Adobe uvádí Creative Suite 2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe uvádí Creative Suite 2

4. dubna 2005, 00.00 | Pravděpodobně největší událost v oblasti pre-pressového software pro letošní rok je zde:
dnes totiž společnost Adobe ohlašuje novou verzi svého balíku publikačních aplikací
Creative Suite. S předstihem se nám podařilo získat informace, týkající se uvedené
novinky, a tak vám můžeme skutečně bezprostředně sdělit, na co vše se mohou uživatelé
aplikací Adobe těšit.

Těžko lze zpochybnit tvrzení, že sada publikačních aplikací Adobe, sdružených pod souhrnným označením Creative Suite, dnes představuje zásadní výrobní prostředek pro většinu pracovišť předtiskové přípravy. Od uvedení zmíněného balíku již uplynulo poměrně dost času a tak se stále více čekalo, kdy Adobe přijde na světlo s jeho inovovanou verzí. Očekávání se naplňují dnes, kdy Adobe ohlašuje Creative Suite 2. Podrobnější informace o zmíněném balíku byly před širší veřejností tajeny, díky českému zastoupení společnosti Adobe jsme nicméně mohli, spolu s dalšími českými novináři, získat odpovídající informace s několikadenním předstihem. V tomto našem článku se tedy můžeme podívat na to, co hlavního lze od Creative Suite 2 očekávat - upozorňujeme ovšem předem, že vycházíme pouze z tiskových sdělení výrobce a nikoli konkrétních zkušeností s daným softwarem, vzhledem k rozsahu tématu jsme se rovněž v našem přehledu mohli omezit pouze na přiblížení toho skutečně zásadního.

O Creative Suite 2 souhrnně

Celková koncepce Creative Suite (pro jejíž současnou verzi budeme dále v tomto článku používat zkratku CS2) se s novou verzí nemění: opět se tedy jedná o balík, sestávající v základu z aplikací InDesign, Illustrator, Photoshop, Acrobat a GoLive. Všechny zmíněné aplikace byly rozšířeny a mají nyní přívlastek CS2, s výjimkou Acrobatu, který byl uveden před několika měsíci, zůstává tedy ve verzi 7 a je pro CS2 dodáván ve verzi Professional. Stejně jako v minulé Creative Suite je poskytována i aplikace pro správu obsahu Version Cue (opět s přívlastkem CS2), nově pak přibyly prostředky Bridge a Stock Photos - oběma se budeme podrobněji věnovat o kousek dále.

Hardwarové nároky by měly být obdobné tomu, co chtěly aplikace Creative Suite v minulé verzi, materiály výrobce takto hovoří o 384 MB RAM, potřebných pro chod každé kreativní komponenty balíku spolu s integrovanými prostředky Version Cue a Bridge, pro bezproblémový chod více aplikací současně (na který i samotná Adobe klade stále větší důraz) doporučuje výrobce 512 MB až 1 GB RAM, instalované na daném počítači. Kompletní instalace všech aplikací si ukousne 2,4 GB ve Windows a 3 GB na Macovi, v tuto chvíli nevíme, nakolik jsou si obě instalace resp. příslušné verze komponent CS2 rovnocenné (Acrobat 7 Professional je každopádně ve verzi pro Maca v lecčems chudší). Instalace balíku bude vyžadovat autorizaci, nejsnáze pomocí Internetu. Obdobně jak tomu bylo již v Acrobatu 7 by měly i ostatní komponenty CS2 mít ve svém jádru plně integrovánu podporu národních prostředí, češtinu z toho nevyjímaje, takže lokalizace se bude zřejmě vyrábět už jen pro ty, kteří potřebují, aby s nimi produkt komunikoval česky.

Bridge

Zásadní novinkou v CS2, a dle Adobe také zásadním vylepšením, je zcela nová aplikace Bridge. Jedná se o integrovaný prostředek, rozšiřující možnosti práce se zdroji ze všech aplikací Suite. Základem tohoto řešení je souborový manager, obdobný tomu, který byl dosud poskytován v rámci Photoshopu. S jeho pomocí mohou uživatelé procházet a spravovat publikační zdroje, ať už jsou ve formátu Suite či jiných aplikací, přičemž k dispozici jsou prostředky, jako jsou náhledy (plně upravitelné co se týče velikosti atp.), slideshow, různé typy seznamů, prohledávací funkce, metadata (ve formátu XMP), funkce pro RAW fotografie či skriptování. Pravděpodobně nejjednodušší a zároveň velmi užitečná bude možnost přetáhnout vybrané zdroje z Bridge do dokumentu daného programu, zajímavou možností je uložení odkazu na kolekci vybraných dokumentů, které pak lze jediným příkazem kdykoli později otevřít či jinak zpracovat. Přístup k funkcím Bridge je samozřejmě nabízen z libovolné aplikace CS2 a také samostatně.

adobecs2-1f.gif

Práce se zdroji v Bridge

S Bridge kupodivu nekončí Version Cue, která dříve nabízela řadu obdobných funkcí: Adobe nyní tento produkt prezentuje jako správce verzí dokumentů a prostředek skupinové spolupráce (například uzamykání dokumentů při úpravách atp.). Musíme se přiznat, že jsme upřímně zvědavi, jak moc organického spojení se podařilo Adobe v tomto případě dosáhnout: Version Cue byla v první verzi určitě zajímavým pokusem implementovat základní funkce pro správu obsahu, ale rozhraní bylo trošku těžkopádné a hlavně se nám příliš nelíbily systémové nároky. Více ale budeme schopni posoudit až na základě konkrétních zkušeností.

Víc než práce se zdroji možná leckoho na Bridge zaujme spíše možnost synchronizace nastavení správy barev v jednotlivých aplikacích CS2. Myšlenka stojící za uvedenou funkcí spočívá v tom, že designér určí jednu sadu barevných nastavení, která je pak platná ve všech aplikacích (ale lokální změny lze provádět): Adobe dodává řadu přednastavených konfigurací pro zavedené workflow, možné jsou samozřejmě i úpravy a tvorba vlastních sad, které lze sdílet mezi pracovišti. Jinak je v rámci color managementu nabízena i kontrola tiskařské černé v Illustratoru a InDesignu, InDesign také může zachovat nastavení CMYK barev v obrázcích importovaných z Photoshopu. Konzistentní nastavení lze pak použít i pro tvorbu PDF: odpovídající konfigurační soubory, schopné řídit příslušné nástroje v CS2 (Distiller, exportní funkce), jsou sdíleny a upravovány na jediném místě.

adobecs2-2f.gif

Nastavení synchronizace barev

Stock Photos

Funkcí, dostupnou rovněž přes Bridge, je Stock Photos. Jak již název naznačuje, jedná se o prostředek, dovolující online nákup stock fotografií z různých internetových bank - materiály Adobe hovoří například o serverech Photodisc, Comstock či DigitalVision. Oproti běžnému nákupu je Stock Photos výhodná v tom, že dovoluje provést naráz výběr z více zdrojů. Designér navíc může používat zdarma metadata či náhledy obrázků v nízkém rozlišení a nákup provést až před finálním výstupem. Možnost nákupu je nicméně podle materiálů Adobe zatím omezena na uživatele z cca 30 zemí, přičemž v seznamu jsme Českou republiku neobjevili.

adobecs2-3f.gif

Prostředí Stock Photos

Photoshop CS2

Vyšší stupeň integrace se projevuje i v případě Photoshopu, konkrétně u funkce Smart Objects. Ta dovoluje pracovat v layoutu Photoshopu nedestruktivně s vektorovými daty, převzatými z Illustratoru, možné je i promítnutí změny původního zdroje do layoutu. K dispozici je řada nových designérských nástrojů, jako je například Vanishing Point, dovolující automaticky měnit perspektivu objektů. Posíleny jsou funkce pro práci s digitálními fotografiemi: mimo jiné jsou nyní takto k dispozici nástroje pro odstranění červených očí, korekci perspektivního zkreslení (Lens Correction) či retušování nechtěných objektů. Rozšířeny byly možnosti práce s RAW formátem v rámci dobře známého pluginu Camera RAW, takže lze nyní například manuálně vyladit gradační křivku, zobrazit přepaly, provést automatické korekce či provést uložení do "univerzálního RAW" Adobe, tedy formátu DNG. Prostředí Photoshopu by nyní mělo být podstatně lépe přizpůsobitelné uživatelským požadavkům, což se týká nabídek, klávesových zkratek i umístění paletek.

adobecs2-4f.gif

Nástroj Photoshopu Lens Correction

Illustrator CS2

Zásadní novinkou v Illustratoru je funkce Live Trace, která, jak již název naznačuje, dovoluje provádět tracing bitmap, a to podle tvrzení materiálů Adobe velmi precizním a přitom z hlediska uživatele vysoce automatizovaným způsobem. "Live" přitom činí uvedenou funkci možnost náhledu původní bitmapy při všech experimentech s tracingovými nastaveními. Pro ty, kdo potřebují často obarvovat vektorové objekty, je nyní k dispozici funkce Live Paint pro snadné a intuitivní aplikování výplní a obrysů. Na vyšší úroveň se dostala integrace s Photoshopem: týká se to zejména lepších možností importu vrstev s využitím jejich nastavení z Photoshopu (skupiny). Přímo z Illustratoru lze také nyní využívat filtry a efekty Photoshopu, přičemž stejně jako v Photoshopu jsou aplikace efektů nedestruktivní. V duchu souladu s nejnovějšími publikačními trendy nyní Illustrator dovoluje své ilustrace ukládat do různých podob formátu SVG (1.1, Tiny, Basic), rozšířený exportní filtr pro SWF (Flash) nyní umí zejména vytvářet animace s použitím vrstev Illustratoru či 3D objektů. Snazší a přehlednější přístup k nástrojům poskytuje kontextově senzitivní Control paleta, obdobná té, kterou uživatelé znají z InDesignu, uživatelé si také mohou upravit a uložit nastavení své pracovní plochy, k dispozici je i optimalizovaná podpora pro tablety společnosti Wacom.

adobecs2-5f.gif

Live Trace v akci

InDesign CS2

Nejzajímavější novinku jsou podle nás v InDesignu objektové styly: s jejich pomocí lze uložit a opakovaně používat prakticky všechna myslitelná objektová nastavení, jako jsou stíny, obrysy či výplně, průhlednost, textové atributy aj. Práce s objektovými styly je pak postavena na stejných principech, jaké uživatel zná v případě stylů textových či odstavcových. Pro ty jsou nabízena vylepšení, jako je selektivní přenos stylů z jiných dokumentů a možnosti rychlé či hromadné aplikace stylů. Snazší jsou návrat k původnímu stylu i odstranění atributů zvoleného textového úseku. Vylepšeny byly možnosti přemapování stylů i dalších textových atributů při importu Microsoft Word a RTF dokumentů, včetně možnosti uložení parametrů převodu pro opakované použití. InDesign nyní lépe zvládá i import PDF a Photoshop dokumentů, což se týká zejména využití nastavení vrstev či vložení více stránek z PDF dokumentů jediným příkazem.

adobecs2-6f.gif

Paleta pro objektové styly

Zajímavě vypadá v InDesignu funkce pro tzv. snippets. Pod uvedeným pojmem se míní vybraná skupina prvků stránky (text, importovaná grafika, vytvořené objekty), uložená do souboru například tažením do Bridge, knihovny či na pracovní plochu. Snippet je pak možno vložit do jiného dokumentu, přičemž se nejen načtou jeho prvky, ale též jejich umístění. Uvedeným způsobem mají tedy sazeči možnost vytvořit si knihovnu opakovaně užívaných prvků, kterou lze sdílet i mezi pracovišti.

adobecs2-7f.gif

Schema naznačující způsob práce se snippets

Při práci s textem lze nyní využít vylepšení funkce drag and drop, vkládání bez formátování či automatické odstraňování nadbytečných mezer. Spell-checker by měl nyní zvládat dynamické zvýrazňování neznámých slov, autokorekce či pružnější práci s uživatelskými slovníky. K dispozici je pak i nástroj pro práci s poznámkami, dovolující kontrolovat způsob číslování, umístění aj. Chytřejší, intuitivnější a více automatizovatelná by měla být nyní práce s XML obsahem. Z designerských funkcí pak lze ještě zmínit například možnost individuálního nastavení baseline grid v rámci rámečků, podporu ukotvených objektů, možnost opakovaného použití sekvence transformací, nástroje pro práci s obrysy a cestami či vylepšení nástroje pro stínování. Pro lepší komunikaci v rámci zakázek je pak poskytována podpora standardu JDF, výrobce rovněž slibuje lepší spolupráci s GoLive a editorem InCopy CS2.

adobecs2-8f.gif

Nastavení spell-checkingu

GoLive CS2

V rámci svého prostředku pro design webových prezentací nyní Adobe poskytuje především silné prostředky pro design na bázi kaskádových stylů (CSS) využívající funkci drag and drop. Přibyla podpora nastupujících open standardů, jako jsou XHTML či SVG Tiny. Užší je nyní sepětí s ostatními aplikacemi CS2, spočívající například v možnosti přímého exportu dokumentů InDesignu do podoby XHTML stránek. Celkově máme z odpovídajících materiálů výrobce dojem, že GoLive zřejmě doznala nejméně rozšíření, finální verdikt ovšem umožní až kontakt s daným softwarem.

Dostupnost a cena

Anglická verze balíku by měla být k dispozici na konci dubna, verze s českým GUI je pak ohlášena na červen. Cenové nastavení je obdobné předchozí Creative Suite, takže za plnou tzv. Premium Edition bude třeba zaplatit 1 199 USD, k dispozici pak budou i Standard Edition (bez GoLive a Acrobatu), samostatné aplikace (např. InDesign za 699 USD) či odpovídající upgrady, ceny pro český trh nám v tuto chvíli nejsou známy, ale budou zřejmě rovněž odpovídat současnému stavu.

Závěrem

Dostat do jediného článku podrobnější popis novinek v Creative Suite 2 nebylo samozřejmě dost dobře možné. Na tomto místě jsme se tudíž mohli zaměřit jen na rámcové nastínění toho nejdůležitějšího, bližší podrobnosti pak budeme dále průběžně přinášet na stránkách Grafiky, zejména až se nám nová verze CS2 dostane do rukou ke konkrétnímu vyzkoušení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: