Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Alien Skin Exposure 2.0 & Imagenomic RealGrain 1.0.1: digitální fotografie, nebo klasický film?
17. března 2008, 00.00 | Dva pluginy pro Adobe Photoshop na simulaci vzhledu filmových materiálů navazují na své předchůdce a konkurenty a zaměřují se na oblast profesionální
digitální fotografie. Možnosti a nové funkce obou doplňků vám nyní představíme trochu podrobněji.
Klasické fotografie, vyvolávané tradičními chemickými postupy, sice už dnes velmi rychle mizí, stále však existuje jejich využití zejména v oblasti umělecké fotografie, fotografických koláží a všude tam, kde je zapotřebí se "odlišit" od počítačového světa digitální fotografie. Právě proto poslední dobou vznikají nástroje, grafické editory či pluginy na poměrně dokonalou simulaci vzhledu tradičních filmových materiálů čistě digitální cestou. Takových nástrojů na profesionální použití existuje hned několik a na Grafice On-line jsme vám některé z nich již představili. Dnes přichází řada na dva pluginy pro Adobe Photoshop a jiné grafické editory, jejichž úkolem je opět digitálně simulovat vzhled klasických filmových materiálů, včetně barevného podání (či zkreslení), tónování a mimo jiné též zrnitosti originálních filmů mnoha značek.
Plugin Exposure společnosti Alien Skin Software rozhodně není neznámým pojmem a popis jeho první verze najdete na Grafice On-line. Zhruba po roce přichází Alien Skin s inovovanou druhou verzí tohoto profesionálního doplňku pro simulaci vzhledu a vlastností filmových materiálů, která mimo nových předvoleb a podpory vyššího množství filmů přináší ještě několik dalších zajímavých novinek.
Exposure 2 je stejně jako první stěžejní verze pluginu k dispozici ve verzích pro Windows a Macintosh, koncové cena doplňku je 249 USD. Oficiálně je podporován Adobe Photoshop CS2/CS3 a Photoshop Elements 4 či novější, další ověřené programy funkční s Exposure 2.0 jsou například Adobe Fireworks CS3 (vyjma tzv. Live efektů) a Corel Paint Shop Pro Photo XI+. Součástí pluginu není jen sada předvoleb, ale také značné množství manuálních nastavení, pomocí kterých lze upravit jednotlivé předvolby, upravit barvy, tónování efektů, nastavit jas, kontrast, zvýraznit saturaci či snímek zaostřit.
Alien Skin Exposure 2.0 - pracovní prostředí pluginu s náhledovým systémem, který umožňuje rozdělení náhledu originálního a upravovaného snímku nejen na klasické vodorovné či svislé úseky, ale též úhlopříčně
Novinky verze 2.0
Hlavní část novinek spočívá ve vyšším počtu filmových materiálů, přesněji řečeno jejich vlastností, které umí Exposure softwarově napodobit. Celkem nabízí Exposure 2.0 přes 300 přednastavení nejen filmových materiálů (včetně filmů značek Portra, Velvia, Kodachrome, Polaroid, TRI-X, Agfa Scala, GAF 500 a Kodak EES a mnoha dalších), ale také různých speciálních fotografických efektů, například na převod snímků do podoby černobílé fotografie, tvorbu infračervených a negativních fotografií, lze i simulovat různé posuny barevného spektra a vytvářet i řadu jiných podobných efektů. Novinkou u filmových předloh jsou například podpora filmových materiálů Polaroid a různých filmů, které již nejsou na trhu a jejichž simulace tedy pomalu začíná být „netradiční“ záležitostí.
Alien Skin Exposure 2.0 - některé z mnoha desítek nabízených filmových materiálů a efektů (například na převod fotografie do stupňů šedi/černobílého snímku)
Ruku v ruce s vlastnostmi napodobovaných filmů jsou i jejich vlastnosti týkající se zrnitosti jejich původní chemické struktury. Exposure 2.0 umí simulovat nejen velikost a tvar, ale také zabarvení zrn jednotlivých filmových materiálů a aplikovat tyto vlastnosti nezávisle na světlé, neutrální a tmavé plochy snímku.
Práce s pluginem bylo o něco zjednodušena. Vyšší efektivitu práce má na svědomí zejména inovovaný náhledový systém s možností rozdělit si náhled na různé úseky, včetně úhlopříčného rozdělení pohledu na originální a upravovaný snímek. Všechna přednastavení jednotlivých efektů a vzhledu či struktury filmových materiálů jsou nově roztříděna do skupin, přičemž poslední zvolené nastavení je automaticky zvýrazněno pro další použití.
Velmi užitečná je i možnost použití Exposure 2.0 jako tzv. Smart Filter v Photoshopu CS3, což umožňuje kompletně nedestruktivní efektové úpravy fotografií přímo ve zvolené vrstvě PSD dokumentu, aniž by se daná vrstva musela renderovat nebo používat dodatečné efektové vrstvy. Novinkou je i vyšší rychlost výpočtů efektů docílená optimalizací pluginu pro vícejádrové procesory či víceprocesorové systémy na obou platformách Windows i Mac OS X (v případě použití procesorů Intel).
Zkušební verzi Exposure 2.0 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Alien Skin Software.
|
|
Alien Skin Exposure 2.0 - některé z dostupných předvoleb ovlivňujících vzhled, strukturu, barevnost, tónování a další vlastnosti simulovaných filmových materiálů |
Alien Skin Exposure 2.0 - ukázka výstupu pro digitálně simulovaný filmový materiál Kodachrome 64
Alien Skin Exposure 2.0 - simulace filmu Velvia 50, navíc ještě se zvýrazněním globálního kontrastu
Alien Skin Exposure 2.0 - ilustrativní ukázka snímku převedeného do podoby černobílé fotografie s přesně nastavenou zrnitostí a realistickým podáním stupňů šedi
Dalším pluginem určeným pro simulaci vzhledů a vlastností filmových materiálů je doplněk Imagenomic RealGrain, prodávaný za 100 USD. Plugin je opět dostupný pro Windows i Mac OS X a umí zpracovat libovolný soubor importovaný do Photoshopu CS/CS2/CS3 a Photoshop Elements 3/4/5/6. Samozřejmostí je – stejně jako u Exposure 2.0 – podpora akcí Adobe Photoshopu a 16bitových barvových kanálů i technologie Smart Filters.
Prostředí a funkce pluginu
RealGrain obsahuje podobně jako Exposure vlastní knihovnu filmových materiálů a jejich vlastností, použitelnou jak pro napodobování vzhledu filmů, tak i pro konverze do černobílých snímků a aplikaci různých efektů. Několik sekcí pluginu je navrženo pro rychlé úpravy barev, tónování snímků a pro manipulaci se zrnitostí filmových materiálů.
Imagenomic RealGrain 1.0.1 - prostředí pluginu je poměrně komfortní a nabízí velmi detailní možnosti manuální doladění vzhledu simulovaného filmového materiálu, úpravy barev, jasu, kontrastu, manipulaci s tónováním snímku, nastavení zrnitosti aj.
Důležité jsou dále funkce pro práci s barovými křivkami a úrovněmi, stejně jako posuvníky pro jemné doladění světlých, středových (neutrálních) a tmavých ploch snímků. Poměrně detailně můžete ovlivnit i konverzi barevných fotografií do podoby černobílých snímků a aplikovat na snímek různé speciální fotografické efekty.
Zkušební verzi pluginu si můžete opět stáhnout zdarma z webových stránek produktu.
Závěr
Ve srovnání s Exposure 2.0 můžete působit RealGrain 1.0.1 trochu chudším dojmem, přičemž roli hraje hlavně rozsah podporovaných filmových materiálů a jejich vlastností. I při výrazně nižší ceně však může RealGrain poskytnout poměrně dobré služby a stejně jako Exposure 2.0 umí docílit fotorealistického vzhledu napodobovaných filmových materiálů. Oba pluginy nabízí dostatečné množství předvoleb pro dodatečné úpravy fotografií jak v oblasti barev a tónování snímků, tak i různých fotografických efektů. Příjemným bonusem jsou u obou doplňků sady nastavení pro konverzi barevných snímků do černobílých fotografií s možností jejich dodatečných úprav a také podpora technologie Smart Filter i akcí Adobe Photoshopu.
Imagenomic RealGrain 1.0.1 - nabídka digitálně simulovaných filmových materiálů sice není tak rozsáhlá jako u Exposure 2.0, své využití si však plugin RealGrain (i vzhledem k jeho výrazně nižší ceně) určitě najde
Imagenomic RealGrain 1.0.1 - ukázky výsledného vzhledu několika digitálně simulovaných filmových materiálů
Imagenomic RealGrain 1.0.1 - součástí pluginu jsou i funkce pro simulaci infračervených filtrů a poměrně bohaté možnosti manipulace s barvami a nastavením světlých, neutrálních a tmavých ploch digitálních snímků
Imagenomic RealGrain 1.0.1 - a ještě do třetice několik ukázek vzhledu filmových materiálů s různou zrnitostí a podáním barev
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024