Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Adobe uvedla Photoshop Lightroom 2 a další novinky pro RAW workflow
30. července 2008, 00.00 | Po několika měsících od uvedení betaverze se klíčový produkt společnosti Adobe pro práci s RAW snímky Photoshop Lightroom 2 dočkal verze ostré. Podpora 64bitového zpracování, úzká integrace s Photoshopem, optimalizace v rozhraní či nástroje nedestruktivní lokální editace: takové jsou jen některá z mnoha vylepšení, jež tato novinka přináší. Spolu s Lightroom 2 byly uvedeny Camera Raw 4.5 a DNG Converter 4.5, úplnou novinkou je podpora editovatelných DNG profilů kontrolujících způsob interpretace RAW. Více informací přinášíme v tomto článku.
Společnost Adobe je dnes bezesporu jedním z nejdůležitějších poskytovatelů řešení pro práci se stále populárnějšími RAW formáty (které začínají z výlučně profesionální sféry pomalu migrovat i do oblasti náročnější amatérské fotografie). Vedle Adobe Photoshopu doplněného o převodník Camera Raw (načítání RAW snímků; funguje i s Photoshop Elements) a DNG Converter (převod RAW snímků do "univerzálního RAW" formátu Adobe DNG) je takto u Adobe hlavním želízkem v ohni produkt Photoshop Lightroom, určený ke kompletnímu zpracování RAW (od fáze nahrání z fotoaparátu přes třídění, organizaci a editaci až po finální elektronický či tištěný výstup). Díky škále vlastností i poměrně zajímavé ceně se v počátečních verzích 1-1.4 dočkal dobrého přijetí.
Zejména konkurence v podobě Apple Aperture 2 (resp. 2.1) vedla Adobe k tomu, že v dubnu tohoto roku zveřejnila Lightroom 2 ve verzi beta. Ta nabídla řadu zásadních vylepšení, které se od včerejška (tedy 29. 7.) dostávají v ostré podobě Lightroom 2 k uživatelům. Spolu s touto novinkou uvedla Adobe i Camera Raw 4.5 a DNG Converter 4.5. A navíc se uživatelům dostávají v betaverzi do rukou nové převodní profily RAW pro různé modely fotoaparátů spolu s nástrojem DNG Profile Editor určeným pro jejich úpravy. Blíže se všem daným novinkám budeme věnovat v tomto článku.
Lightroom 2
Podrobnou recenzi Lightroom 2 beta jsme na Grafice publikovali již před nějakým časem. Na tomto místě proto postačí připomenout pouze nejzásadnější novinky, které byly tímto představeny.
Pro mnohé asi nejvýznamnější budou možnosti lokálních korekcí v modulu Develop, postavené na bázi štětců. Měnit je takto možno například expozici, jas či sytost, změny se provádí nedestruktivně. K dispozici je přitom i funkce Auto Mask pro automatické aplikování tahů štětcem na oblast stejné barvy. Obdobně je nejnověji (oproti betaverzi) k dispozici Graduated Filter, dovolující měnit charakteristiky snímku ve zvolené oblasti stupňovitě.
Ovládací prvky i layout rozhraní byly (při zachování stávajícího dělení do workflow sekcí) pozměněny pro intuitivnější a snazší zpracování. Při katalogizaci snímků lze nyní využít Smart Collections pro tvorbu sad snímků na základě vyhledávacích podmínek, vylepšeno bylo filtrování pohledů na snímky na bázi metadat (nástroj Filter Bar). Přiřazování klíčových slov nyní disponuje funkcí automatických doporučení, která se odvozují od slov již přiřazených či slov přiřazených snímkům pořízeným v daném čase.
Lightroom nyní nabízí různé módy organizace pracovní plochy při práci na dvou monitorech. Rendering RAW by měl být rychlejší, při importu snímků lze využít vložené náhledy pro prvotní zpracování ještě před interpretací RAW dat. Významně jsou posíleny možnosti integrace s Photoshopem, snímky z Lightroom lze nyní v Photoshopu otevřít přímo (bez počátečního zápisu do TIFF či PSD souboru), a to jako inteligentní objekt, možné je sloučení snímků do panoramat či HDR souborů nebo jejich nahrávání do jednotlivých vrstev Photoshop dokumentu. Tiskový výstup lze nyní přesměrovat i do JPEG souboru, nový nástroj Picture Package dovoluje tentýž snímek vytisknout na až šesti stranách v různých velikostech a layoutech s využitím připravených šablon. Při exportu je k dispozici adaptivní zaostření, nastavující podání podle předpokládaného typu výstupu (tisk, obrazovka).
Využití RAM nad limit 4 GB a celkový nárůst rychlosti zpracování na odpovídajících strojích by měla přinést podpora 64bitových systémů, a to jak v odpovídajících podobách Windows Vista, tak i Mac OS X 10.5 Leopard. Lightroom 2 dále slibuje nárůst výkonu při zpracování fotografií o velkých rozměrech, pracovat lze nyní v dimenzích až 65 000 x 65 000 pixelů či s maximálním objemem souboru 512 MB, což se může hodit zejména při práci s panoramatickými snímky.
Mimo daných nových vlastností uvedených již v betaverzi přináší ostrá podoba několik dalších (zejména viz výše zmíněný Graduated Filter), různá vylepšení, opravy chyb a podporu nové technologie uživatelských profilů fotoaparátů (camera profiles - viz výklad níže). Podrobný výčet toho, co je nového v ostré verzi oproti beta podobě, lze najít například na serveru "Lightroom News".
Lightroom 2 je k dispozici pro platformy Mac OS X 10.4 a 10.5 (Power PC G4 nebo G5 od 1 GHz, Intel) a Windows XP SP2/Vista (minimum Pentium 4 s 1 GB RAM). Poskytován je odpovídající třicetidenní trial. V tuzemsku se bude Lightroom 2 prodávat za 6 310 Kč (bez DPH), upgrade z dřívějších verzí pak přijde na 2 600 Kč, přičemž při pohledu na škálu novinek se jeví jako velmi žádoucí. Produkt doplňuje i vydání odpovídajícího programátorského SDK (Software Developer Kit) pro rozšiřování funkcí Lightroom v oblasti Webu, exportu a práce s metadaty, uvidíme, jakých řešení se zde v budoucnosti dočkáme.
Camera Raw a DNG Converter 4.5
Spolu s Lightroom 2 byly uvedeny Camera Raw a DNG Converter 4.5 (podoba pro Mac a Windows), disponující stejnými možnostmi konverze RAW. Podporováno je takto více jak 190 modelů fotoaparátů.
DNG Camera Profiles a DNG Profile Editor
Úplnou novinkou v nabídce Adobe je (zatím jen beta) podpora DNG profilů fotoaparátů dovolující uživatelům rozmanitěji kontrolovat rendering barev u RAW snímků. Odpovídající color rendering package dostupný na serveru Adobe Labs obsahuje především sadu profilů pro různé digitální fotoaparáty Adobe Standard, jenž signifikantně vylepšují rendering barev zejména v oblasti červené, žluté a oranžové. Dále je k dispozici sada profilů Camera Matching, která nabízí profily odpovídající způsobům renderingu RAW snímků do JPEG v různých konkrétních fotoaparátech - takto má tedy fotograf k dispozici možnost použít nastavení, na která je u svého přístroje zvyklý či která mu z jiných důvodů vyhovují.
Ti, kdo pak chtějí mít rendering RAW zcela pod kontrolou (například v případě pleťových tónů apod. v pevně daných světelných podmínkách), mají nyní k dispozici DNG Profile Editor, dovolující profily snímků editovat. Dané profily je možné použít v Camera Raw 4.5 a Lightroom 2.0 namísto profilů standardně dodávaných s těmito aplikacemi, se staršími podobami uvedených produktů kompatibilní nejsou, na druhou stranu je lze použít v každém RAW konvertoru podporujícím novou specifikaci DNG 1.2, která rozšiřuje a formalizuje koncept barvových profilů pro RAW data pořízená digitálními senzory.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024