Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Anime Studio/Anime Studio Pro 5.6: kvalitní editor 2D vektorových animací
3. června 2008, 00.00 | Se změnou vlastníka přichází nová verze vektorového editoru 2D animací, známého dříve pod názvem Moho. Anime Studio vlastněné nyní společností Smith Micro Software je k dispozici ve dvou cenově i funkčně odlišených variantách pro začínající animátory i profesionální uživatele. Na rozdíly a možnosti obou verzí editoru se nyní podíváme trochu podrobněji.
Poměrně známý editor 2D vektorových animací Moho společnosti Lost Marble se nám na chvilku ztratil z očí, aby se poté objevil u společnosti E Frontier. To však nebyla jeho cílová stanice, neboť v současné době vlastní tento povedený animátor postav a scén firma Smith Micro Software, která vlastnosti editoru dále rozšířila a uvedla na trh v upravené verzi (pod již dříve změněným) názvem Anime Studio.
Anime Studio 5.6 se prodává ve dvou variantách - v cenově dostupné verzi Anime Studio s cenou 50 USD pro domácí použití respektive pro méně náročné uživatele a ve verzi Anime Studio Pro nabízené za 200 USD. Profesionální verze editoru je určena firmám a studiím zabývajícím se tvorbou ručně kreslených animací, které lze využít v různých oblastech grafického průmyslu od reklamy až třeba po video v televizní produkci. Program je v obou variantách k dispozici jak pro Windows 98SE a novější verze, tak i pro Mac OS X 10.4+, dražší varianta Anime Studio Pro navíc existuje i ve verzi pro Linux.
Anime Studio vs. Anime Studio Pro
Porovnání levnější verze Anime Studio je oproti rozšířené verzi Anime Studio Pro celkem jednoduché. Obě varianty editoru mají shodné grafické prostředí a základní importní, kreslicí, animační a exportní funkce. Zásadnější rozdíly najdeme například u editačních operací, u kterých Anime Studio pro nabízí práci s ukončením čar a křivek volitelnými šipkami, má funkce pro zkosení a ořez vektorových objektů a umí pracovat s perspektivou editačních bodů a jejich vzájemným prolnutím.
Další zásadní rozdíly obou verzí editoru najdeme u definovatelných akcí/maker, 3D objektů a grafických stylů (pro úpravy kreslicích či efektových štětců), které podporuje pouze dražší verze Anime Studio Pro. Maximem pro export scény je 768 x 768 bodů u Anime Studia a 9 000 x 9 000 bodů u Anime Studia Pro, které navíc nemá limit 3 000 snímků na jednu scénu. Každý projekt může být u Anime Studia i Anime Studia Pro zobrazován s rychlostí maximálně 120 snímků za sekundu, což by mělo stačit pro všechny běžné i některé speciální účely.
Anime Studio Pro 5.6 - prostředí editoru s náhledem, časovou osou, panelem vlastností objektů a přehledem animačních a efektových vrstev
Anime Studio Pro 5.6 - nastavení vlastností projektu zahrnuje mimo obrazové normy s poměrem stran také například uvedení počtu snímků v animaci, podporu 3D kamery, barvu pozadí scény a simulovanou hloubku pohledu na scénu s volitelným rozostřením objektů v pozadí
Mimo vodicí mřížky má Anime Studio Pro také klasické rozvržení pohledů na scénu a můžete si ve scéně nastavit kvalitu zobrazování. Profesionálové se neobejdou bez podpory vektorových formátů Adobe Illustratoru, EPS a patrně ani bez podkladové předlohy pro obkreslování postav či objektů na scéně, rovněž tyto funkce nabízí pouze dražší verze editoru. 3D objekty lze do programu importovat ve formátu OBJ, naopak export můžete v Anime Studiu Pro realizovat mimo video formátů AVI, MOV a v podobě Flash animace i v několika bitmapových formátech včetně PSD souborů Adobe Photoshopu se zachováním rozložení vrstev projektu Anime Studia.
Součástí Anime Studia je něco přes 60 ukázkových souborů zahrnujících několik postav, pozadí, rozfázovaných animačních pohybů objektů a jejich vlastností. Anime Studio Pro počet objektů a souborů navyšuje již na cca 200, navíc jsou zde například různé 3D objekty (především zvířata), 3D animace aj.
Anime Studio Pro 5.6 - hlavní nástrojové panely editoru pro kreslení a editaci objektů, změnu jejich vlastností, definování vrstev, vkládání efektů, definování stylů, práci s kostmi, výplněmi, kamerou apod. |
Anime Studio Pro 5.6 - okno s náhledem pro vkládání importovaných objektů do scény
Kosti, zvuk, vrstvy a efekty
Jednou z nejdůležitějších funkcí Anime Studia i Anime Studia Pro je podpora animací s použitím tzv. kostí. Jednotlivé animační pohyby pak stejně jako třeba v klasických raytracingových animačních editorech přímo ovlivňuje napojení jednotlivých kostí a jejich umístění na postavě. Propojením kostí pak lze velmi snadno upravit pohyb celé postavy, kdy stačí pouze přesunout jeden z kostmi propojených objektů a pod něj se pak automaticky upraví pohyb celého vzájemně propojeného systému kostí. Na tvorbu animací lze pochopitelně použít i samostatné vrstvy, nebo animovat pouze jednotlivé body ve vektorových objektech.
K animacím můžete přiřadit i zvuky v podobě audio stopy v časové ose. Se zvukem nelze manipulovat tak dobře jako v Toon Boom Studiu a už vůbec ne tak jako třeba v klasickém video editoru, který je pak nutné použít například pro finální úpravy zvukových efektů v animaci. Zdarma si alespoň můžete stáhnout externí editor Papagayo, který umí synchronizovat animační pohyby rtů a příbuzných obličejových partií podle importovaného mluveného slova v několika jazycích, podpora čeština však chybí.
Anime Studio Pro 5.6 - nastavení vlastností časové osy a interpolace animačních pohybů
Anime Studio Pro 5.6 - doplňkový externí editor Papagayo slouží k automatické synchronizaci pohybů rtů s mluveným slovem
Dalším rozdílem obou variant editoru je podpora natočení jednotlivých animačních vrstev a vrstva s částicovými efekty, kterou u levnější verze editoru nenajdeme. Efekty ve vrstvách a styly jsou doménou Anime Studia Pro a jejich prostřednictvím lze animace obohatit nejen o nejrůznější výplně, stíny, rozostřené okraje postav a objektů, barevné přechody a zoomování, ale například i o částicové efekty typu kouř, mlha, voda či exploze objektů při jejich kolizích – využívá s dost často u komiksových postaviček. Na výplně můžete v Anime Studiu Pro používat i generátor šumu, k dispozici je dále magnet jako pomocník při kreslení a animacích, které lze definovat s pomocí vodící mřížky.
Komfortní práci při editacích a animování objektů zajišťuje mimo jiné možnost spojování objektů do skupin, 3D perspektiva (využívá se především při pohybech kamery a k navození dojmu prostorových scén) a také možnost psaní poznámek k jednotlivým objektům a scénám. Natáčet můžete u Anime Studia Pro i celou pracovní plochu, kterou lze též „prosvítit“ (tzv. onion skinning) například v rámci klíčování animací. Jednotlivé klíčové body v časové ose si můžete u dražší verze editoru nechat zobrazit i ve formě grafu, na který se pak změní celý pohled na časovou osu.
Skriptovací funkce
Prostřednictvím skriptů můžete u Anime Studia Pro manipulovat s 3D prostředím, kamerou, kreslicími i některými animačními funkcemi, používat efektové vrstvy (například s již zmíněnými částicovými efekty), pracovat se zvukem, deformovat objekty a také podle potřeby ve skriptech vypínat či zapínat jejich zobrazování.
Anime Studio Pro 5.6 - skriptování umožňuje v editoru používat nejen částicové efekty, ale také ovládat celou řadu dalších funkcí editoru
Závěr
Anime Studio v žádném případě není jen grafická hračka, a to ani v jeho levné verzi, která i přes výrazně omezené exportní a také některé editační funkce stále nabízí výborný poměr cena/výkon v oblasti 2D vektorových animací. Verze Anime Studio Pro je taktéž poměrně podařeným produktem, který může víc než dobře konkurovat například svému neméně známému konkurentovi Toon Boom Studiu (s podobným zaměřením), na rozdíl od kterého je však Anime Studio Pro podstatně levnější. Importní i exportní možnosti Anime Studia Pro jsou na velmi dobré úrovni, přehledná je i časová osa a animační funkce. Radost budou mít doufám i uživatelé Linuxu, pro který je Anime Studio rovněž k dispozici, ovšem pouze ve verzi Professional.
Zkušební verze obou variant Anime Studia pro Windows i Macintosh si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu, trial verze pro Linux již bohužel oficiálně není nabízena.
Anime Studio Pro 5.6 - volby při exportu finální animace
Anime Studio Pro 5.6 - jednotlivé scény lze exportovat i hromadně v dávkovém režimu
Anime Studio Pro 5.6 - hlavní preference editoru
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024