Aupus: automatizovaná sazba v prostředí Adobe InDesignu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Aupus: automatizovaná sazba v prostředí Adobe InDesignu

Adobe InDesign sazba

1. října 2004, 00.00 | Řešení polského výrobce přináší zajímavé možnosti automatizované sazby
pomocí InDesignu. Uživatelská produktivita by díky němu měla vzrůst až
desetinásobně. Čím je takováto efektivita zajištěna?

K automatizaci sazby lze přistoupit různě, na rozdílných úrovních výkonnosti (od dílčích úkonů až po celý proces zpracování) a s velmi rozmanitými prostředky. Uživatelé takto mohou sáhnout například po prostředcích, určených k práci se styly, tagovaným textem či XML nebo příslušných pluginech a skriptech. Efektivita, kterou automatizace přináší, je pak dána nejen použitými prostředky, ale rovněž typem úloh, ve kterých přichází automatizace ke slovu. Nejvíce užitku takto přináší automatizační prostředky zejména při zpracování publikací, které mají obdobnou strukturu, tedy například při vytváření periodik, katalogů, seznamů či ceníků.

Vzhledem k zajímavosti uvedeného typu prostředků se snažíme zabývat odpovídajícím řešením na Grafice průběžně. Jedním z produktů, kterému jsme se ovšem takto dosud nevěnovali, neboť se na trhu objevil teprve nedávno, je systém Aupus (Automated Publishing System). Jedná se přitom o řešení bezesporu zajímavé, neboť jeho tvůrce, polské vydavatelství Software-Wydavnictvo, jej původně vytvořil za účelem automatizace sazby vlastní produkce. To znamená, že máme co do činění s produktem, který byl vyroben a odladěn v podmínkách reálné vydavatelské praxe. Není tudíž divu, že jsme se rozhodli uvedený systém podrobněji přiblížit v této recenzi.

Základní přiblížení

Aupus je řešení, mající podobu samostatné aplikace, sloužící k automatizaci sazby v prostředí InDesignu (2 či CS). Podkladem k sazbě jsou dokumenty ve formátu textového procesoru Writer, dodávaného coby součást bezplatného kancelářského balíku OpenOffice. Zpracování v Aupusu funguje tak, že uživatel nejprve vytvoří odpovídající šablonu, mající podobu dokumentu InDesignu, popisující strukturu publikace. Do této šablony pak Aupus na základě sady pravidel a přiřazení automatizovaně vloží obsah dokumentu Writeru a provede zalomení. Uvedeným způsobem lze přitom zpracovat nejen text, ale též grafiku, načítanou z externích souborů.

aupus1f.gif

Aupus v akci

Jak je tedy vidět, koncepčně se nejedná o nic, co bychom neznali z jiných produktů daného typu (například podpora sazby z XML v InDesignu či různé pluginy pro sazbu z databází). Na jedinečnosti Aupusu dodává konkrétní realizace popsaných produkčních kroků, kterou si nyní přiblížíme podrobněji.

Šablony, tagy, styly, profily

Pod pojmem šablona se v Aupusu míní normální dokument InDesignu, sestávající z prázdných textových a obrázkových rámečků, určujících vzhled publikace. Vazba na obsah přebíraný z dokumentů Writeru je zajištěna s pomocí tzv. tagů, tedy jakýchsi textových značek, uzavřených v dvojitých lomených závorkách (připomeňme, že tagy XML či HTML používají pouze jednoduché lomené závorky). Uvedeným způsobem lze přitom zajistit jak mapování jednoduchých textových či obrazových rámečků, tak i použití složitějších struktur objektů (například foto s popiskem, inzertní rámeček apod.), které se ukládají v podobě položek knihovny.

aupus2f.gif

Ukázka šablony pro Aupus

Způsob rozmístění konkrétního obsahu v takovéto šabloně je pak dán příslušným otagováním v dokumentu Writeru. Uživatel zde přitom může nejen provést jednoduché označkování, ale také doladit některé atributy objektu, týkající se například jeho rozměrů či umístění - takovéto úpravy obsahu už ale samozřejmě vyžadují zkušeného uživatele a/nebo dobře odladěné postupy. Možné je i použití netagovaného textu, který bude jednoduše vložen do základního textového rámečku, označeného tagem BODY. V případě obrázků se využívá odkazů na odpovídající externí soubory.

aupus4f.gif

Dokument tagovaný ve Writeru

Další zpracování na úrovni textu je definováno pomocí tzv. konverzních tabulek. Ty určují především způsob převodu tagovaného textu a dále odstavcových či znakových stylů, použitých ve vstupním dokumentu, na odpovídající styly InDesignu. Mimo jednoduchého přemapování lze přitom využít i velmi sofistikované zpracování, využívající tzv. hooks. Zjednodušeně řečeno se pod tímto pojmem míní pravidla, definující způsob mapování stylů i dalších úprav textu (například vložení stanoveného prefixu či sufixu do textového toku) na základě podmínek (text se nachází na určité pozici, před/za odstavcem určitého typu atp.).

aupus3f.gif

Šablona naplněná s pomocí Aupusu konkrétním obsahem

Poměrně kuriózní je pak možnost využít při převodu obarvení syntaxe u zápisů v různých programovacích jazycích. Výrobce uvedenou funkci vytvořil evidentně s přihlédnutím k vlastním publikacím (počítačová literatura). I když uvedenou funkci takto využije asi jen podobně zaměřený subjekt, svědčí určitě o schopnostech produktu.

Výše popsaná nastavení konverzních tabulek se spolu s dalšími parametry (umístění souborů knihoven či obrázků, některé parametry InDesignu aj.) ukládají v podobě tzv. profilů. Samotná sazba pak probíhá poměrně jednoduše: Uživatel otevře v InDesignu příslušnou šablonu a v Aupusu zvolí požadovaný profil a dokument ke zpracování. Aupus pak provede automatické vysázení dokumentu na základě přiřazení a pravidel, které jsme popsali výše. Výsledkem zpracování je normální dokument InDesignu, v kterém lze provádět případné manuální doladění vzhledu publikace.

aupus5f.gif

Ukázka nastavení hooku

Praxe

Z toho, co jsme až dosud řekli, je asi jasné, že se Aupus hodí především pro publikace s opakovanou strukturou, výrobce jej takto vytvořil za účelem sazby magazínů. Škála použití je nicméně poměrně širší, neboť možnosti práce se šablonami, tagy i transformacemi stylů jsou skutečně bohaté. Stejně tak je ovšem zřejmé, že efektivní využití předpokládá jednak obeznámeného tvůrce šablon a přiřazení na straně jedné a zapracovaného editora předloh na straně druhé. I když je základní princip produktu v podstatě dosti jednoduchý a intuitivní, vyžadují nuance jednotlivých funkcí poměrně dost času k osvojení. Studium mohou každopádně usnadnit ukázkové příklady poskytované výrobcem, poměrně chabá, byť dostačující, nám ovšem připadá současná dokumentace produktu. Vkládání tagů na straně textového procesoru pak může podle nás značně usnadnit použití odpovídajících klávesových maker.

Závěrem

Aupus je nabízen za základní cenu 699 Euro (při nákupu více licencí poskytuje výrobce zajímavé slevy). To není právě málo, výrobce ovšem tvrdí, že jeho produkt přináší až desetinásobné urychlení zpracování oproti manuální sazbě. Netroufáme si hodnotit oprávněnost uvedeného tvrzení, výrazně rychlejší zpracování je nicméně dle našeho názoru nezpochybnitelné, a to především u publikací se složitější opakovanou strukturou. Do času spojeného s nasazením Aupusu je ovšem třeba kalkulovat i dobu, po kterou se ladí použití v daném workflow (šablony, nastavení převodu stylů atp.). Koncepčně je Apus rozhodně zajímavým prostředkem, nabízejícím neotřelý přístup k automaticky řešené sazbě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: