Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Antenna House XSL Formatter 4: pokročilý výstup na bázi XSL-FO
xml
16. června 2006, 00.00 | Jazyk tzv. formátovacích objektů se stává velmi použitelnou technologií všude tam, kde
potřebujeme zajistit tištěný či elektronický výstup automatizovaně a ve velkých
objemech. Dokladem uvedeného tvrzení je nejnovější verze řešení XSL Formatter
společnosti Antenna House, kterou si blíže představíme v tomto článku.
Jazyk formátovacích objektů XSL-FO je zajímavou technologií, s jejíž pomocí lze data původně vytvořená v XML přetvořit do podoby typograficky poměrně dobře vyhlížejících dokumentů s textem, grafikou, barvami a různými speciálními prvky (tabulky, matematika, čárové kódy aj.) ve formátech, jako jsou PDF, PostScript či SVG. Uvedený princip přichází vhod ve stále více řešeních, zejména pro automatizované, dynamicky generované výstupy, navěšené například na různé databáze, systémy správy obsahu či webové služby. Typickými aplikacemi zde tedy mohou být tisk faktur a jiných vyúčtování, tvorba dokumentací a výukových materiálů z podkladů od vícero autorů či různé služby typu Web-to-print, kde tiskový výstup sestavený podle požadavků uživatele spojením šablony a vložených údajů může být generován jak pro komerční tiskovou službu tak i pro stolní tiskárnu. Výhodou pak je možnost zajistit z jedněch dat automaticky více podob výstupu, takže vedle souborů určených pro tisk lze generovat i dokumenty určené primárně k prohlížení na obrazovce, doplněné o interaktivní prvky typu odkazů či formulářů apod.
Určitým vyznačením současného stavu implementací dané technologie je nám nedávno uvedená nejnovější verze produktu XSL Formatter společnosti Antenna House. O přiblížení daného produktu bychom se rádi pokusili v tomto článku.
Základní přiblížení
Pod označením XSL Formatter nabízí Antenna House různé podoby svého formátovacího enginu, určené pro rozličné způsoby nasazení. K dispozici jsou takto verze stolní i serverové, či též vývojářské podoby určené k integraci do jiných aplikací a systémů. Provozování je přitom možné na platformách Windows, Mac OS X či Unix (Linux, AIX, Solaris, HP-UX). Mnohé z vlastností produktu jsou volitelné (tzv. option), výrobce za jejich doplnění požaduje odpovídající dodatkové poplatky.
Workflow Formatteru
Posláním produktu je přijmout na vstupu buďto soubor přímo obsahující XSL-FO data nebo XML soubor doplněný o odpovídající XSL stylesheet, s jehož pomocí se nejprve provede převod do XSL-FO. V druhém případě umí Formatter zpracovat i soubory ve formátu WordML (XML dialekt užitý ke kódování dokumentu v Microsoft Wordu 2003) či spojit dohromady XML data se šablonou (na bázi elektronických formulářů) generovanou v produktu téhož výrobce XSL Report Designer. Výstupem zpracování je pak podle přání uživatele buďto soubor ve formátu PDF či SVG nebo dokument určený v prostředí Windows přímo pro tiskový výstup.
Provoz a sazba
Formatter má v desktopové verzi podobu samostatné aplikace, ve které uživatel především zadá vstupní soubory, doladí případné parametry převodu a poté nechá provést sestavení publikace. Výstup je pak zobrazen v poměrně jednoduchém, ale dostačujícím prohlížeči, následně je možný převod do některého z podporovaných formátů či ve Windows tisk přímo na tiskárně. V aplikaci nejsou možné žádné dodatečné úpravy sestaveného dokumentu, výstup zde ale stejně bývá realizován spíše na základě automaticky generovaných dat či dat, přebíraných v předem určené struktuře. Uživatel každopádně může z prostředí Formatteru otevřít XML, XSL či XSL-FO dokument v určeném editoru a zde provést změny, k dispozici je i modul pro provázání s editorem XMLSpy.
Prostředí desktopové verze XSL Formatteru
Nová verze Formatteru se pyšní vysokou rychlostí zpracování, kterou můžeme podle našich zkušeností potvrdit. Produkt je přitom přizpůsoben pro chod na více procesorech a dovoluje formátovat prakticky neomezeně objemné dokumenty. Kvalitu výstupu zde garantuje plná kompatibilita s XSL 1.1, tj. v současnosti nejvyšší verzí standardu. Mimo toho Formater nabízí řadu zajímavých formátovacích rozšíření v XSL dosud nepodporovaných, jako je třeba tvorba záložek, odkazů a anotací v PDF výstupu, vkládání tiskových značek, číslování řádek, použití patních a okrajových poznámek v rámci sloupců aj. Při sazbě je podporováno dělení pro více jak 40 jazyků, češtinu nevyjímaje, dříve byla daná možnost k dispozici pouze jako volitelná, nyní je k dispozici se základní dodávkou produktu. Nejen na úrovni dělení, ale také dalších specifik sazby (například sazba zprava doleva či shora dolů) a znakových sad jsou podporovány prakticky všechny jazyky, pro které existuje podpora v rámci Unicode (latinka, cyrilice, řečtina, japonština, čínština, hebrejština, arabština aj.).
Do vstupu lze vkládat grafiku v různých formátech, mj. JPEG a JPEG2000, TIFF, PNG, GIF, EPS, SVG, PDF či CGM. Produkt dále umí zpracovat matematické výrazy kódované s pomocí MathML 2.0 a dále nejnověji grafy přebírané z Microsoft Excelu (vykreslení funguje na vektorové bázi, takže se nemění kvalita při změně velikosti). Novinkou je rovněž modul pro podporu Pantone barev, které lze vkládat do výstupu a převádět na CMYK či RGB vyjádření. K dispozici je i Barcode Option pro vkládání čárových kódů.
Výstupní možnosti
V případě hlavního výstupního formátu, tedy PDF, je novinek skutečně hodně. Podporován je nyní jak výstup do různých podob PDF/X, tak i tagovaného PDF. Výstup z Formatteru se tak stává více použitelným jak pro tiskovou produkci, tak i elektronické publikování. K dispozici jsou dále možnosti konverze barev (RGB, CMYK, odstíny šedi), nastavení metadat dokumentu, tvorby interaktivních prvků (viz výše), optimalizace pro načítání z Webu či zabezpečení určitých vlastností.
V případě SVG je dnes podporován SVG 1.1, SVG Basic i SVG Tiny. Formatter tedy může posloužit i k tvorbě obrázků a dokumentů určených pro displeje mobilních telefonů a jiných kapesních zařízení.
Nastavení PDF výstupu
Závěrem
Z toho, co jsme řekli výše, je asi dobře poznat, jak univerzálním řešením může XSL Formatter být, a jak moc již publikování na bázi XSL-FO dozrává směrem k profesionálnímu tiskovému výstupu i kvalitnímu publikování elektronickému. (Ale tvorba publikací na bázi XML samozřejmě není ideálním řešením pro mnoho typů publikačních projektů.) Myšlenka cross-media publishing se díky produktům jako je Formatter stává skutečně živým konceptem. Ještě více nežli desktopová podoba zde asi bude zajímavá verze serverová či vývojářská, doplněná o možnosti integrace do webových služeb. Ceny se ovšem v daném případě pohybují v řádech tisíců USD (1 250 USD a více), přičemž do kalkulace je třeba zahrnout náklady na zprovoznění a údržbu či technickou podporu, jak bylo navíc naznačeno výše, jednotlivé options nejsou také zdarma (i když zde se ceny pohybují obvykle pouze spíše v řádech stovek USD).
Výrobce každopádně myslí i na zájemce s omezenými finančními prostředky. Jeho XSL Formatter Lite je k dispozici ve stejných provedeních coby plná verze, přičemž cenová nastavení jsou výrazně příznivější (ceny začínají na 300 USD). Omezení se týkají velikosti dokumentů (pod 300 stránek), podporovaných jazyků (pouze 40 jazyků s psaním zleva doprava) a podpory (chybí 90 dní podpory zdarma jako u plné verze). Kvalita, rozhraní, rychlost, výstup do PDF, možnosti integrace a podpora grafiky jsou nicméně stejné jako u plné podoby, což z XSL Formatteru činí řešení nejen zajímavé, ale i značně dostupné.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024