Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
After Effects tutoriál: Saturn
22. března 2010, 08.00 | V tomto tutoriálu si ukážeme, jak vytvořit animaci planety Saturn s možností pohybu a rotace ve 3D. Postup popíšeme pro After Effects Pro 6.5 a Photoshop CS2, postup bude takto použitelný i s vyššími verzemi daných programů.
V tomto tutoriálu si ukážeme, jak vytvořit animaci planety Saturn s možností pohybu a rotace v 3D. Postup popíšeme pro After Effects Pro 6.5 a Photoshop CS2, postup bude takto použitelný i s vyššími verzemi daných programů.
Při tvorbě modelu nešlo o dokonalé napodobení textur po grafické stránce, ale hlavně o jednoduchost a funkčnost ve 3D prostoru. Začněme v PS. Pomocí vrstvy Gradient (přednastavení textur v příloze saturn.grd) vytvoříme textury povrchu planety a prstence, který se skládá ze dvou vrstev. Barvy prstence a šedé vrstvy prstence, kterou následně použijeme v AE jako masku průhlednosti.
Tímto máme v PS vše připravené, dále budeme pracovat už jen v AE. Importujeme soubory textury planety a prstence. Importujeme vždy jednotlivé vrstvy.
Vytvoříme dvě nové kompozice (saturn a saturn prstenec).
Do kompozice saturn prstenec vložíme vrstvy saturn prstenec barva a saturn prstenec sedy. Ve vrstvě barva vytvoříme vnitřní a vnější masku. Nastavíme prolnutí masky. Pro celou vrstvu zvolíme Luma Matte. Máme maskou vytvořený prstenec s různě průhlednými dráhami.
Přejdeme do kompozice saturn, vložíme do ní kompozici saturn prstenec. Zapneme 3D vrstvu, orientaci X 270°. Vložíme vrstvu saturn povrch, zapneme 3D vrstvu a pužijeme efekt CC Sphere. Radius 150, Light Height 60, Ambient 0, Specular 0. Planetu máme hotovou. Dále si vytvoříme vrstvu Null, zapneme 3D vrstvu a nazveme ji pozice rotace. Ta nám bude sloužit k ovládání pozice a rotace modelu. Ve vrstvě saturn prstenec vložíme expressions pro pozici a rotaci XYZ. Prstenec tímto ovládáme už jen pomocí parametrů vrstvy pozice rotace. Expression vložíme také pro pozici u vrstvy saturn povrch, ale k rotaci planety použijeme expressions pro rotaci X a Z efektu CC Sphere. Aby rotoval i stín planety potřebujeme ještě vložit expression pro Light Direction.
Chybí ještě vržený stín na prstenec. Vytvoříme novou vrstvu stin s maskou. Umístíme ji nad vrstvu saturn prstenec.
Zapneme 3D vrstvu, orientaci X 270°. Vložíme expressions pro pozici a rotaci XY. Zapneme Preserve Underlying Transparency. Tím se zachová průhlednost spodních vrstvev. Na výseč stínu použijeme efekt Radial Wipe.Transition Completion 65%, Wipe Both, Feather 150. Vložíme expression pro Start Angle. Rotace stínu nám teď kopíruje pozici svetla efektu CC Sphere/Light Height.
Celý model planety nyní ovládáme pouze parametry pozice a rotace ve vrstvě pozice rotace. Zbývá už jen vesmír na pozadí. Ten vytvoříme pomocí bílé vrstvy, nazveme ji vesmir a použijeme na ni efekt CC Star Burst. Speed 0, Grid Spacing 2, Size 30.
Na závěr ukázka pohybu a rotace planety. Můžeme přidat i animaci vesmíru.
Výsledné video
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024