Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Adobe uvedla Digital Editions 1.0: nová technologie pro eBooky je zde
Sony eBook Reader
20. června 2007, 00.00 | Včera zveřejnila společnost Adobe první oficiální verzi své technologie Digital Editions, určené k prohlížení a distribuci elektronických publikací. Vyznačuje se prohlížečem na bázi technologie Flash, možností snadno vyrábět její publikace v prostředí Adobe InDesignu CS3 a rovněž zajímavým komerčním vydavatelským modelem, který dovolí za určitých podmínek provoz zcela zdarma. Jedná se ale opravdu o přelomovou technologii? Zkuste posoudit sami na základě našeho článku.
Na stránkách Grafiky jsme již několikrát věnovali pozornost připravované technologii společnosti Adobe – Digital Editions. Stejně jako jiné své produkty a technologie totiž Adobe i Editions uvedla v průběhu posledních měsíců v několika testovacích betaverzích prostřednictvím serveru Adobe Labs. Digital Editions jsou poměrně hodně zajímavým pokusem Adobe přinést nový model prohlížení a distribuce elektronických publikací, neboli eBooků (pod daným pojmem se míní v podstatě libovolná elektronická publikace, každopádně jsou Digital Editions zaměřeny především na distribuci elektronických podob knih a časopisů). Hlavními komponentami Digital Editions jsou (bezplatný) prohlížeč založený na bázi technologie Flash (resp. jedná se o tzv. RIA aplikaci, fungující mimo prostředí webového browseru) a dále nový distribuční model, jenž mimo jiné slibuje i možnost bezplatného provozu distribuce financovaného z reklam.
Konkrétní obrys dřívějším představám dává oficiální uvedení Digital Editions ve verzi 1.0, s kterým přišla Adobe 19. 6. tohoto roku u příležitosti O'Reilly Tools of Change for Publishing Conference. Novinkami jsou oproti betaverzi jak vylepšení prohlížeče Digital Editions, tak i poodkrytí plánů týkající se provozu odpovídajících distribučních modelů, včetně konkrétních příslibů vydavatelů a také třeba společnosti Sony ohledně použití Digital Editions na její připravované hardwarové čtečce eBooků. Více se na dané novinky podíváme v tomto článku.
Prohlížeč Digital Editions
Jak již bylo řečeno výše, prohlížeč Digital Editions je postaven na platformě Flash. V praxi to znamená, že jeho instalace probíhá snadno přes webový browser (stačí kliknout na odpovídající odkaz v podporovaném browseru), instalační objem souboru je cca 3 MB, podmínkou provozu je instalace Flash Playeru. Výhodou pak je automatický update přes Internet. K dispozici je daný prohlížeč pro platformy Windows (XP/2000/Vista) a Macintosh (10.3.9 a vyšší, 10.4.8 a vyšší), chystá se podoba pro Linux.
Mimochodem, v praxi jsme měli možnost novou podobu prohlížeče Digital Editions otestovat pouze v Mac podobě, na počítači s Windows se nám updatovanou verzi nepodařilo spustit, resp. pokus o spuštění skončil pádem aplikace. V uživatelském fóru jsme se nedopátrali možného řešení daného problému – ten možná spočívá v tom, že jsme měli instalovány předchozí podoby daného softwaru. Budeme rádi, pokud se čtenáři v diskusním fóru tohoto článku podělí o své konkrétní zkušenosti s provozem ve Windows.
Stejně jako v betaverzích poskytuje prohlížeč možnost pracovat se soubory v PDF (klon PDF/A) a OPS (IDPF Open Publication Standard; jinak též EPUB). Druhý zmíněný formát je postaven na XHTML a oproti PDF nabízí lepší možnosti automatického přeformátování obsahu podle okna prohlížeče a aktuálního nastavení velikosti písma (přizpůsobení layoutu stránky včetně automatického přepnutí na vícesloupcové zobrazení). Pro PDF jsou v rámci prohlížeče nabídnuty různé druhy pohledů, včetně dvoustránkového zobrazení. Nabídka dvou formátu dává dle našeho názoru vydavateli možnost volby podle typu publikace: PDF se hodí více pro publikace se složitějším layoutem (časopisy apod.), EPUB zase pro zejména textový obsah (beletrie apod.). Na obrazovce stolního počítače jsou naznačené nuance spíše marginální, jiná situace bude v případě přenosných čteček eBooků s výrazně menšími displeji, které nicméně Digital Editions zatím nepodporují. Tisková zpráva i další zprávy Adobe pak hovoří i o podpoře dynamického Flash obsahu, což by byla nadmíru zajímavá vlastnost daného softwaru, nicméně nepodařilo se nám objevit ukázkovou publikaci, která by dovolila práci s daným typem obsahu odzkoušet.
Kromě prostého zobrazení publikací nabízí prohlížeč Digital Edtions i další funkce. Konkrétně to jsou – fulltextové vyhledávání, kopírování textu (je-li toto podporováno v dané publikaci) a dále možnost vytvářet si v publikaci záložky a poznámky. Podporováno je rovněž užití obsahu, je-li tento vložen do publikace. Ke správě publikací slouží Library, mód prohlížeče, v jehož rámci lze publikace organizovat prostřednictvím náhledů obálek či seznamu základních atributů (název, autor, datum posledního čtení apod.), k dispozici jsou i pohledy na tituly (Bookshelves) podle různých kritérií (naposledy čtené, koupené apod.), čtenář si tak může definovat pohledy vlastní. Celkově hodnotíme možnosti prohlížeče Digital Editions jako solidní vzhledem k objemu jeho instalace, nicméně ne právě dechberoucí (mimochodem, poněkud nás iritovala absence kontextových nabídek, daná zřejmě založením daného prohlížeče na Flash Playeru).
Poměrně transparentně je vyřešen způsob stahování publikací do Library, stačí kliknout ve webovém prohlížeči na odpovídající odkaz a stažení (včetně odpovídajícího začlenění publikace do Library) se provede automaticky. Hovoříme zde nicméně o práci v příslušném ukázkovém bookstoru Adobe, reálné zakoupení publikací pro daný prohlížeč jsme nezkoušeli (resp. nevěděli jsme, zda jej k dnešnímu dni nějaký e-store nabízí).
Distribuční model
Spolu s Digital Editions uvedla Adobe i serverovou službu pro ochranu obsahu distribuovaného s pomocí Digital Editions. Adobe Digital Editions Protection Technology (ADEPT), jak se nová služba jmenuje, staví na dřívější technologii Adobe Content Server a dovoluje spravovat práva jak u PDF, tak i OPS eBooků. Distribuční modely provozovatelné pomocí tohoto řešení nabízí mimo prostý prodej také subskripce, zápůjčky a provoz financovaný z reklam "vysílaných" do okna Digital Editions. Zejména díky poslednímu uvedenému módu by se mohly Digital Editions stát hodně úspěšnou vydavatelskou technologií, neboť dosavadní obdobná řešení Adobe i jiných výrobců si většinou nárokují nemalé investice.
Stránky věnované ADEPT nicméně příliš mnoho dalších informací o daných vydavatelských možnostech neobsahují. Ti, kdo touží po podrobnostech, by měli v současnosti , k dispozici je pak seznam partnerů Adobe distribujících danou technologii. Z odpovídající stránky Adobe se ale lze alespoň dovědět, že ADEPT nahradí dožívající Adobe Content Server 3 (možnosti jeho provozování byly oproti předchozím prohlášením prodlouženy o dva roky, a to až do konce roku 2008), který v současnosti provozuje ve světě poměrně dost vydavatelů či také třeba virtuálních knihoven a pro jehož publikace existuje podpora v rámci Acrobatu a Readeru 6 a 7. Acrobat a Reader ve verzi 8 a vyšší přímo práci s publikacemi Digital Editions nepodporují, z jejich prostředí je nicméně možný přechod do prostředí daného prohlížeče (či případně jeho instalace).
Podpora vydavatelů a dalších výrobců
To, čím se Adobe mohla pochlubit při oficiálním uvedení Digital Editions, je podpora dané technologie deklarovaná řadou významných vydavatelství – v seznamu lze najít například Random House, Pearsons Education, Harlequin Enterprises či O’Reilly Media. Nejen pro tyto giganty, ale v podstatě asi každého vydavatele mohou být zajímavé jak naznačené možnosti distribuce publikací, tak i skutečnost, že OPS eBook lze vytvořit díky odpovídající exportní funkci přímo v prostředí InDesignu CS3 z dokumentu dané aplikace – naskýtá se zde tedy opravdu rychlý postup, jak původně tištěnou publikaci uvolnit do elektronické distribuce. V prostředí InDesignu, ale i jiných publikačních aplikací, je pak samozřejmě značně jednoduché vyrobit i odpovídající PDF eBook.
S jiným zajímavým ohlášením ohledně Digital Editions přišla společnost Sony. Podle něj bude Digital Editions podporovat příští verze jejího Readeru, tedy čtecího zařízení pro eBooky, postaveného na technologii E-Ink. Bude zajímavé sledovat, nakolik s obdobnou iniciativou přijdou i další výrobci podobných zařízení (včetně třeba smart mobilních telefonů), přičemž je zde pochopitelně na Adobe, aby byla schopna poskytnout odpovídající mobilní verzi svého prohlížeče.
Závěrem
Oficiálně uvedené Digital Editions 1.0 zatím stále zůstávají spíše jen u příslibů, i když posun k jejich reálnému využití je evidentní. Až příští měsíce ukáží, nakolik se tato technologie dokáže prosadit v praxi, otázkou pak je, jak tomu bude v tuzemských podmínkách. Působit budou jistě různé vlivy, mimo jiné očekávaný nástup čtecích zařízení na bázi E-Inku (který se nicméně stále ještě nekoná) a také aktivity konkurence, za kterou si v současnosti dovolujeme označit především Mobipocket vlastněný společností Amazon.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024