Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Autopano Giga 2.0.1: automatizovaná tvorba panoramat pro Windows, Mac OS X a Linux
1. června 2009, 00.00 | Profesionální editor panoramatických fotografií umí zdrojové snímky sám analyzovat a poskládat do nejvhodnějšího typu panoramatu, kterému pak lze v dalším programu z balíku Autopano Giga 2 nadefinovat různé navigační hotspoty a propojit panoramata do komplexní virtuální prohlídky. Představení programu vám nyní nabízíme.
Autopano Giga společnosti Kolor je sada dvou aplikací na tvorbu panoramatických fotografií a virtuálních prohlídek, které si můžete ve formátu Flash prohlížet a ovládat přes webový prohlížeč. Virtuální prohlídky vytvořené pomocí Autopano Giga 2.0 mohou mít klidně i gigapixelové rozlišení, což umožňuje realizovat i velmi detailní panoramata s plným rozsahem 360 stupňů.
Oproti známějšímu software Autopano Pro (s cenou 99 EUR) nabízí novinka Giga 2 nejen automatizovanou analýzu + sestavení snímků do nejvhodnějšího typu panoramatu a podporu HDR obrazů, ale navíc ještě program Autopano Tour na tvorbu hotspotů a propojování jednotlivých panoramat do rozsáhlejších virtuálních prohlídek. Autopano Giga 2.0 existuje ve verzích pro Windows, Mac OS X a Linux, cena balíku je momentálně 179 EUR.
Zdroje panoramatických fotografií a typy panoramat
Zdrojem pro panorama mohou být samostatné snímky s příslušným překryvem okrajů, nebo také fotografie získané z motoricky ovládaných snímkovacích systémů typu Gigapan, Merlin/Orion, Clauss Rodeon, Papywizard aj. V předvolbách Autopano Giga 2 si nastavíte, jakým způsobem bude program zdrojové soubory analyzovat a zda má být výsledkem programem navržený typ panoramatu, nebo zda si chcete zvolit panoramat manuálně. Ve druhém případě máte na výběr kruhové, válcovité a plošné panorama či Mercatorovu projekci, což je typ „celoplošné“ válcovité projekce, využívané především při generování map.
Autopano Giga 2.0 - automatický, nebo manuální výběr typu panoramatu
Autopano Giga 2.0 - nastavení pro analýzu zdrojových snímků a následné určení nejvhodnějšího typu panoramatu
Autopano Giga 2 si poradí s více než 400 formáty souborů, včetně RAW snímků, pro import grafických dat z panoramatických snímkovacích systémů a motorizovaných zařízení, slouží speciální moduly. Sled snímků lze samozřejmě určit manuálně, nebo můžete opět vše nechat na programu samotném.
Panoramat můžete generovat v Autopano Giga 2 i více než jedno, slouží k tomu systém projektů rozdělený na pohledy vstupů a výstupů. Program si například sám najde všechny podporované grafické soubory v nastaveném adresáři a umí také provést všechny potřebné korekce barev. Typický problém velkých exteriérových panoramat je příliš velký rozdíl mezi expozicemi některých snímků, což Autopano Giga 2 řeší jednak automatickými korekcemi úrovní, nebo dodatečně uživatelem nastavenými korekcemi barev, či světlosti snímků viditelných na histogramu pro každý snímek.
Autopano Giga 2.0 - vlastnosti rendereru před výpočtem panoramatu
Autopano Giga 2.0 - nastavení náhledu panoramatu pro editor
Automatické a manuální korekce expozice snímků
V praxi je velmi zajímavé sledovat, co vlastně Autopano Giga 2 s expozičními parametry všechno dokáže, i poměrně dost rozdílné expozice dvou sousedících snímků umí program „srovnat“ do použitelného výsledku. Softwarová technologie použitá u Autopano Giga 2 umí také navýšit dynamický rozsah snímků ze dvou JPEG fotografií s odlišnou expozicí, přičemž výsledek je pak mnohdy ještě lepší než při použití RAW snímků.
Další zajímavou částí aplikace pro skládání panoramat je integrovaná funkce Smartblend, která umí relativně dobře spojovat a prolínat i snímky s částečně rozdílnými okraji – například u panoramatických fotografií ulic, ve kterých jsou na okrajích sousedících snímků pohybující se auta, postavy či jiné objekty.
Autopano Giga 2.0 - editor sestaveného panoramatu s funkcemi pro úpravy barev, sesazení snímků apod.
Autopano Giga 2.0 - manipulace s úrovněmi barev jednotlivých snímků
Autopano Giga 2.0 - funkce pro optimalizaci panoramatu
Autopano Giga 2.0 - základní vlastnosti exportovaného projektu jeho HTML šablony
Autopano Giga 2.0 - nastavení pro výpočet panoramatu, včetně volby převzorkování obrazu
Virtuální prohlídky s pomocí Autopano Tour
Navigační hotspoty a propojování panoramat do virtuálních celků se provádí v aplikaci Autopano Tour. K dispozici zde máte opět náhled panoramatu a jednoduché kreslicí funkce na vytvoření několika typů geometrických či polygonových hotspotů. Musím ovšem konstatovat, že samotný program Autopano Tour není nic převratného a zde budou muset jeho autoři ještě hodně zapracovat na komfortu ovládání a především funkcí pro lupu.
Virtuální prohlídky ve formátu Flash zpravidla vyžadují adekvátní prohlížeč napsaný opět ve Flashi. Autopano Giga 2, má podobně jako další profesionální programy, na tvorbu panoramat vlastní systém SWF enginu a HTML šablon, které určují vzhled a některé další vlastnosti vygenerovaného panoramatu a jeho prohlížeče.
Autopano Giga 2.0 - součástí balíku je program Autopano Tour na tvorbu hotspotů a vzájemné propojení libovolného množství virtuálních prohlídek
Závěr
Za aktuálních 179 EUR je Autopano Giga 2 velmi dobrý balík na tvorbu panoramatických snímků a různých druhů panoramat. Na výborném poměru cena/výkon se nemalou měrou podílí automatizace funkcí, v čele s analýzou zdrojových snímků a kvalitními algoritmy pro spojování a prolnutí snímků. Znovu musím ještě pochválit funkce pro úpravy barevnosti a expozičních parametrů fotografií v panoramatu, naopak výtku si zaslouží zmíněný nepříliš komfortně ovladatelný program Autopano Tour (verze 1.0) na tvorbu hotspotů a propojování panoramat do komplexních virtuálních prohlídek.
Zkušební verzi Autopano Giga 2 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Kolor.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024