Adobe uvedla ostré verze Flash Playeru 10.1 a AIR 2.0 pro osobní počítače - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe uvedla ostré verze Flash Playeru 10.1 a AIR 2.0 pro osobní počítače

14. června 2010, 00.00 | Společnost Adobe konečně vydala ostrou verzi Flash Playeru 10.1 a také běhového prostředí Adobe AIR 2.0. Jaké zásadní novinky přináší dané produkty do světa online publikování?

Minulý čtvrtek, 10. června, společnost Adobe konečně vydala ostrou verzi Flash Playeru 10.1 a také běhového prostředí Adobe AIR 2.0.

Flash Player 10.1 slibuje významné výkonnostní optimalizace

Vzhledem ke známé nechuti Applu a především Steva Jobse k technologii Flash jako takové (jež se projevuje hlavně tím, že zařízení s iOS, dříve iPhone OS, ho z principu nepodporují), se Flash v poslední době těší značné mediální pozornosti.

Nebudeme se zde pouštět do polemik o vhodnosti Flashe, dosavadní implementace Flash Playeru však opravdu nebyly právě ideální, zejména pak pro jiné platformy než Windows. A právě to se Adobe snaží napravit aktualizací na verzi 10.1, která přináší mnohem více novinek, než by odpovídalo zvýšení čísla verze o desetinu.

Velké naděje Adobe vzbudila už loni na podzim, kdy vypustila první veřejnou předběžnou verzi Flash Playeru 10.1 a od té doby uvolňovala další RC verze, těch bylo celkem sedm (plus beta verze „pobočných vývojových větví“). Mnozí tak již verzi 10.1 používali delší dobu, ale teprve od minulého čtvrtku se nabízí jako oficiální aktualizace pro všechny.

Flash Player 10.1 přináší řadu vylepšení, stručně je přibližuje oznámení na blogu Adobe (a mnohé z jeho vlastností popsala Grafika už při uvedení oné první předběžné verze). Za jednu z hlavních novinek se považuje hardwarová akcelerace grafických operací, kdy vedle hlavního procesoru půjde využívat také grafický procesor, což může zrychlit vykreslování překryvů, filtrů a různých efektů.

Flash Player 10.1 ale poskytuje též řadu jiných výkonnostních optimalizací, snažících se snížit jak zátěž procesoru, tak spotřebu RAM (zejména při práci s rozsáhlými bitovými mapami). Ohledy bere i na mobilní zařízení, měla by se zmenšit spotřeba energie při zpracovávání Flash obsahu a prodloužit jejich výdrž na baterie.

Zlepšila se pochopitelně práce s videem, nový Flash Player lépe využívá vyrovnávací paměť (což usnadňuje například jeho „převíjení“) a podporuje dynamický HTTP streaming a RTMP streaming. Lepší jsou též práce se zvukem a funkce pro výměnu dat ve webových aplikacích.

Řada zlepšení se týká vývojářů, Flash Player 10.1 podporuje korekce barev, složitá textová rozvržení, nástroje pro snazší kreslení obrazců a nový hlasový kodek. Rovněž podporuje dotykové multi-touch ovládání a našlo by se toho pochopitelně ještě mnohem víc. (Mimo jiné verze 10.1 opravuje řadu bezpečnostních chyb.)

Hodně pozornosti věnovala Adobe (zřejmě i kvůli již zmíněné kritice) variantě Flash Playeru 10.1 pro Mac, protože dosavadní implementace skutečně sužovala řada nedostatků.

Nový Flash Player 10.1 pro Mac OS X (kódově označený „Argo“) je už aplikací prostředí Cocoa (přestože kvůli kompatibilitě s některými webovými prohlížeči v něm zůstává určitá podpora prostředí Carbon), využívající jeho možností, pro zvuk se používá Core Audio, pro tisk Core Graphics a pod Snow Leopardem se uplatní též Core Animation pro hardwarovou akceleraci vykreslování určitého obsahu.

Jedna věc však Flash Playeru 10.1 pro Mac stále chybí. K nejvýznamnějším novinkám Flash Playeru 10.1 totiž patří hardwarová akcelerace dekódování H.264 videa, kdy grafický procesor může významně snížit zátěž systému, avšak Maců se to bohužel zatím netýká. Není to ale tak úplně vina Adobe, protože Apple příslušné API rozhraní, jež to umožňuje, zpřístupnil až v Mac OS X 10.6.3.

Adobe na to odpověděla vydáním beta verze Flash Playeru 10.1 „Gala“, která hardwarovou akceleraci videa (na některých Macích s podporovanými grafickými procesory) dovoluje, ta se ale nestala součástí ostré verze 10.1, Adobe již při vydání „Galy“ uvedla, že hardwarovou akceleraci videa doplní až v následné aktualizaci. A tak zatímco pod Windows to funguje již teď, na Macu bude třeba ještě chvíli počkat.

Přesto by nyní měl být Flash Player pro Mac OS X mnohem výkonnější a především stabilnější (jistě si pamatujete, že Steve Jobs označil Flash za nejčastější příčinu pádů Maců) a i bez hardwarové akcelerace videa by přehrávání Flash obsahu mělo systém zatěžovat mnohem méně.

Brzy se jistě objeví další informace a především nezávislé testy, jež ukážou, nakolik Flash Player 10.1 tyto přísliby naplňuje, stáhnout a nainstalovat se ovšem dá už teď. Nabízí se samozřejmě v rámci automatických aktualizací, anebo se dá stáhnout od Adobe, tato stránka předloží variantu pro platformu, z níž se přistupuje (ručně to lze změnit).

Flash Player 10.1 se dodává pro Mac OS X 10.4 a vyšší (kde dále vyžaduje webový prohlížeč Safari, Firefox nebo Opera), pro Windows 2000 a vyšší (tam jde vybrat variantu buď pro zmíněné prohlížeče, anebo pro Internet Explorer) a pro Linux, varianta pro Mac OS X má velikost 7,44 MB.

Nová verze Flash Playeru je tedy nyní dostupná pro nejpoužívanější platformy osobních počítačů, Adobe však hodlá Flash prosadit i na mobilních přístrojích (pochopitelně vyjma těch s iOS, kam má vstup nadále zakázán), brzy přijde mobilní varianta Flash Playeru 10.1, především pro systém Android (tu Adobe slibuje ještě v červnu).

A teprve poté se ukáže, zda Flash pro mobilní přístroje skutečně znamená ztrátu výkonu a zkrácení výdrže baterie, jak tvrdí Apple, uvidíme, jak mobilní Flash Player 10.1 odpoví na argumenty Steva Jobse z jeho otevřeného dopisu kritizujícího Flash.

Adobe AIR 2 přináší zvýšení efektivity a nové nástroje

Spolu s Flash Playerem 10.1 Adobe minulý čtvrtek uvolnila také ostrou verzi svého běhového prostředí AIR 2.0. Jde o platformu Adobe pro provozování bohatých internetových aplikací, jež využívají Flash, HTML, CSS, JavaScript, případně PDF, přičemž fungují nezávisle na webovém prohlížeči (a dokonce i v offline režimu), takže se svými vlastnostmi blíží klasickým lokálním aplikacím.

První veřejná beta verze AIR 2.0 se objevila loni na podzim spolu v předběžnou verzí Flash Playeru 10.1 a další vývoj probíhal souběžně, ostré verze obou vyšly současně. Novinky AIR 2.0 Adobe opět blíže popisuje na svém blogu.

AIR 2.0 tak jako Flash 10.1 slibuje zvýšení efektivity, má snížit zatížení procesoru a spotřebovávat až o 30 procent méně RAM, aniž by vývojáři museli jakkoli upravovat své stávající aplikace.

Kromě toho ale nová verze přidává podporu pro stovky nových API rozhraní a desítky nových funkcí. Vylepšila se API rozhraní pro práci v síti, což dovolí psát aplikace typu her více hráčů nebo podnikových utilit, javascriptové jádro se proti předchozí verzi zrychlilo na dvojnásobek a přibyla též podpora pro některé prvky CSS3 a HTML5.

Aplikace pro AIR jsou nezávislé na platformě, ale samotné prostředí AIR 2.0 slibuje těsnější integraci s hostitelským operačním systémem, zlepšila se spolupráce se souborovým systémem, zjišťování a připojování svazků a tiskové funkce.

flashair09beta-1f.jpg

Vývojářům se nově nabízí možnost vytváření instalátorů pro konkrétní cílové platformy a integrace vlastního kódu hostitelského systému prostřednictvím API rozhraní NativeProcess. A přibyla též API rozhraní pro dotykové multi-touch ovládání a pro práci s gesty, jež se uplatní na nových strojích podporujících tento typ ovládání.

Běhové prostředí AIR 2.0 si lze stáhnout odtud, stránka nabídne variantu pro přistupující platformu. Adobe ho sice představuje jako prostředí nezávislé na platformě, ale pro cílová zařízení platí dost omezení.

AIR 2.0 se dodává pro Mac OS X, Windows a Linux, avšak v případě Maců se požaduje procesor Intel a Mac OS X 10.5 nebo vyšší, pod Windows se podporují pouze Windows XP SP2 a vyšší a rovněž u Linuxu se vyžadují novější distribuce. (Mimochodem, AIR 2.0 pro Mac OS X nezabírá ani 17 MB, varianty pro ostatní platformy mají podobné velikosti).

Adobe ovšem chystá AIR také pro mobilní platformy, zejména pro Android, novinky verze 2.0 by měly výrazně usnadnit přenos mobilních AIR aplikací na osobní počítače.

Adobe očekává, že se brzy objeví četné aplikace pro prostředí AIR 2.0, ohlášena již byla například aplikace k filmu Avatar a podniková aplikace Intuit Spheres pro zpracování zpráv a sdílení souborů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: