Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Artisteer 2.3: WYSIWYG stavebnice šablon pro redakční systémy
21. října 2009, 00.00 | Grafické návrhy šablon pro redakční systémy či blogy lze realizovat různými způsoby. Pokud se nechcete přímo zabývat HTML + CSS kódem a potřebujete vizuální editor šablon, možná se vám bude líbit Artisteer, což je svým způsobem unikátní stavebnice prefabrikovaných částí designů, jejichž jednotlivé části si můžete libovolně zkombinovat a poskládat do jednoho celku.
Artisteer patří do kategorie vizuálních editorů, ve kterých si může poskládat šablony s defaultním vzhledem webové stránky pro redakční systém či blog (na bázi RS). Největší předností aplikace je reálný vizuální náhled šablony s blokovými prvky, které nemusíte nijak programovat, nýbrž si je jednoduše necháte navrhnout jako kombinaci vzhledů z různých předdefinovaných šablon. Nemusíte se tedy vůbec zabývat HTML/XHTML kódem či kaskádovými styly, ani technologiemi pro vyhledávání, RSS zdroje apod., to vše za vás do šablony vloží samotný editor.
Aby bylo ovšem předem jasné, Artisteer nefunguje jako reálný WYSIWYG HTML editor, nýbrž opravdu pouze jako klikací stavebnice, ve které si můžete vzhledově, částečně graficky a především barevně přizpůsobit a nastylovat různé defaultní šablony. K dispozici jsou verze Artisteeru pro Windows a Mac OS X, a to ve dvou edicích Home a Standard, nabízených za 50 a 130 USD.
Home nebo Standard Edition?
Obě edice Artisteeru umí navrhovat a měnit šablony z XHTML + CSS kódu a exportovat šablony pro WordPress, což je jeden obecně z nejrozšířenějších redakčních systémů. Hlavním rozdílem obou variant Artisteeru je současně právě podpora redakčních systémů – varianta Standard Edition podporuje ještě export šablon pro taktéž velmi známé redakční systémy Joomla, Drupal a skiny pro DotNetNuke, export je u dražší verze editoru možný i jako ASP.NET aplikace a ve formátu vhodném pro CodeCharge Studio (C# kód). Dalším rozdílem je pak počet grafických objektů, variant barvových přechodů, palet barev, schémat písem a dalších prvků, které můžete v rámci dané šablony takřka libovolně kombinovat.
Novinkou Artisteeru 2.3 (zatím v betaverzi) je například podpora Google Blogger (blogspot.com), pro který můžete publikovat šablony stejně jako pro ostatní redakční systémy. Mezi další novinky patří rozšířená podpora komentářů pro WordPress, nové grafické prvky (tlačítka, textury, ikony) a různé opravy korigující kompatibilitu exportovaných šablon pro jednotlivé redakční/blogovací systémy.
Artisteer 2.3 - nabídka typů šablon pro několik redakčních systémů
Prostředí editoru a úpravy šablon
Po volbě typu šablony pro konkrétní redakční systém „nahodí“ Artisteer jeden z předdefinovaných layoutů, jehož variance můžete snadno měnit klikáním na jedno tlačítko. Editor používá tzv. Ribbon GUI známé z MS Office 2007 i dalších aplikací, ve kterém se pohybujete v jednotlivých záložkách a výsuvných menu. Všechny nabídková menu programu jsou čistě vizuální a na schematickém či reálném náhledu vidíte konkrétní grafické prvky, barvy, písma a další části šablony.
Artisteer 2.3 - nastavení rozměrů textových bloků
Pokud se ptáte, kolik variací šablon umí Artisteer vygenerovat a zkombinovat, pak nemám žádné přesné číslo – jsou to určitě stovky a tisíce kombinací barev, barevných přechodů, obrázků, textur, písem, tlačítek, ovládacích menu apod. Vizuálně si můžete přizpůsobit také téměř všechny blokové prvky v šabloně reprezentované například rozmístěním sekcí s daty pro filtrování článků, jejich indexem, vyhledávací lištou, navigačními menu i umístěním samotných článků. Z nabízených grafických a textových prvků si také můžete libovolně nakombinovat tlačítka i styl menu včetně rollover efektů, detailně konfigurovat lze samozřejmě i styly odkazů a většinou dalších textových prvků v šabloně včetně citátů, tabulek, odrážek i záhlaví a patičky stránky.
Export upravené a barevně „odladěné“ šablony je automatizovaný, šablony pak jen stačí aktivovat v daném redakčním systému. Je třeba dbát na přesnou verzi RS, pro kterou jsou šablony určené, v opačném případě nemusí šablona korektně fungovat.
Artisteer 2.3 - předvolby pro export šablon pro systém Blogger
Artisteer 2.3 - export HTML šablony
Závěr
Artisteer je hodně šikovný program, který umí věci, o kterých se může jiným specializovaným vizuálním editorům šablon jen zdát. Perfektně (s pomocí ribbon rozhraní) je vymyšleno skládání či spíše záměna a práce s variacemi grafických prvků, barevných schémat, písem a blokových prvků šablony, které se jednoduše mění pouhým klikáním myší. Moc slavné to bohužel není s cenou aplikace, která je i ve své jednodušší verzi pro běžné uživatele stále relativně drahá.
Zkušební verzi Artisteeru si můžete stáhnout zdarma.
Artisteer 2.3 - předvolby pro úpravu textur a obrázků
Artisteer 2.3 - předvolby pro navigační menu
Artisteer 2.3 - volba ikony pro RSS
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024