Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
After Effects tutoriál: Efekt hvězdné brány (Stargate)
12. září 2007, 00.00 | Nedávno jsem v jedné diskusi četl názor, že efekt hladiny hvězdné brány je možné udělat pouze v 3D aplikaci a že v After Effects něco takového možné není. Já jsem ale byl jiného názoru, a tak jsem začal hledat cestu, jak na to. S výsledky svého úsilí vás seznámím v tomto tutoriálu.
Nedávno jsem v jedné diskusi četl názor, že efekt hladiny hvězdné brány je možné udělat pouze v 3D aplikaci a že v After Effects něco takového možné není. Já jsem ale byl jiného názoru, a tak jsem začal hledat cestu, jak na to. Zkoušel jsem využít poznatků z tutoriálu 3D Ocean Andrew Cramera. Tudy však cesta nevedla, a bylo tedy třeba najít jinou cestou. Jakou, to si dnes ukážeme.
Jako vždy si na začátek vytvoříme novou kompozici. Tentokrát doporučuji nastavit si položku Pixel Aspect Ratio na Square Pixels. To je pojistka do budoucna, protože budeme do kompozice vkládat obrázek. A pokud bychom neměli nastaveno Square Pixels, tak by obrázek byl mírně zdeformován: při použití obrázku kulaté hvězdné brány by vznikla brána oválná, což nechceme. Další hodnoty jsou jako vždy, tedy formát PAL s 25 snímky za sekundu, rozlišení ponechané v základu, délku kompozice upravíme na 10 sekund.
V této kompozici si vytvoříme novou vrstvu. Barvu si nastavíme modrou, přesněji řečeno jde o barvu 4D7A91.
Do této modré vrstvy aplikujeme efekt Fractal Noise, který najdeme pod skupinou s názvem Noise & Grain. Hodnoty pro tento efekt nebudu rozepisovat, místo toho přikládám screenshot. Jen bych se zastavil u pár položek, které rozpohybují Fractal Noise. Jako první bude Sub Offset, které nalezneme pod Sub Settings. U této položky jsem umístil na začátek kompozice keyframe (kliknutím na stopky nalevo od položky) s nulovou hodnotou a na konci kompozice jsem umístil další keyframe, ale s hodnotou 100 pro osu x (první hodnota vyjadřuje osu x a druhá osu y). Obdobně jsem umístil i keyframes pro položku Evolution. Opět na začátek kompozice s hodnotou 0 x 0° a na konec kompozice 3 x 0°. Také můžeme pod položkou Transform pracovat s Rotation, ale zde postačí jen malé hodnoty. Pro počáteční keyframe 0° a pro koncový kolem 20°.
Poslední položkou, u které bych se zastavil, je Blending Mode. Celou dobu jsem pracoval s nastavením tohoto parametru na Screen, ale při zpětném zkoušení jsem došel k lepším výsledků s nastaveným prolnutím na Add. Pro ilustraci přikládám obrázky výsledné scény s nastavením na Screen a Add.
Dalším krokem bude prekompozice vrstvy s efektem Fractal Noise. Díky tomu budeme moci aplikovat na „vrstvu“ další filtry, což nyní nelze – pokud bychom teď aplikovali filtr CC Glas, který použijeme v dalším kroku, tak bychom ovlivnili pouze tuto modrou vrstvu. My ale potřebujeme ovlivnit vrstvu i s aplikovaným efektem FN.
Prekompozici vrstvy uděláme tak, že si označíme vrstvu s FN a pod menu Layer si najdeme Pre-compose. Nebo použijeme klávesovou zkratku Ctrl Shift C. Vyskočí nám malé okno, ve kterém zaškrtneme možnost „Move all attributes into…“. Pro přehlednost novou kompozici pojmenujeme Fractal Noise.
Poznámka: pokud budeme chtít něco editovat v původní vrstvě s efektem FN, tak stiskneme klávesu Alt a dvakrát klikneme na novou kompozici Fractal Noise. Ta se nám otevře, poté máme přístup k úpravě efektu FN. Změny se přímo promítnou do celkové kompozice.
Jak jsem již zmínil, tak na vrstvu Fractal Noise aplikujeme efekt CC Glass. Ten není standardní součástí aplikace After Effects, ale nachází se v balíku CycoreFX HD, jehož demoverze je ke stažení zde.
Hodnoty nebudu opět vypisovat, protože jsou k nalezení na přiloženém obrázku. Každopádně jsou pouze orientační a lze je upravovat dle vlastního uvážení. Pokud používáte After Effects CS3, tak by neměl být problém využít rozhraní Brainstorm pro vygenerování různých kombinací. Snad jen hodnotu Roughness bych určitě ponechal na hodnotě 0.010, která mi vyšla jako optimální.
Jako další krok si vytvoříme novou vrstvu – Layer – Adjustment Layer. Ve středu vrstvy vytvoříme pomocí nástroje Eliptical Mask Tool kruh (pro pravidelný tvar stiskneme ještě klávesu Ctrl). Tento výběr vyplníme bílou barvou – Generate – Fill. Color (barvu) změníme na bílou. Následně této vrstvě změníme průhlednost (Opacity) na cca 70 %. Nakonec si označíme tuto vrstvu a stiskneme klávesu F pro položku Feather, která nám umožní „rozpít“ okraj masky s plochou mimo masku. Já jsem nastavil hodnotu na 90 px.
Pozor: průhlednost neměníme u efektu Fill, protože tím by přešla bílá do šedivé, což nechceme. Průhlednost tedy změníme pouze vrstvě.
Nyní bude následovat dolaďování barevného odstínu hladiny. To budeme dělat tak jako v minulých tutoriálech pomocí Adjustement Layer (Layer – Adjustment Layer), do které budeme aplikovat „filtry“ pro barevné korekce z kategorie Color Correction. A těmi jsou (v pořadí aplikování) Curves, Hue & Saturation a Levels. Teoreticky by stačilo použít jen Hue & Saturation a Curves, ale pro přesnější práci je lepší použít všechny tři filtry. Záleží pouze na tom, jaký odstín by vám vyhovoval. Své hodnoty pro jednotlivé efekty přikládám opět jen pro orientaci.
V tuto chvílí si do kompozice přidáme obrázek hvězdné brány, kterou „propojíme“ s hladinou. A to tak, že pomocí nástroje Eliptical Mask Tool vytvoříme kruh o takové velikosti, aby kopíroval přibližně vnitřní obvod brány. Označíme si vrstvu s obrázkem brány a stiskneme klávesu M pro Mask. Zde zaškrtneme položku inverted. A pod položkou Mask si najdeme Mask Feather, nastavíme hodnotu na 5 px a pomocí Mask Expansion upravíme hranici přechodu.
V posledním kroku si vytvoříme pod vrstvou s obrázkem novou vrstvu – Layer – Adjustment Layer. Tato vrstva bude sloužit pro vytvoření barevného přechodu mezi okrajem a středem hladiny brány tak, aby směrem od středu hladina tmavla. Pomocí nástroje Eliptical Mask Tool vytvoříme v této vrstvě kruhovou masku, která bude kopírovat vnější okraj brány. Opět stiskneme klávesu M pro Mask a zaškrtneme inverted a upravíme hodnoty u položek Mask Feather a Mask Expansion. Já jsem pro Mask Feather nastavil 100 pixelů a Max Expansion jsem doladil na -97 pixelů. Nakonec na tuto vrstvu aplikujeme filtr Hue & Saturation – Color Correction – Hue & Saturation. Zaškrtneme políčko u Colorize a úpravou hodnot u Colorize Hue/Saturation/Lightness doladíme správný odstín.
Konečný projekt ke stažení zde. Video pak zde.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024