Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Automated Workflows: automatizovaná sazba pomocí Automatoru v Mac OS X snadno a rychle
automatizace
18. července 2008, 00.00 | Sázíte publikace stejných typů v InDesignu či QuarkXPressu stále znovu a znovu? Nebo potřebujete zajistit výstup z databází FileMakeru v daných aplikacích? Odpovídající sady akcí Automatoru z dílny společnosti Automated Workflows vám dovolí tyto i další rutinní úkony v maximální míře automatizovat, přičemž cena daných prostředků je spíše jen symbolická. Více se dočtete v této recenzi.
Jedním z velmi silných nástrojů Mac OS X je Automator, prostředek pro automatizaci úkonů na bázi tzv. workflow, tj. sekvencí jedné či více akcí řídících činnost nástrojů systému a různých aplikací. Řada užitečných akcí je takto dodávána přímo s Automatorem, další jsou k dispozici s jinými aplikacemi (např. Aperture či iPhoto), jiné jsou poskytovány uživatelskou a vývojářskou komunitou prostřednictvím Internetu. Není tomu tak dávno, co jsme z takovýchto sad přiblížili velmi silný Photoshop Action Pack Bena Longa, dovolující rozmanitými způsoby automatizovat zpracování počítačové grafiky pomocí Photoshopu. Dnes bychom obdobně rádi zaměřili svou pozornost na sady akcí z dílny společnosti Automated Workflows (v podstatě se jedná o společnost jediného vývojáře, Bena Waldieho, který je dobře znám svou publikační činností týkající se Automatoru a automatizace v Mac OS X obecně), a to především ty, jejichž posláním je zajistit automatizovanou sazbu v prostředí Adobe InDesignu či QuarkXPressu.
InDesign Automator Action Pack
Sada akcí InDesign Automator Action Pack v ceně 14,99 USD nabízí pro řízení InDesignu CS-CS3 celkem sedm akcí. Tyto umožňují otevřít sadu dokumentů v InDesignu (ve workflow se dané akci předají soubory obvykle prostřednictvím akcí Finderu, jako je například Get Specified Finder Items), přidat do dokumentu InDesignu vybraný počet stránek (prázdných či postavených na určené zdrojové stránce), umístit do dokumentu text či obrázky (viz další výklad), updatovat modifikované linky v InDesign dokumentu, a dokument InDesignu uložit či exportovat do PDF (s použitím určeného přednastavení InDesignu).
Zásadní jsou v InDesign Action Packu akce pro umisťování textu a obrázků do příslušných rámečků. Toto umisťování se řídí návěštími rámečků (labels), používanými jinak při skriptování InDesignu. S pomocí odpovídajícího panelu (viz Windows-Scripting-Script Label v InDesignu CS2 či Windows-Automation-Script Label v InDesignu CS2/3) takto uživatel přiřadí v dokumentu požadovaným rámečkům odpovídající návěští (buďto libovolné, má-li se v daném dokumentu naplnit jen jeden rámeček daného typu, nebo s pořadovými čísly na konci názvu, bude-li se vyplňovat celá sekvence), dané akci je pak třeba ve workflow předat odpovídající data, tedy v případě obrázků sadu obrázkových souborů (resp. odpovídajících souborových cest) v požadovaném pořadí, v případě textu pak například text importovaný z textových dokumentů otevřených v TextEditu.
Při importu obrázků lze flexibilně řídit umístění v rámci jednotlivých stránek, pouze vybrané stránky či celého dokumentu, obrázky mohou být při vložení odpovídajícím způsobem automaticky zarovnány na rozměry rámečku. Daným způsobem lze importovat libovolný obrázkový formát podporovaný InDesignem.
Import textu nabízí při umisťování obdobnou flexibilitu. K dispozici je i možnost přidat text k již existujícímu a zformátovat vložený text určeným odstavcovým stylem.
Možnosti nabízené danými akcemi jsou značně bohaté. Nejvíce nasnadě je takto automatizovaná sazba ze šablon u publikací, které se liší obsahem, ale nikoli strukturou - příkladem za všechny zde mohou být letáky, jednodušší katalogy, brožury či periodika. Možné je ale také třeba použití daných akcí k tvorbě workflow zajišťujícího hromadný výstup dokumentů InDesignu do PDF (třeba i více podob pro různé výstupní kanály) po jejich umístění do odpovídajícího smart folderu apod. Výrobce poskytuje pro inspiraci několik příkladů sazby jednoduššího katalogu realit, přičemž mimo prostého přebírání textu a obrázků nabízí i workflow pro zpracování dat z databází FileMakeru (7.x-9.x) - použito je zde odpovídajícího FileMaker a iPhoto Action Packu opět z dílny Automated Workflows.
Lze si pak představit mnohé další rozmanité možnosti automatizovaného zpracování - odpovídající workflow Automatoru může být navázáno například na Aperture či Photoshop (převod RAW snímků do bitmapové podoby s následným vložením do dokumentu InDesignu) nebo též třeba FTP přenosy (nahrání PDF vytvořeného exportem z InDesignu na FTP server aj.). Možnosti se pak dále výrazně násobí využitím skriptování InDesignu, zejména v CS3 verzi daného produktu, která poskytuje i schopnost reakcí na události (tj. například automatizované zpracování obsahu rámečků, do kterých byly načteny obrázky či texty s pomocí akcí InDesign Action Packu).
Sluší se poznamenat, že v lecčems obdobnou funkcionalitu jako InDesign Action Pack nabízí i sada akcí přímo z dílny společnosti Adobe. Tato je k dispozici zdarma, coby ukázka možností automatizace InDesignu CS3 pomocí Automatoru, a obsahuje i příslušné zdroje a popisy, týkající se samotné tvorby příslušných akcí. Na druhou stranu ale nenabízí mechanismy umisťování textu a obrázků do rámečků popsané výše a je k dispozici pouze pro InDesign CS3.
QuarkXPress Automator Action Pack
K dispozici je obdobná sestava akcí i pro QuarkXPress 6.1-7.x, opět v ceně 14,99 USD. Zásadnější rozdíl je u ní v tom, že podporuje pouze výstup do EPS a nikoli PDF (ve workflow lze ale použít akci pro převod EPS do PDF s pomocí zabudovaných služeb Mac OS X, případně je také možné nahrání do horké složky Acrobat Distilleru aj.). Navíc je k označení rámečků návěštími zapotřebí použít příslušné akce přiřazující návěští na bázi AppleScriptu, neboť QuarkXPress nedisponuje mechanizmy pro návěští obdobnými pro InDesign. I pro danou sázecí aplikaci jsou pak k dispozici stejné ukázkové workflow jako pro InDesign.
Ostatní
V nabídce Automated Workflows jsou pak i další sady akcí pro různé aplikace, které bychom rádi ještě ve stručnosti zmínili. Dosti komplexní je takto Photoshop Pack (14,99 USD), nabízející například akce pro základní úpravy (rotace, překlopení, změna velikosti aj.), vkládání či extrahování IPTC metadat, aplikování vodoznaků, přiřazování ICC profilů nebo vytvoření, otevření či uložení dokumentu - Photoshop Action Packu Bena Longa se nicméně nevyrovná.
Různorodé zajímavé manipulace s textem v prostředí TextEditu (přidání prefixu/sufixu, náhrady, třídění aj.) nabízí TextEdit Pack (4,99 USD). Dále je zde pak k dispozici již zmíněný FileMaker (zdarma) a iPhoto Pack (zdarma), obsahující pouze po jediné akci (načítání textového obsahu datových polí pro FileMaker, nalezení obrázků v databázi iPhoto, jejichž název obsahuje určitý řetězec), Preview Pack (4,99 USD) umí filtrovat obrázky podle obsažených ICC profilů. K dispozici jsou pak i na programování Automatoru zaměřené sady Automator Pack (zdarma; uživatelský výběr ze seznamu) a Finder Pack (4,99 USD; vyprázdnění koše, vytvoření podsložky, uzavření aplikace, čekání na ukončení zápisu souborů na disk). Všechny popsané Automator Action Packy lze získat v sadě Ultimate Productivity Automator Action Pack v ceně 39,99 USD.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024