Adobe uvedla Reader 9: nové možnosti bezplatného využití PDF - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Adobe uvedla Reader 9: nové možnosti bezplatného využití PDF

8. července 2008, 00.00 | Přímý přístup k online službám Acrobat.com, rozmanité možnosti komentování PDF dokumentů a vyplňování PDF formulářů, inteligentní náhled přetisků či přímé přehrávání Flash obsahu vloženého do PDF dokumentů: takové jsou jen některé ze zajímavých možností nového Adobe Readeru 9, bezplatného prohlížeče PDF dokumentů, který společnost Adobe uvolnila ke stažení v minulém týdnu. Blíže vám jeho schopnosti představíme v tomto článku.

V minulém týdnu uvolnila společnost Adobe k bezplatnému stažení několik jazykových provedení Adobe Readeru 9, stěžejního prohlížeče PDF dokumentů. Nový Reader takto doplňuje řadu produktů Acrobat 9, zahrnující Acrobat Standard, Pro a Pro Extended - všechny uvedené aplikace jsou již v prodeji (zatím však ne v češtině).

Stejně jako v minulých verzích slouží Reader 9 nejen k prostému prohlížení a tisku PDF dokumentů, ale nabízí i řadu dalších doplňkových funkcí. Mnohé z nich zůstaly obdobné tomu, co přinesly verze předchozí (viz naše přiblížení Readeru 8), jiné byly výrazněji rozšířeny, konečně pak zde jsou i významné novinky. O alespoň stručné nastínění toho nejzajímavějšího, co nový Reader přináší, bychom se rádi pokusili v tomto článku.

aread9-0f.jpg

Instalace a výkon

Reader zatím není k dispozici v češtině, zájemci každopádně mají k dispozici zejména anglickou verzi, a to jak pro Windows (2000 a vyšší), tak i Macintosh (Mac OS X 10.4.11-10.5.3), linuxová verze se chystá. Instalace Readeru si na pevném disku ukousne ve Windows cca 210 MB (instalátor má cca 35 MB), na Macovi pak celých 405 MB (instalátor 40,7 MB) - dané objemy se nám v případě doplňkového programu "pro všechny" nezdají být právě malé, a pevně doufáme, že nepředznamenávají všeobecný trend v dalším vývoji softwaru (který neospravedlňuje ani stále nižší cena úložných médií při stále vyšších kapacitách). Totéž lze říci o nárocích na RAM, které má Reader oproti konkurenčním produktům (např. Foxit Reader ve Windows) dle našich testů vyšší. Každopádně je na druhou stranu třeba říci, že se podle tvrzení výrobce i našich zběžných zkušeností výrazněji urychlil náběh Readeru.

Acrobat.com

Přímo z prostředí Readeru (viz skupinu příkazů File-Collaborate a dále příkaz File-Create Adobe PDF using Acrobat.com či příslušná tlačítka) lze nyní přistupovat ke službám (zatím jen betaverze) serveru Acrobat.com, které jsme na Grafice již podrobněji představili (zde a zde). Z nabízených možností se nám jako nejzajímavější jeví online sdílení, vystavení či stahování PDF dokumentů přes službu Share a dále online meetingy služby ConnectNow. K využívání všech služeb Acrobat.com je zapotřebí bezplatná registrace. Spolu s Readerem se instaluje i odpovídající samostatná desktopová AIR aplikace, nabízející přístup k jednotlivým službám Acrobat.com - tytéž možnosti lze každopádně využít i přes webový prohlížeč.

aread9-1f.jpg

PDF Portfolio

Funkce PDF Portfolio poskytuje pokročilé možnosti přenosu různorodých souborových příloh prostřednictvím PDF dokumentů. Jedná se o následníka funkce PDF balíčku, uvedené s Acrobatem 8, který se vyznačuje především výrazně lepšími možnostmi tvorby uživatelského rozhraní pro správu příloh. Toto je postaveno na Flashi a lze jej ve všech podobách Acrobatu 9 snadno generovat s využitím odpovídajících nástrojů a šablon. Reader pak dovoluje uživatelům obsah Portfolia prohlížet, prohledávat a extrahovat. Využití dané technologie může být všestranné a zahrnovat například publikování, skupinovou spolupráci či zálohování a archivaci (nejen PDF) souborů - blíže se budeme PDF Portfolio věnovat v samostatném článku.

aread9-2f.jpg

Flash

Reader 9 má v sobě nyní - obdobně jako jednotlivé podoby Acrobatu - zabudován runtime Flash Playeru 9. To znamená, že dokáže přímo spouštět-interpretovat Flash obsah vložený do PDF dokumentů. V minulosti bylo pro daný účel třeba mít instalován Flash Player, samotné přehrávání pak mohlo probíhat pouze v izolovaném výseku stránky, nyní je možné plné začlenění Flash obsahu do prostředí PDF dokumentu. To dává nasazení PDF nový rozměr: Flash takto může přidat PDF dokumentům výrazně na interaktivitě, navíc lze použít i Flash video. Ke vkládání Flash prezentací a videa slouží Acrobat Pro a Pro Extended, Flash rozhraní je navíc použito v případě PDF Portfolia.

Skupinová spolupráce, formuláře, zabezpečení

Reader 9 lze - obdobně jako v minulé verzi - použít ke komentování dokumentů s pomocí stejného aparátu, jaký je nabízen v prostředí Acrobatu: podmínkou je opět to, aby byl komentovaný dokument odpovídajícím způsobem nastaven v Acrobatu Pro či Pro Extended. Samotný anotační aparát vylepšen nebyl, přibyla nicméně možnost sdíleného komentování přes Acrobat.com, pozměněno pak bylo rozhraní nástroje Tracker, umožňujícího sledovat komentářové workflow daného uživatele.

V případě PDF formulářů je obdobně možné ukládání vyplněných dokumentů jen u souborů, majících nastavena odpovídající oprávnění v Acrobatu - novinkou je přítomnost příslušné funkce i v Acrobatu Standard (který nyní rovněž dovoluje PDF formuláře vytvářet). Při skupinové spolupráci, práci s formuláři a též prostém sdílení dokumentů přijdou mnohde vhod nové možnosti funkce pro digitální podpis a podpora 256-bitového AES šifrování.

Inteligentní náhled přetisků, podpora PDF/X a PDF/A

Již v dřívějších verzích disponoval Adobe Reader podporou náhledu přetisků, velmi užitečnou funkcí pro pre-pressový workflow: obvyklý scénář nasazení zde předpokládá kontrolu PDF dokumentu před jeho finálním výstupem. Nyní je daná funkce vylepšena o možnost automatické aktivace v případě, že dokument přetisky obsahuje. Výchozí nastavení Readeru předpokládá aktivaci pouze s PDF/X dokumenty, pro případnou změnu je třeba jít do předvoleb daného programu.

aread9-3f.jpg

PDF/X a rovněž PDF/A jsou pak v Readeru podporovány i jiným způsobem: Ve chvíli, kdy uživatel otevře soubor odpovídající některé z podob daných standardů, je mu k dispozici panel Standards, poskytující základní informace o daném souboru a jeho standardu.

aread9-4f.jpg

3D, 2D a PDF mapy

Již minulá podoba Readeru nabídla komfortní možnosti práce s 3D modely (interaktivní prohlížení, měření aj.), vytvořenými pomocí Acrobatu 3D (nyní Acrobat Pro Extended), k dispozici byly a jsou rovněž prostředky pro měření a kótování ve 2D. Nyní přibyla i možnost pracovat s PDF mapami vytvořenými v Acrobatu Pro Extended importem geospaciálních souborů. K dispozici jsou takto možnosti prohlížení, prohledávání, značkování a měření vzdáleností (viz zejména Geospatial Location Tool Readeru).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: