Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Artweaver 0.45: freewarový Painter?
sw software
29. března 2007, 00.00 | Profesionální grafické editory jsou sice hezká a užitečná věc, většinou ale stojí spoustu peněz. Artweaver je freewarový bitmapový kreslicí program pro Windows na kreativní kreslení pomocí systému štětců, který se navenek podobá například Corel Painteru a částečně i Adobe Photoshopu. Podrobnou odpověď na otázku, co všechno Artweaver umí a nabízí, najdete v našem článku.
Bitmapový grafický editor Artweaver se nenápadně začíná přibližovat mnohem známějším kreslicím programům typu Corel Painter a nabízí přitom (mimo jiné) způsob ovládání částečně shodný s Adobe Photoshopem. Má navíc jednu nepřehlédnutelnou výhodu, kterou je jeho nulová cena. V licenci je uvedeno, že jej lze používat zdarma jak k soukromým, tak i ke komerčním účelům. Existuje pouze ve verzi pro Windows 2000/XP, verze pro Mac se zatím nepřipravuje.
Program je určený pro kreativní kreslení, efektové úpravy fotografií a jejich retuše prostřednictvím systému malířských, uměleckých a efektových štětců, které si můžete libovolně upravit. Samozřejmostí je proto podpora tlakově citlivých tabletů, ke kterým lze přidat též podporu různých jazykových lokalizací a řady běžných grafických formátů, možnost tvorby vrstev s definovatelnou průhledností a především slušnou řádku kreslicích štětců a manipulačních nástrojů včetně zobrazení perspektivy.
Prostředí editoru, vrstvy a pracovní nástroje
Vzhled editoru, respektive jeho grafické rozhraní, nápadně připomíná Adobe Photoshop. Pokud jste něco takového tipovali, nejste daleko od pravdy, protože autor Artweaveru zjevně "okopíroval", co šlo, a tak je s Photoshopem shodných nejen řada klávesových zkratek pro ovládání jednotlivých funkcí programu, ale také funkčnost jednotlivých palet a oken – i když zde už není moc k vymýšlení.
V Artweaveru nelze pracovat s indexovanými barvami, obrázky importované v menším počtu barev jsou proto automaticky převedeny do truecolor pracovního režimu RGB s možností volit barvy štětců i v prostoru HSL, CMYK (moc to zatím nefunguje) nebo jako webové barvy. Vrstvy podporují jednoduchou manipulaci s prolínacími módy, kterých najdeme v Artweaveru rovných sedmnáct. Samozřejmostí je nastavení průhlednosti a manipulace s historií zaznamenaných operací a akcí.
Textové vrstvy jsou zpětně editovatelné a umí pracovat s českými fonty, žádné speciální efektové vrstvy ale Artweaver zatím nenabízí.
Hlavní funkcí editoru je kreativní kreslení pomocí štětců. Artweaver má systém definovatelných štětců, z nichž několik desítek je již hotových (jejich parametry si ale též můžete změnit). Jedná se například o štětce simulující tužku, barevnou pastelku, pero, uhel, křídu, akrylátové a olejové barvy, dále pak gumu, houbičku na razítkování kresby, různé druhy distorzních a mazacích štětců apod. Každý štětec má současně řadu doplňkových nastavení, určujících jeho velikost, typ a prolnutí okrajů, barvu a případně též barevný přechod.
Ohledně ostatních pracovních a manipulačních nástrojů je na tom Artweaver podobně jako většina klasických shareware či levnějších grafických editorů – nabízí například nástroje na výběr, ořez, magickou hůlku, kalíšek s barvou, klasické razítko (ne štětec), nástroje na tvorby vektorových tvarů, jako jsou například čára, obdélník, kružnice, elipsa, polygon, obdélník se zakulacenými okraji aj. Další ikonky skupiny pracovních a editačních nástrojů tvoří kapátko s barvou, nástroj na přesun vrstev a vodící linky a mřížky. Editor navíc nabízí jednu speciální prostorovou mřížku (jedná se de facto o prolnutí dvou mřížek – viz screenshot) pro práci s perspektivou.
Artweaver 0.4.5 - nabídka kreslicích, manipulačních a efektových štětců a jejich jednotlivých vlastností |
Korekční nástroje a efekty
Mezi korekční nástroje patří u Artweaveru třeba manipulace s křivkami barev, automatické i manuální nastavení úrovní, běžné nastavení jasu, kontrastu, saturace, vyvážení barev apod.
Sada efektů obohacuje možnosti editoru například o tvorbu světelných efektů, generování mraků, lensflares, ostření, řadu stylizačních efektů, dva šumové generátory, tvorbu a aplikaci textur, deformační efekty a dva odlišné způsoby ostření obrázků a fotografií s různou intenzitou a algoritmy.
Artweaver 0.4.5 - korekční nástroj pro vyvážení barev
Artweaver 0.4.5 - paleta pro manipulaci s křivkami barev
Doplňky
Artweaver umí spolupracovat s vlastním systémem pluginů, které používají (vzhledem k výše popsaným skutečnostem to ale není žádné překvapení) téměř shodnou organizaci adresářů jako Adobe Photoshop. Zdarma si můžete stáhnout několik zajímavých Plutonů, umožňujících Artweaveru například skriptování pomocí interního skriptovacího jazyka Lua Script, dále třeba plugin pro sdílení obrázků a fotografií mezi Artweaverem a editorem Project Dogwaffle. Posílání obrázků z Artweaveru do Project Dogwaffle probíhá přímo v rámci importu a exportu bez nutnosti kopírovat soubory přes schránku nebo je sdílet přes záložní soubor.
Dalším bezplatným doplňkem je například plugin pro XnView, umožňující načítat v XnView interní formát Artweaveru (AWD), včetně sloučených vrstev. Zdarma ke stažení je dále sada pluginů rozšiřující efektové možnosti editoru. Konkrétně se jedná o efektové filtry typu Filter Factory, podporu formátu DDS pro načítání povrchů objektů pro DirectDraw, filter Super Nova, korekční filtr Polar Map, filtr BlendIf a další. Stáhnout si můžete i několik open source pluginů pro tvorbu lensflare efektů, podkladových ploch, načítání formátu DWA a korekcích polárních souřadnic.
Patrně nejzajímavějším doplňkem pro Artweaver je výše zmíněný plugin Lua Scripting, inspirovaný pluginem guas pro Gimp. Oba skriptovací pluginy jsou na úrovni skriptů kompatibilní, a v Artweaveru tedy lze teoreticky používat skripty z Gimpu pro plugin gluas.
Závěr
Současné verze Artweaveru mají zatím k dokonalosti ještě dost daleko, jsou však již plně použitelné pro testovací účely. Stabilita současných verzí editoru je slušná, taktéž nabídka funkcí, včetně stěžejní vlastnosti editoru – systému kreslicích, efektových a retušovacích štětců – je celkem solidní. Ve zkratce lze tedy Artweaver charakterizovat jako (zejména do budoucna) nadějný kreativní grafický editor, od kterého sice zatím nelze čekat funkce srovnatelné s Corel Painterem, nicméně používání programu pro domácí účely i jednodušší grafické kreace nic zásadního nebrání.
Artweaver 0.4.5 - paleta pro výběr barev je podobná paletě z Corel Painteru
Artweaver 0.4.5 - správce nastavení jednotlivých štětců, podkladových materiálů, barevných přechodů, uživatelských tvarů apod.
Artweaver 0.4.5 - paleta vrstev a jednotlivé prolínací módy
Artweaver 0.4.5 - filtr na tvorbu světelných efektů
Artweaver 0.4.5 - stylizační efekty
Artweaver 0.4.5 - Lua Browser slouží k prohlížení, spouštění a editaci jednotlivých Lua skriptů
Artweaver 0.4.5 - výběr pomocí rozsahu barev
Artweaver 0.4.5 - nastavení velikosti plátna
Artweaver 0.4.5 - také nastavení velikosti obrazu nápadně připomíná Adobe Photoshop či Painter stejně jako i řada jiných funkcí Artweaveru
Artweaver 0.4.5 - základní předvolby programu
Artweaver 0.4.5 - předvolby programu pro kalibraci štětců
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024