahu a speciálních efektů lze dokoupit přímo prostřednictvím online eshopu integrovaného v Avid Studiu, k dispozici jsou i různé externí pluginy jiných výrobců známých značek jako třeba proDAD.
A co se vám líbit nebude? Především rychlost aplikace, jejíž odezvy jsou místy dost citelné i na relativně rychlém notebookovém hardwaru (Core i7, 8 GB RAM) bez dedikované grafické karty. Přítomnost některé z podporovaných GPU hodně pomůže při renderingu videa, efektů i náhledech projektů, nicméně GPU akcelerace nijak neřeší odezvy střihových funkcí a grafického rozhraní editoru.
Zkušební verzi Avid Studia si můžete stáhnout zdarma z webu společnosti Avid Technology.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024