Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Adobe uvedla Creative Suite 5: nové možnosti kreativity a elektronického publikování
13. dubna 2010, 00.00 | Společnost Adobe dne 12. 4. oficiálně uvedla novou generaci svých publikačních a kreativních nástrojů Creative Suite. Pátá verze přináší řadu novinek zvyšujících efektivitu práce v aplikacích jako je Photoshop a Illustrator, výrazně posiluje možnosti platformy Flash a urychluje zpracování videa v Premiere Pro a After Effects. Dále přibylo i několik nových online služeb napojených na Creative Suite. Více podrobností přinášíme v tomto článku.
Společnost Adobe uvedla dne 12. dubna, jak již bylo avizováno nějaký čas předem, novou podobu svých kreativních a publikačních nástrojů sdružených do produktové řady Creative Suite, nesoucí nyní pořadové číslo 5. (Zde je hodinové představení na Adobe TV.) Pojďme si v tomto článku přiblížit základní informace týkající se nové Suite jako celku, v nejbližších dnech a týdnech pak našim čtenářům samozřejmě přineseme podrobnější přiblížení jednotlivých aplikací.
Základní fakta
Produkty CS5 se stejně jako v minulých verzích prodávají buďto samostatně nebo v cenově zvýhodněných balících. Především pro pre-pressové zpracování je zde takto balík CS5 Design Standard, rozšíření na elektronická média poskytuje Design Premium. Výlučně webové publikování podporuje Web Premium, pro střih videa a zvuku je zde Production Premium. Ti, kdo potřebují všechny CS5 aplikace v jediném balíku, mohou sáhnout po Master Collection.
CS5 zahrnuje 16 aplikací, přičemž Photoshop je zde opět k dispozici ve dvou verzích, kde edice Extended přidává řadu nástrojů spojených zejména se zpracováním 3D obsahu. Podivným překvapením je to, že Adobe Acrobat je v rámci CS5 v současnosti k dispozici pouze v dosavadní verzi 9 Pro a dosud není jasné, kdy a za jakých podmínek se objeví jeho nová podoba. V případě několika předchozích podob Creative Suite se přitom tento produkt objevoval v nové edici vždy ještě před uvedením Suite.
Produktovou novinkou CS5, směřující do světa elektronického publikování, je Flash Catalyst, dovolující využít design z Photoshopu, Illustratoru či Fireworks v prostřední online prezentací a aplikací. Dále je nově součástí Web Premium produkt Flash Builder 4 Standard, nástroj pro tvorbu RIA aplikací na platformě Flex (resp. Flash).
Sdíleným nástrojem dodávaným se všemi podobami Suite zůstává (spolu s nástrojem Device Central pro náhledy obsahu na simulátorech mobilních zařízení) správce publikačních zdrojů Bridge. Ten je nyní integrován v podobě Mini přímo do InDesignu a Photoshopu a nabízí vylepšené možnosti dávkového zpracování či přenosu zdrojů pomocí funkce drag & drop, dále je v něm novinkou například export zdrojů do JPEG.
Nová Suite je bez dřívějšího nástroje skupinové spolupráce Version Cue. Tento je nyní částečně nahrazen novou funkcí známé služby Acrobat.com, dovolující sdílení zdrojů pomocí tzv. pracovních ploch. Jinak je do Creative Suite již naplno (po dřívějších betaverzích) integrována služba BrowserLab pro náhled podoby webových stránek ve webových prohlížečích.
Acrobat.com a BrowserLab jsou přitom součástí celé sady služeb propojených s jednotlivými aplikacemi CS5, nesoucí název CS Live. Jejími dalšími komponentami jsou CS Review (online skupinová spolupráce nad dokumenty jednotlivých aplikací CS5), Adobe Story (nasazení scénářů ve videoprodukci) a SiteCatalyst NetAverages (jedna ze služeb pro analýzy efektivity webových prezentací z dílny společnosti Omniture, kterou Adobe nedávno zakoupila).
Systémové nároky jednotlivých aplikací a balíků zůstávají v mnohém obdobné předchozí generaci. Na platformě Mac OS X každopádně Adobe končí s podporou PowerPC strojů a Mac OS X 10.4, nová Suite poběží jen na Intel Macích s Mac OS X 10.5.7 či 10.6. U Windows je zachována kompatibilita s Windows XP, dále jsou samozřejmě podporovány Windows Vista a 7. Pro základní chod postačí běžně vybavený hardware, bylo by ovšem škoda nevyužít různé formy optimalizace spojené především s vybranými grafickými kartami (Shader Model 3.0, OpenGL 2.0) a 64bitovými či multijádrovými a víceprocesorovými systémy. Pro plné verze jednotlivých balíků je zapotřebí počítat s diskovým prostorem pohybujícím se v objemu od 9,3 do 26,3 (!) GB.
Photoshop: retuše na steroidech
Nové podoby Adobe Photoshopu přináší řadu zásadních vylepšení, jež se projeví výraznou měrou na uživatelské produktivitě. I na platformě Mac OS X je nyní k dispozici 64bitová podoba Photoshopu (navíc je zde Photoshop konečně přepsán do frameworku Cocoa), na obou podporovaných platformách pak byla do grafické karty přenesena, a tudíž urychlena řada dalších operací, vylepšen byl OpenGL engine.
Zásadní novou technologií Photoshopu je content-aware fill (dříve nazývaná patch-match), dovolující na základě sofistikovaného algoritmu provádět kontextové náhrady obsahu v obrázku či fotografii na bázi okolních pixelů. Retuše typu odstraňování nežádoucích prvků, doplňování poškozených či chybějících částí a také napřimování či smršťování nebo roztahování scény by nyní měly být díky dané technologii opravdu hračkou.
Obdobně jsou nyní na výrazně vyšší úrovni maskování a výběry díky přepracované a rozšířené funkci Refine Edge. I v daném případě lze tedy hovořit o zásadním zefektivnění práce při úpravách.
V oblasti zpracování digitálních fotografií dále zaujme nová funkce HDR Pro, vylepšující tvorbu HDR fotografií, které lze nyní vytvářet nejen slučováním snímků, ale též aplikací funkce HDR Toning na snímek jediný. Nová podoba pluginu Camera Raw podporuje více jak 275 modelů fotoaparátů, rozšířeny byly možnosti nedestruktivní editace (odstranění šumu, zaostření, nové styly vinětace a filmového zrna aj.). Nástroj Lens Corrections dovoluje odstranit či korigovat tři základní chyby čoček, tedy geometrickou distorzi, chromatickou aberaci a vinětaci.
Ti, kdo používají Photoshop k malbě štětci, budou potěšeni novými možnostmi nabízenými funkcemi Mixer Brush (míchání barev na špičce štětce) a Bristle Tips (kontrola tahu štětce na bázi 3D simulace). Nástroj Puppet Warp, známý v podstatě z dřívějška z AfterEffects, dovoluje rozpohybovat elementy v dokumentu či výběru (použitelné zejména pro práci s postavami).
Novinkou je v Photoshopu také funkce Live Workspaces, dovolující automaticky průběžně ukládat změny v nastavení pracovní plochy, Workspace Switcher slouží ke správě a nastavování pracovních ploch. S pomocí samostatné utility může uživatel vytvářet vlastní panely s nástroji, příkazy, výběry a dalšími prvky z prostředí Photoshopu.
Photoshop CS5 Extended přidává k prostředkům základní verze především řadu novinek v oblasti zpracování 3D, technologie Repoussé takto dovoluje vytvářet 3D loga a kresby z libovolné textové vrstvy, tvaru či designu. K dispozici je také nová knihovna materiálů s povrchy a texturami. Práce s 3D modely by nyní měla být výrazně svižnější díky vylepšenému Ray Tracer enginu.
Illustrator: kreslení v perspektivě a další kreativní novinky
Nástroj pro vektorové kresby Illustrator nabízí jako novinku především nástroje Perspective Grid a Perspective Selection, dovolující kreslení a úpravy objektů v perspektivě. Nový Bristle Brush nabízí vylepšené možnosti malby štětcem, zabudované do Photoshopu CS5 (viz výše), v prostředí Illustratoru ve vektorech. Dále je nyní k dispozici kontrola šířky tahu na libovolném bodu cesty a preciznější umisťování konců šipek a čar či natažení štětců podél cest. Nový nástroj dovoluje vytvářet a upravovat tvary přímo na kreslicím plátně, bez nutnosti přístupu k různým nástrojům a panelům. Cesty lze spojovat jediným stiskem klávesy, kreslit je možno za objekt i dovnitř něj. Plátna Illustratoru je nyní možno pojmenovávat a různě uspořádávat.
Vektorové objekty je možno přesně vytvářet na pixelové mřížce, což lze využít zejména při tvorbě grafiky pro Web a mobilní zařízení či třeba též počítačové hry. K dispozici jsou pak rastrové efekty typu vržených stínů, rozostření či textur, které jsou nezávislé na rozlišení, a lze je tedy používat napříč médii. Možné je úzké propojení Illustratoru s aplikací Flash Catalyst a tedy vytváření prvků uživatelských rozhraní v Illustratoru bez nutnosti psát kód.
Flash: mobilní zařízení i lepší typografie
Nové možnosti platformy Flash byly poodhaleny již v říjnu minulého roku, kdy Adobe představila Adobe Flash Player 10.1. Tento slibuje zvýšení výkonu při interpretaci Flash prezentací, které je zásadně znatelné zejména na platformě Mac OS X. Další významnou novinkou je podpora mobilních zařízení (náhrada za Flash Lite), včetně zohlednění takových specifik jako je dotykové ovládání, využití akcelerometru aj.
Nástroj pro tvorbu a úpravy Flash prezentací Flash Professional CS5 podporuje samozřejmě naplno dané možnosti. Atraktivní novou vlastností dané aplikace se až donedávna zdála být exportní funkce dovolující převést Flash prezentaci či aplikaci do podoby nativní aplikace pro Apple iPhone, potažmo Apple iPad. Nové licenční ujednání Apple pro připravovanou novou verzi operačního systému iPhonu a iPadu ovšem dle všeho takto vytvořené aplikace nemusí povolit a je v tuto chvíli otázkou jak vše dopadne.
Nový Flash každopádně nabízí prostředky pro integraci pokročilého textového enginu identického s InDesignem do prostředí Flash prezentací. K dispozici jsou i nové nástroje dekorativního kreslení a rozšíření nástroje inverzní kinematiky Kost. Vylepšen byl zabudovaný editor ActionScriptu, k dispozici jsou zde připravené fragmenty kódu, možné je také využití Flash Builderu coby výchozího editoru ActionScriptu. Rozšířeny byly rovněž možnosti tvorby přehrávačů videa (přímé přehrávání, inspektor startovacích bodů aj.).
Flash CS5 Professional nyní také rozšiřuje svá propojení s ostatními aplikacemi Suite. Tvorba Flash obsahu (určeného pro přímé publikování nebo úpravy ve Flashi Professional) je pak podporována i v jiných nástrojích nástrojích Suite, zejména InDesignu (viz dále).
Webdesign: jen menší vylepšení?
Pro tvorbu webového obsahu, založeného na standardech jako jsou HTML, CSS a JavaScript, poskytuje Adobe i nadále zejména editor Dreamweaver. Novinkou je zde především možnost propojení s CMS systémy jako jsou Joomla!, Drupal a Wordpress. Dále se nabízí funkce Dynamically Related Files, dovolující snáze spravovat a upravovat externí soubory a skripty spojené s danou stránkou. Integrována je výše již zmíněná služba BrowserLab pro kontrolu renderingu webových stránek v různých prohlížečích. Dreamweaver také poskytuje propojení s analytickými službami Omniture SiteCatalyst a Test&Target a službou pro snadné budování online podnikání Business Catalyst. K dalším novinkám patří rozšíření správy verzí na bázi technologie Subversion a vylepšení vkládání kódu (doplňování u vlastních PHP tříd, kódu spojeného s danou prezentací aj.) či vytváření CSS layoutů.
Vylepšení doznal i komplement Dreamweaveru Contribute, nástroj pro snadnou tvorbu obsahu webových prezentací koncovými uživateli. K novinkám zde patří lepší zpracování předdefinovaného obsahu a na XML založených stránek, možnost vyhledávat a nahrazovat obsah napříč sadou stránek či náhled obsahu odpovídající enginům řady současných browserů.
Nástroj pro tvorbu a prototypování rozhraní webových aplikací Fireworks nabízí v CS5 podobě především lepší integraci s jinými aplikacemi Suite. Konkrétně dovoluje výměnu souborů s aplikací Catalyst a práci s barvovými schématy ve formátu ASE používaném napříč Suite. Vylepšeny byly nástroje pro práci s proporcemi objektů, výplněmi a vektorovými tahy.
InDesign: lepší výstup do Flashe a řada menších vylepšení
V případě sázecího programu InDesign zdůrazňuje Adobe u nové verze zejména výrazně rozšířené možnosti tvorby Flash prezentací obsahujících interaktivitu a multimédia. Koncept cross-media publikování se zde takto rozvíjí opravdu naplno, otázkou pochopitelně je, kdo a jak jej využije. V dané souvislosti je vhodné připomenou předpokládaný boom zařízení ve stylu Apple iPadu, na kterých by takto mohly (na rozdíl od samotného iPadu jenž jen tak brzy asi Flash podporovat nebude) najít výstupy z InDesignu (elektronické magazíny a noviny aj.) své uplatnění. I na iPadu a také specializovaných čtecích zařízeních budou každopádně užitečné rozšíření funkcí pro export do formátu EPUB.
Adobe poměrně zajímavě vylepšila i základní výbavu programu, přičemž zřejmě zarmoutila některé výrobce pluginů, jež dosud poskytovali obdobnou funkcionalitu. Konkrétně máme na mysli novou možnost používat v rámci jednoho dokumentu více formátů stránek či automatické generování popisek obrázků z jejich metadat. Panel Vrstvy je nyní koncepcí více podobný obdobným panelům z Photoshopu a Illustratoru. K dispozici je nově i sledování změn v textu a integrace se službou pro skupinové revize CS Review. Snadno lze vytvářet text přesahující či rozdělující sloupce. Výběr a úpravy objektů by měly být díky novým ovládacím prvkům snazší.
Výrazněji byl zvýšen výkon InDesignu, a to díky rozšířené podpoře vícejádrových a víceprocesorových systémů: na pozadí nyní takto při normálním zpracování může běžet například náročný výstup do PDF apod. Spolu s novou podobou InDesignu byla uvedena i odpovídající verze Server pro automatizovanou sazbu a dále též nová podoba redakčního editoru InCopy.
Video a audio
Nástroje pro zpracování videa Premiere Pro a After Effects nyní nabízí především drastické zvýšení výkonu díky nové Mercury Playback Engine. Dostupné jsou ovšem pouze pro 64bitové systémy, což nicméně v dané třídě aplikací zřejmě nebude problémem. Výměna obsahu mezi After Effects a Premiere Pro by nyní měla být výrazně rychlejší díky přepracované komponentě Dynamic Link. Rozšířeny jsou možnosti bezpáskového workflow, resp. nativní editace souborů v příslušných formátech. Možné je přenášení projektů mezi Premiere a konkurenčními řešeními Final Cut Pro a Avid NLEs.
Nástroj Roto Brush umožňuje v After Effects snadno izolovat pohyblivé prvky na popředí. Propojení s Photoshopem CS5 Extended dovoluje lépe připravovat a upravovat 2D obrázky i 3D objekty vložené do videa. Možné je také využití perspektivních ilustrací z Illustratoru CS5. Rozšířeny byly možnosti tvorby Flash videa, vylepšený Adobe Media Encoder dovoluje produkovat obsah v mnoha formátech (DPX, FLV, F4V, H.264, MPEG-2, QT, WM aj.). Ve spolupráci s aplikací Catalyst je snadné začlenění vytvořeného videa do rozhraní webových aplikací. Integrace s online službou Adobe Story dovoluje snáze realizovat sript-to-screen workflow (využití metadat v OnLocation a Premiere aj.). Rychlé a přesné klíčování v Premiere nabízí technologie Ultra keyer. K dispozici jsou pak mnohá drobná vylepšení funkcionality, založená na zpětné vazbě od uživatelů předchozích verzí. Nová podoba nástroje pro střih zvuku Soundbooth nabízí různorodá rozšíření svých nástroji a víc jak 100 000 připravených zvukových efektů.
Závěrem
Adobe přinesla v nové Suite řadu skutečně zásadních novinek a vylepšení. Některá zřejmě budou důležitá a vítaná pro prakticky každého stávajícího uživatele Suite (Photoshop), u jiných je otázkou, nakolik Adobe vsadila na správnou kartu (Flash) a konečně se asi najdou i uživatelé, kterým v nové Suite bude leccos zásadního chybět (HTML5 a CSS 3, nový Acrobat aj.).
Aplikace CS5 by měly být dostupné od května tohoto roku. Příjemnou zprávou jsou oproti minulosti a ve srovnání s jinými evropskými zeměmi výhodnější ceny u lokalizovaných verzí jednotlivých balíků a aplikací Creative Suite (ceny pro USA nicméně stále zůstávají výrazně nižší). Konkrétně jsou očekávané koncové ceny jednotlivých sad následující: 59 930 Kč za CS5 Master Collection, 44 430 Kč za CS5 Design Premium, 38 660 Kč za CS5 Web Premium, 52 470 Kč za CS5 Production Premium a 32 850 Kč za CS5 Design Standard. Ceny jsou uvedeny bez DPH. K dispozici budou také upgrady a multilicence. Služby Adobe CS Live budou po omezenou dobu dostupné bezplatně.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024