Anotace a skupinová spolupráce v Adobe Acrobatu 6: Anotace - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Anotace a skupinová spolupráce v Adobe Acrobatu 6: Anotace

acrobat 6 acrobat6

30. června 2003, 00.00 | Výrazně změněné rozhraní, zohlednění textových korektur a možnost automatizovaného
zpětného zapracování anotací do dokumentu Wordu 2002 - takové jsou hlavní vylepšení
poznámkového aparátu v novém Acrobatu. Podrobněji vás s nimi seznámíme v tomto článku.

Poznámkový aparát patří již po několik let k nejužívanějším nástrojům Adobe Acrobatu. Není divu, neboť možnost anotování PDF dokumentů je velmi oblíbená jak mezi kancelářskými uživateli, tak i v publikačních provozech (korektury). Je tedy poměrně pochopitelné, že Adobe v případě anotací nezůstala na místě, a i v Acrobatu 6 nabídla uživatelům mnoho nového. Vylepšení je zde tolik, že jsme se rozhodli náš výklad o nich rozdělit do dvou částí: v této první se podíváme na uživatelské rozhraní a jednotlivé nástroje anotačního aparátu a také funkci, umožňující synchronizování komentářů s Wordem 2002, v druhé části se pak zaměříme na nástroje skupinové spolupráce.

Zobrazení a správa anotací

Kosmetickou, ale hned na první pohled postřehnutelnou novinkou, je rozdělení anotačních nástrojů do dvou skupin. V té první (Commenting) lze nalézt nástroje pro nalepovací poznámky, úpravy textu, razítka a zvýraznění, druhá (Advanced Commenting) pak obsahuje nástroje pro kresbu, textové boxy, tužku a přílohy. Podrobnějším popisem těchto nástrojů se nebudeme v našem článku zabývat, neboť většinou již byly dostupné v předchozí verzi Acrobatu, v následujícím výkladu zohledníme pouze jejich nové rysy.

Pro snazší orientaci v poznámkách je nyní panel Comments umístěn vodorovně ve spodní části okna dokumentu, čímž získává výrazně na přehlednosti. Prostřednictvím uvedeného panelu lze komentáře nejen prohlížet (různé možnosti setřídění) či odstraňovat, ale rovněž rozmanitým způsobem organizovat. K dispozici je selektivní zobrazení komentářů podle typu, autora, statusu či zaškrtnutí (poslední dvě kategorie určuje selektivně uživatel, blíže se k nim vrátíme v našem výkladu o skupinové spolupráci). Funkce sumarizace umožňuje vytvořit přehled zvolených komentářů, který se buďto přímo vytiskne nebo uloží do PDF dokumentu.

acom1f.gif

Panel Comments je umístěn efektivnějším způsobem.

V preferencích Acrobatu lze nastavit několik nových funkcí, optimalizující chování poznámek v rámci dokumentu jak při jejich prohlížení (přizpůsobení velikosti ikon poznámek, zvětšení dokumentu či zobrazení dokumentu poznámkám aj.), tak při jejich vkládání (například vložení zakroužkovaného či zvýrazněného textu do odpovídající poznámky). Vizuální prezentaci poznámek (průhlednost, způsob podtržení či zvýraznění, textové atributy jako je typ, velikost, řez, barva nebo umístění písma aj.) lze pružně nastavit s pomocí tzv. Properties toolbaru, který mění nabídku svých nástrojů podle daného typu poznámky. Pro snazší určení místa, ke kterému se daná poznámka vztahuje, je využito indikace, připomínající ze všeho nejvíce komiksové bubliny. Stejně jako v minulé verzi Acrobatu je pro kontrolu textu v poznámkách k dispozici poměrně komfortní spell-checker, který mimo jiné umí zvýraznit podtržením neznámá slova či nabídnout seznam podobných tvarů k náhradě.

acom2f.gif

Preference poznámek jsou nyní bohatší víc než kdy předtím.

Novinky v anotačních nástrojích

K dřívějším nástrojům pro zvýraznění, podtržení a přeškrtnutí textu přibyly prostředky pro tzv. Text Edits. Jak již název naznačuje, jedná se o nástroje pro indikování vložení, přepsání či vypuštění textu. Použít je lze poměrně elegantním způsobem: uživatel nejprve označí požadovanou oblast a pak pro vkládání či přepisování začne rovnou psát požadovaný text, v případě odstranění stačí stisknout klávesu Backspace či Delete. Vytvoření odpovídajících poznámek již automaticky zajistí Acrobat. V rámci uvedeného typu komentářů lze použít i speciální značky pro vložení mezery či konce odstavce, odpovídající funkce umožňuje automatizované zapracování provedených úprav do Microsoft Wordu 20002 (viz. dále).

Vlastnosti jednotlivých anotací lze měnit pomocí Properties toolbaru.

Do kreslicích nástrojů byly doplněny prostředky pro tvorbu šipek a polygonů. Zvláště šipky pak umožňují nový zajímavý typ komentářů v kombinaci s textovými boxy, jejichž vzhled je proti dřívějšku podstatně efektnější díky vylepšeným možnostem výplně. Výrazně dopracován byl rovněž nástroj pro vkládání razítek. Uživatelé nyní mohou velmi snadno vytvářet vlastní razítka z nejrůznějších typů souborů (PDF, Illustrator, Photoshop, bitmapy aj.), v razítkách lze využít i proměnné údaje, jako jsou například datum, čas či jméno právě přihlášeného uživatele. Mimo zvuku a libovolného typu souboru lze coby obrazovou poznámku k dokumentu připojit i obrázek, aktuálně vložený do schránky. Nástroj Tužka, určený pro kreslení od ruky, byl doplněn gumou, umožňující odstraňovat zvolené části kresby.

acom4f.gif

V PDF dokumentu lze využít různé typy razítek.

Synchronizace s Wordem 20002

Za převratnou novinku nejen v rámci Acrobatu lze považovat funkci, umožňující zpětné zapracování komentářů z PDF souborů do dokumentů Word 2002. (Tato funkce je v současnosti podporována pouze v prostředí Windows XP.) Uživatel zde může načíst všechny nebo pouze zvolené komentáře, k dispozici je i automatizované zapracování výše zmíněných Text Edits (tedy vložení, přepsání či odstranění textu). Zmíněná funkce má ale i svá omezení: především funguje pouze s dokumenty, které byly vytvořeny s pomocí PDFMakeru pro Word. Pokud byl navíc předlohový nebo PDF dokument před načtením komentářů změněn, nemusí načtení proběhnout správně. Z poznámek se nepřebírá jejich formátování, do téhož wordovského dokumentu lze komentáře načíst pouze jednou.

I přes uvedené výhrady vypadá uvedená funkce skutečně velmi zajímavě. V kancelářích jistě nalezne své příznivce, poněkud problematičtější to asi bude v pre-pressu, kde podklady z Wordu obvykle bývají před převodem do PDF zpracovány v sázecí aplikaci. Pokud ovšem bereme uvedenou funkci jako předzvěst zavádění uvedeného typu synchronizací do PDF workflow, můžeme předpokládat, že se zde dočkáme nejrůznějších aplikací, atraktivních i pro nejnáročnější publikační provozy.

Závěrem

V našem přehledu jsme samozřejmě nemohli vyčerpat všechny nuance, spojené s anotačním aparátem nového Acrobatu. Uživatel zde pro podrobnosti musí sáhnout po příslušné dokumentaci. Jak jsme navíc slíbili v úvodu, v pokračování tohoto článku se budeme podrobněji věnovat využití anotací Acrobatu při skupinové spolupráci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: