Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Alien Skin Exposure 3.0: simulace filmových materiálů a speciální fotografické efekty
2. července 2010, 00.00 | Profesionální plugin pro Adobe Photoshop, Lightroom a další grafické editory se zaměřuje na manipulaci s expozicí digitálních snímků, fotografické efekty a především na simulace vlastností klasických filmových materiálů. Exposure má v zásobě mnoho set předloh konkrétních filmových materiálů a různých speciálních fotografických efektů, které umí digitálně simulovat včetně živosti barev, úrovně šumu a eventuálně i umělého zestárnutí snímků s různými prachovými částicemi a škrábanci.
Exposure společnosti Alien Skin Software je speciální efektový plugin, jehož úkolem je věrohodně simulovat vzhled a vlastnosti nejrůznějších "analogových" filmových materiálů mnoha značek. Současná digitální doba totiž nechtěně eliminuje přirozené vlastnosti chemicky vyvolávaných filmů, které lze s pluginem Exposure dodatečně napodobit.
Cena Exposure je 249 USD za verzi pro Windows či Mac OS X, ve kterých funguje plugin v Adobe Photoshopu (včetně nové 32 i 64 bitové verze CS5), dále v Photoshop Elements, Photoshop Lightroom a u Windows ještě v Corel PaintShop Photo Pro.
Používání pluginu
Práce s pluginem Exposure je velmi jednoduchá. Vybraný snímek se otevře v prostředí pluginu, kterému dominuje velký náhled s možností vertikálního či horizontálního rozdělení pohledu na originální a upravovanou fotografii.
Přednastavení efektů obsahují všechny potřebné detaily jednotlivých filmových materiálů a ovlivňující především tónování barev, strukturu, intenzitu a rozmístění zrn, úrovně jasu/kontrastu a saturace barev a řadu dalších parametrů reálných „chemických“ filmů. Jak moc jsou předvolby přesné (a hlavně jak odpovídají realitě) nemám možnost ověřit, v každém případě si ale všechny potřebné vlastnosti v přednastaveních můžete změnit a uložit do uživatelských předvoleb.
Alien Skin Exposure 3.0 - detaily několika sekcí nastavení efektů pro simulaci filmových materiálů - korekce barev, kolorizace, ostření aj. |
Manipulovat můžete s křivkou tónů (pro barvy či odstíny šedi), úrovněmi RGB kanálů, celkovou kolorizací plochy snímku, kontrastem, stíny/světlými plochami, funkcemi pro ostření/rozostření, zrnem „analogových“ filmových materiálů a komplexním efektem umělého zestárnutí grafické předlohy včetně simulovaných škrábanců a prachových částic.
Alien Skin Exposure 3.0 - profil křivky pro tónování barev lze kontrolovat na rozděleném náhledu snímku
Novinky v Exposure 3.0
První a pro pohodlí práce důležitou novinkou je rychlost výpočtů efektů. Exposure 3.0 je (podle firemních údajů společnosti Alien Skin Software) v Photoshopu CS5 více než dvakrát rychlejší než verze 2.x, provozovaná s Photoshopem CS4 na Macu a zhruba o třetinu rychlejší než verze 2.x pro Photoshop CS4 pro Windows. Plugin nově umí spolupracovat s Adobe Lightroom včetně dávkového zpracování fotografií a nevyžaduje již mezistupeň v podobě Adobe Photoshopu.
Druhou a ještě zásadnější novinkou je počet dodávaných přednastavení efektů, kterých Exposure 3.0 nyní nabízí přes 500. K dispozici máte dvě hlavní sady přednastavení pro černobílé a barevné filmové materiály, pro které pak Exposure nabízí přes 500 komplexních přednastavení a jejich variant pro nejrůznější filmy či fotografické papíry renomovaných i méně známých značek jako je například Agfa, Kodak, Fuji, Polaroid, Ilford a řada dalších.
V databázi přednastavení navíc najdeme nejen mnoho desítek konkrétních filmových materiálů, nýbrž i slušnou zásobu nejrůznějších speciálních efektů, které například vytváří plastičnost fotografií, lomografické (Lo-Fi) efekty, manipulují s jejich prokreslením, vinětací, generují posuny barevného spektra (jako to umí některé fotografické filtry), či simulují reálné efekty pro různé chemické postupy související s vyvoláváním snímků v temné komoře. Lomografie a příbuzné speciální efekty pracují s rozostřením, warpingem a extravagantními barevnými nádechy snímků.
Další novinkou je pak detailní práce s vinětací a poměrně rozsáhlé předvolby pro výše popsané umělé stárnutí fotografií s eventuálními náhodně či strukturálně rozmísťovanými škrábanci a prachovými zrnky.
Alien Skin Exposure 3.0 - originální snímek + dvě jeho upravené verze (Polaroid 600 Faded / Polachrome - Cool Faded)
Závěr
Experimenty s expozicí a obecným „vyvoláváním“ digitálních snímků v souvislosti se simulovaným vzhledem filmových materiálů můžete obohatit své fotografické portfolio a vrátit se (byť tak trochu fiktivně) do časů staré dobré vývojky, ustalovače a filmových negativů. Plugin Exposure vás nevyjde zrovna levně, nicméně jeho kvality jsou myslím dostatečné i pro náročné digitální fotografy, nadprůměrná je i nabídka přednastavení s konkrétní strukturou zrna, barevnosti a dalších vlastností filmových materiálů či specializovaných fotografických efektů.
Zkušební verzi pluginu Exposure si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Alien Skin Software.
Alien Skin Exposure 3.0 - ukázka dalšího upraveného portrétového snímku v "klasickém" svatebním provedení s vinětací (High Key - Blue Tone & Vignette)
Alien Skin Exposure 3.0 - konverze snímků do odstínů šedi (jeden z filmů Kodak)
Alien Skin Exposure 3.0 - obecné předvolby pluginu
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024