ArcSoft PhotoStudio Darkroom 1.0.9, šikovný editor digitálních fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

ArcSoft PhotoStudio Darkroom 1.0.9, šikovný editor digitálních fotografií

30. listopadu 2006, 00.00 | Společnost ArcSoft má v nabídce řadu aplikací a balíků na práci s digitálními fotografiemi. PhotoStudio Darkroom je relativně nový produkt v oblasti editace fotografií s podporou RAW snímků a solidními korekčními funkcemi. Možnosti a funkce programu si nyní představíme v bližším pohledu.

Společnost ArcSoft má v nabídce řadu aplikací a balíků na práci s digitálními fotografiemi. PhotoStudio Darkroom je relativně nový produkt v oblasti editace fotografií s podporou RAW snímků a solidními korekčními funkcemi. Možnosti a funkce programu si nyní představíme v bližším pohledu.

PhotoStudio Darkroom společnosti ArcSoft patří mezi programy na základní zpracování digitálních fotografií ve formátech JPEG, TIFF a také RAW. Program nemá nic naprosto společného se Zoner Photo Studio, jedná se pouze o částečnou shodu názvu; PhotoStudio Darkroom ale nabízí podobné korekční operace jako Zoner Photo Studio a řada dalších obdobných aplikací. PhotoStudio Darkroom existuje ve verzích pro Windows 2000/XP/Vista a Mac OS X (včetně Macintoshů s procesory Intel), cena programu je 100 USD.

Uživatelské prostředí programu možná trochu připomíná Adobe Lightroom, a to včetně zasouvacích palet s korekčními nástroji a nabízených typů náhledových systémů. PhotoStudio Darkroom má vestavěný vlastní prohlížeč obrázků a fotografií ve formátech JPEG, TIFF a RAW, který se zdá být velmi rychlý. Po importu jednoho či většího počtu snímků se objeví jejich náhledy ve spodní částí hlavního okna, odkud (+ z menu aplikace) můžete grafické soubory ve zmíněných formátech též hromadně zkonvertovat. RAW snímky lze převést do formátu Adobe DNG, v současné době "využitelnější" ale bude zřejmě 48-bitový formát TIFF. Podpora RAW snímků není zatím zcela kompletní: mezi PhotoStudiem Darkroom oficiálně podporovanými RAW formáty patří fotoaparáty Canon, Nikon, Epson, Panasonic, Olympus, Sony, Sigma, Kodak, Mamiya, Leica, Hasselblad, Ricoh a Samsung. Program sám pozná připojenou čtečku karet či digitální fotoaparát a nabídne přenos fotografií do editoru ke zpracování.

Všechny v PhotoStudiu Darkroom provedené korekční a manipulační operace neovlivňují původní fotografii, neboť program si je inteligentně ukládá do samostatného souboru a neaplikuje je po každé změně parametrů snímku na původní snímek. Díku tomu lze provedené korekce používat jako jakousi šablonu i na větší množství fotografií současně. Náhledový systém pochopitelně umožňuje zobrazení jak původního, tak i upravené snímku, a to v různé velikosti či se současným zobrazením dalšího snímku v pořadí.


ArcSoft PhotoStudio Darkroom 1.0 - prostředí programu s real-time histogramem a souhrnnými EXIF informacemi o daném snímku


ArcSoft PhotoStudio Darkroom 1.0 - základní funkce pro úpravu expozice snímku a jeho zaostření, nastavení teploty barev, kalibrace bílé barvy aj. lze provádět na různých typech náhledů originální a výsledné podoby snímku

Korekční funkce PhotoStudia Darkroom nejsou nijak výjimečné, jsou ale dotažené téměř k maximu dokonalosti pro účely běžných úprav v "domácích" podmínkách. Mimo zběžných informačních funkcí prostřednictvím EXIF metadat nabízí program jako hlavní funkce korekci expozice, vyvážení bílé barvy, ovlivnění úrovně prokreslení detailů, práci s křivkami a úrovněmi barev, ořez a natočení snímku, fotografické efekty s barvami a korekce optických vad objektivů. Retuš červených očí probíhá v programu automaticky.

Úpravu expozice můžete nechat i přímo na programu, nebo si kliknete na kapátkem na příslušnou část fotografie. Součástí změny expozičních parametrů jsou i posuvníky pro změnu barvy, saturace, jasu a kontrastu. Kalibrace bílé barvy je možná buď podle původního snímku, nebo podle typu osvětlení, za kterého byl snímek pořízen. Samozřejmě je zde opět kapátko s možností kliknutí na barvu přímo ve fotografii. Mimo vyvážení bílé můžete upravit i teplotu barev a tónování barev směrem k zelené nebo fialové.


ArcSoft PhotoStudio Darkroom 1.0 - barvy můžete korigovat i s pomocí barvových křivek


ArcSoft PhotoStudio Darkroom 1.0 - tvorba sépiových efektů, konverze do čb fotografie a korekce různých druhů zkreslení

Ořez fotografie je možný včetně nastavení poměru stran, také úprava úkosu snímku je velmi pohodlné, přičemž náhled natočení je zobrazován v reálném čase. Také kompenzaci optických vad objektivů lze v PhotoStudiu Darkroom provést velmi snadno. Opět máte k dispozici několik posuvníků pro různé horizontální, vertikální, rohové (vinětace) a celoplošné korekce a také funkce pro redukci chromatické aberace. Úroveň detailů na snímku respektive úroveň jejich šumu lze ovlivnit opět velmi snadno, součástí této pracovní sekce je navíc i funkce pro zaostření fotografie. Samozřejmostí je u programu úprava barev manipulací s barvovými křivkami a úrovněmi prakticky stejně jako například v Adobe Photoshopu. PhotoStudio Darkroom podporuje šest barvových profilů (sRGB IEC61966-1, Adobe RGB (1998), Apple RGB, ColorMatch RGB, ProPhoto RGB a WideGamut RGB) a umí snímky mezi nimi převádět respektive je ke snímkům přiřazovat.

ArcSoft PhotoStudio Darkroom je dobře navržený program pro prvotní zpracování digitálních fotografií, a to jak v manuálním, tak i v dávkovém režimu. Všechny editační, přesněji řečeno korekční funkce jsou přehledné a fungují přesně tak, jak to od nich nenáročný uživatel očekává. Celý editor je tak relativně snadno a pohodlně ovladatelný, nicméně jeho cena 100 USD je na poměry "domácích" uživatelů (pro které je program určený především) dost vysoká. Pokud by v budoucnu ArcSoft integroval funkce PhotoStudia Darkroom například do dalšího svého příbuzného produktu PhotoImpression, vznikl by určitě hodně zajímavý univerzální produkt na zpracování digitálních fotografií. I nyní ale PhotoStudio Darkroom stojí za pozornost.


ArcSoft PhotoStudio Darkroom 1.0 - importované fotografie lze v programu samozřejmě též zkonvertovat do formátu JPEG nebo TIFF, což se hodí zejména pro hromadnou konverzi RAW snímků


ArcSoft PhotoStudio Darkroom 1.0 - detailní barvové korekce manipulací s barvovými křivkami a funkce pro ořez snímku s nastaveným poměrem stran

ArcSoft PhotoStudio Darkroom 1.0 - detail korekčních funkcí pro rychlou změnu expozičních parametrů snímku, vyvážení bílé barvy + nastavení teploty barev, potlačení či oživení detail na snímku, ostření fotografie, sépiové efekty, korekce perspektivního a dalších typů zkreslení + retuš chromatické aberace

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: