Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Adobe rozvíjí svá řešení pro elektronické formuláře
lcd trend
19. března 2004, 00.00 | Uvedení betaverze Adobe Designeru a ohlášení podpory 2-D čárových kódů v PDF formulářích. Takové jsou nejnovější aktivity společnosti Adobe na poli technologií pro elektronické formuláře. O jejich bližší přiblížení se pokoušíme v tomto článku.
Elektronické formuláře patří k technologiím, o jejichž významu při zpracování a výměně informací nelze pochybovat. Jejich aplikace jsou skutečně různorodé: začínají u interních informačních toků (oběžníky, dotazníky apod.), pokračují komunikací se zákazníky (objednávky, faktury aj.) či publikováním (personalizované publikace apod.) a končí sběrem dat v oblasti státní správy (daňová přiznání, podání apod.). K využití elektronických formulářů se dnes nabízí nejširší škála nástrojů a postupů. Významná část z nich je spojena s nasazením formátu PDF a to především díky odpovídajícím aktivitám společnosti Adobe. Ta přišla před nedávnem s několika novinkami pro uvedenou oblast, o jejichž bližší přiblížení bychom se rádi pokusili v tomto článku.
Adobe Designer v beta verzi
První novinkou je uvedení beta verze aplikace Adobe Designer. (Původně Form Designer, dříve jsme o tomto produktu psali zde.) Jedná se o prostředek, který spolu s dalšími aplikacemi pro elektronické formuláře získala Adobe akvizicí společnosti Accelio. S pomocí Designera lze vytvářet elektronické formuláře ve formátech HTML či PDF, ve kterých je ke kódování dat použito standardu XML (tzv. XDP - XML Data Package). Možnosti interakce s uživatelem i sběru dat poskytované těmito formuláři překračují standardní možnosti PDF formulářů. Chce-li uživatel tyto nástavbové schopnosti využít, musí formuláře použít v kombinaci s řešením Adobe Form Client, což je serverové řešení, ve kterém lze s formuláři pracovat různým způsobem (samostatná aplikace Filer, komponenty pro Web, e-mail či prostředí podporující technologii COM). Podmnožinu vlastností zmíněného typu formulářů pak lze využít při nasazení řešení Adobe Form Server a konečně i Adobe Acrobatu (resp. Adobe Readeru).
Prostředí Adobe Designera v jeho dřívější verzi
K návrhu formulářů poskytuje Designer odpovídající WYSIWYG rozhraní, které si svými možnostmi v ničem nezadá například s tím, co poskytuje pro PDF formuláře Adobe Acrobat. Uživatel tedy může s pomocí odpovídajících ovládacích prvků vkládat do formulářů statické i interaktivní prvky, přičemž lze využít širokou škálu nástrojů pro precizní zarovnání, nastavení vlastností apod. Odpovídající prostředek pak dovoluje vytvářet skripty definující "inteligenci" resp. akce formulářů. Použité objekty lze ukládat v podobě knihovny: při serverovém sdílení tohoto úložiště mají designeři formulářů v rámci daného subjektu k dispozici konzistentní sadu odpovídajících prvků. Pro testování chování formuláře v rámci určeného prostředí (webovský prohlížeč, Acrobat aj.) lze využít odpovídající náhledové funkce. Je-li formulář vytvářen pro Form Server nebo Acrobat, nejsou v Designeru k dispozici prostředky pro tvorbu nekompatibilních prvků. Produkt je dodáván se sadou ukázkových formulářů, které si uživatel může přizpůsobit svým požadavkům, možný je také převod existujících formulářů ve formátech PDF či Microsoft Word.
Cenové podmínky spojené s Designerem, ani přesné datum uvedení ostré verze tohoto produktu, zatím Adobe nezveřejnila. (Zmíněnou betaverzi mohou vybraní testéři získat po registraci zde www.adobe.com/designerbeta.) Jasné je ale směřování Designera do enterprise oblasti (tzv. Adobe Intelligent Document Platform), neboť v případě běžných publikačních aplikací evidentně postačí bohaté vyjadřovací možnosti PDF formulářů, spolu s odpovídající podporou v Adobe Acrobatu (Readeru). Pro využití plného potenciálu uvedeného řešení bude přitom zapotřebí nasazení technologií, jejichž cena není právě nejnižší.
Schéma naznačující fungování Adobe Intelligent Document Platform
2-D čárové kódy ve formulářích
Druhou novinkou je oznámení podpory tzv. 2-D čárových kódů ve formulářích, vytvářených s pomocí zmíněného Adobe Designeru nebo Adobe Acrobatu. Důvod pro zavedení takovéto podpory lze najít, alespoň dle odpovídající tiskové zprávy Adobe soudě, například na ministerstvu financí USA resp. v situaci jeho resortu. Stále více daňových přiznání je totiž podáváno v tištěné či faxové podobě, která byla vytvořena v počítači vyplněním elektronických formulářů. Odpovídající nástroj by měl nyní dovolit automatické vytvoření 2-D čárového kódu, který bude vložen do dokumentu a ponese souhrn informací vyplněných ve formuláři. (2-D kódy mají podstatně větší kapacitu než standardní čárové kódy a dovolují reprezentovat i zalomený text či grafiku.) Příjemce tištěného či faxového dokumentu (tedy například finanční úřad) pak tyto informace převede zpětně do elektronické podoby s pomocí odpovídající čtečky. Takováto procedura by, vzhledem k odolnosti uvedeného typu kódů proti chybám, měla být podstatně bezproblémovější a efektivnější než OCR či snad dokonce ruční přepisování informací.
Nasazením při podávání daňových přiznání samozřejmě aplikace uvedené technologie nekončí. Své místo by si měla najít v mnoha dalších provozech, ve kterých se tentýž formulář zpracovává v tištěné i elektronické podobě (například objednávky, faktury, smlouvy apod., u kterých je například zapotřebí podpis klienta). S konkrétním řešením, jež bude mít v případě Acrobatu podobu příslušného pluginu, hodlá Adobe přijít koncem letošního roku. Cenové podmínky, spojené s tímto řešením, nejsou zatím známy, vzhledem k vazbě na serverové enterprise systémy Adobe a naznačené oblasti nasazení se ale asi opět nebude jednat o příliš lacinou záležitost.
Závěrem
Nejnovější počiny Adobe opět ukazují, jak rozmanité mohou být aplikace elektronických formulářů. Na reálné využití výše popsaných technologií si ovšem, zejména v našich podmínkách, určitě počkáme. Problémem zde jsou totiž jak cenová a technická náročnost, tak potřeba navrhnout a adekvátně implementovat odpovídající informační toky.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024