Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. listopadu 2024
Software
Adobe představila nástroje Digital Publishing Suite, AIR 2.5, Edge pro HTML5 animace a publikační službu Rome
27. října 2010, 00.00 | Při příležitosti konference MAX 2010 představila společnost Adobe několik zajímavých novinek. Předvidatelné bylo uveřejnění betaverzí nástrojů Digital Publishing Suite, dovolujících vytvářet v nástrojích Adobe mobilní aplikace (zejména magazíny), a to i pro Apple produkty. Rovněž nová podoba platformy AIR a příslušných nástrojů velkým překvapením není. Na svět ale přichází i nová publikační platforma Rome, kterou chce Adobe oslovit uživatele z domácnosti, škol a kanceláří. Zajímavě pak vypadá prototyp nástroje Edge pro tvorbu HTML5 animací.
Vývojářská konference MAX je pro společnost Adobe každoročně příležitostí, jak představit nové produkty a technologie, které předznamenávají strategii daného výrobce pro další období. Nejinak je tomu i letos, kdy Adobe přišla hned s několika novinkami, které mají šanci výrazně ovlivnit vývoj v různých oblastech publikačního průmyslu, tentokrát překvapivě nejen co se týče profesionálního sektoru, ale i domácností, škol a kanceláří. O jaké novinky se konkrétně jedná?
Digital Publishing Suite
Snaha Adobe prosadit Flash (a AIR) jako klíčovou publikační platformu dneška dostala vážné trhliny díky tvrdohlavému postoji společnosti Apple, která odmítá podporu Flashe na svých mobilních zařízeních, tedy iPhonu a iPadu. Přitom právě iPad se stal záhy od svého uvedení produktem, který má šanci napomoci výraznou měrou přechodu vydavatelské produkce z tiskovin a „stolního Webu“ právě k mobilním zařízením. Adobe jej tedy nemohla ignorovat a tak poměrně záhy nalezla cestu, jak obsah připravený v jejich publikačních nástrojích, zejména InDesignu CS5, dostat na iPad v podobě, vyhovující plně nárokům Apple (nativní aplikace pro systém iOS, opírající se výraznou měrou o HTML 5 a CSS 3). Prvním, dlužno říci že značně povedeným výsledkem daného produkčního řetězce, se stala iPad verze magazínu Wired, vedle toho se pak objevily i další obdobné digitální publikace (The New Yorker, InDesign Magazine aj.). Adobe pak poměrně záhy ohlásila novou Digital Publishing Platform, v jejímž rámci oficiálně deklarovala rozšíření podporovaných publikačních platforem právě o iOS aplikace.
Nyní se k nejširší uživatelské komunitě (ale vzhledem k očekávaným cenovým nastavením spíše jen k zástupcům větších vydavatelství) dostávají betaverze nástrojů tzv. Digital Publishing Suite, které dovolují vyzkoušet postupy a možnosti takto rozšířené publikační platformy. Základním nástrojem zde zůstává InDesign CS5, poskytující širokou škálu intuitivních a výkonných prostředků pro tvorbu interaktivních (hyperlinky, tlačítka, akce na časové ose aj.), multimediálních (video, audio) publikací. Tyto publikace (využívající mimo Flashe i PDF a HTML5) lze pak dále rozšířit o více atraktivních elementů (jako například panoramata či obrázkové galerie) v nové AIR aplikaci Interactive Overlay Creator a poté vyexportovat pro nový distribuční server Adobe prostřednictvím (rovněž nové) utility Digital Content Bundler. Ze serveru jsou pak publikace distribuovány do prostředí prohlížeče Adobe Content Preview Tool na platformách iOS (iPad, iPhone) a Adobe AIR (Samsung Galaxy, RIM Playbook a další zařízení na platformě Android). Napojit je takto bude možno na Apple App Store, Android Market, Google Apps Marketplace a případně i další elektronická distribuční centra. Analytické nástroje společnosti Omniture pak dovolí sledovat a vyhodnocovat interakce uživatelů v publikaci a napomohou tak bezesporu například při formování publikačních strategií či ohodnocování úspěšnosti reklamních kampaní.
Nástroje Digital Publishing Suite jsou nyní k dispozici pro vyzkoušení (v zřejmě hodně předběžné podobě) zdarma prostřednictvím [serveru Adobe Labs, znovu je třeba zdůraznit, že použít je lze pouze s InDesignem CS5. Plná verze Digital Publishing Suite by se pak měla podle Adobe objevit někdy v období duben-červen příštího roku. Cenová nastavení ovšem cílí evidentně na velké hráče z vydavatelské branže: Professional edice by měla být zpoplatňována 699 USD měsíčně (!) a dalšími poplatky podle objemu vydání publikace, pokročilejší Enterprise edice (správa předplatného, vazba na tiskovou produkci aj.) pak bude zřejmě ještě výrazně dražší, ovšem cenová nastavení zde zatím Adobe nesdělila. Bude zajímavé sledovat, nakolik bude Adobe s takovýmito nastaveními úspěšná a nakolik se do hry vloží konkurence (Quark, dodavatelé redakčních systémů pro InDesign či XPress, tvůrci enterprise cross-media řešení aj.).
AIR 2.5
Značných rozšíření se dočkala runtime platforma AIR, dovolující využít Flash a další technologie (PDF, HTML, CSS aj.) formou samostatných aplikací. V nové podobě 2.5 expanduje z desktopů (Windows, Mac, Linux) nejen na mobilní zařízení, ale též do světa spotřební elektroniky, resp. televizí. Konkrétně je zde nyní k dispozici podpora pro BlackBerry Tablet OS, Android a iOS co se mobilních systémů týče, první televizí podporující danou platformu je Samsung SmartTV. Nasazení AIR na tabletech, smart telefonech a dalších zařízeních přislíbily na nejbližší dobu například společnosti Acer, HTC, Motorola, RIM a další. Šíření AIR aplikací (a tedy generování zisku pro nezávislé vývojáře, kteří se v daném případě mohou rekrutovat i z řad designerů pracujících primárně ve Flashi) by vedle stávajících distribučních řetězců měl napomoci nový Adobe InMarket.
Ve shodě s expanzí na nové platformy přináší AIR 2.5 řadu nových funkcí. Rozšířena či nově nabídnuta byla takto podpora specifických hardwarových komponent (akcelerometr, fotoaparát, mikrofon aj.), multidotykového ovládání s gesty, geolokačních služeb a SQLite úložišť. Nativní kontrolní prvky webového prohlížeče umožňují v AIR aplikacích snadnou integraci HTML a SWF obsahu. K dispozici je také hardwarová akcelerace pro komponenty řady společností (Intel, NVIDIA, Texas Instruments aj.).
Spolu s novým AIR byly uvedeny i nové verze či preview podoby příslušných nástrojů. Konkrétně se to týká AIR SDK, Flex SDK, Flash Builderu i Flash Catalystu, rovněž je nyní k dispozici odpovídající extenze pro Flash Professional CS5. Společnost RIM poskytuje BlackBerry Tablet OS SDK s tím, že odpovídající runtime by měl být distribuován s BlackBerry PlayBookem.
Edge: animace v HTML5
Na keynote Adobe MAX byl také „nezávazně“ převeden prototyp nástroje Edge pro tvorbu animací a přechodů v HTML5 (s využitím JavaScriptové knihovny JQuery). I jeho uvedením Adobe jasně ukazuje, že začíná brát vážně nástup HTML5, a hodlá přispět k dalšímu rozvoji a serióznímu využívání daného standardu (a s ním spojeného CSS 3). (Jinými obdobnými počiny jsou vedle výše uvedené Digital Publishing Platform také třeba experimentální podpora HTML5 v Dreamweaveru a Illustratoru CS5.) Rámcový popis Edge je k dispozici díky videu s Markem Andersem.
Nástroj staví na řadě konceptů z Flashe Professional (timeline, symboly, vrstvy) a Dremweaveru (vizuální či přímá editace HTML a CSS). Potěší jeho WYSIWYG zaměření, které dovolí animace daného typu vytvářet i netechnicky orientovaným designerům, podobnost s nástrojem Catalyst je zřejmá. Bude zajímavé sledovat, jak bude vývoj kolem daného nástroje a celkové podpory HTML5 v nástrojích Adobe pokračovat.
Project Rome: publikování v domácnostech, kancelářích a školách
Poměrně překvapivý záběr i pojetí má jiná novinka Adobe, projekt Rome, uvedená opět v pouze předběžné verzi. Jedná se totiž o (multiplatformní) AIR aplikaci a webovou službu, určenou primárně pro uživatele z domácností a kanceláří, ve speciální edici (Project Rome for Education) pak i škol. Rome nabízí možnost sestavení široké škály publikací majících tištěnou či elektronickou podobu: mimo jiné může jít takto o vizitky, dopisní papíry, pozvánky, obaly CD/DVD, plakáty, brožury, inzeráty, prezentace či Flash animace, v případě školství pak také třeba certifikáty, kvízy nebo reporty.
Příjemně vyhlížející rozhraní aplikace postavené na Flashi nabízí tvorbu daného typu obsahu založenou na připravených šablonách. Nabízené nástroje pak zcela jistě profesionály nechají chladnými, ale v případě běžných uživatelů nabízí skutečně zajímavou paletu prostředku pro tvorbu pěkně vyhlížejícího textu, doplněného statickou i dynamickou grafikou, vytvářet lze i animace a elektronické prezentace obohacené o zvuk a video. Výstup je možný (mimo přímého tisku) do různých elektronických podob, zejména PDF, Flashe (SWF), různých bitmapových formátů a SVG grafiky, vytvořené webové prezentace lze hostovat na serverech Adobe i třetích stran. Soubory z Rome je možno sdílet pomocí Acrobat.com či Google Apps a k dispozici je i služba pro výměnu šablon. Možné je také snadné odkazování na vytvořené dokumenty prostřednictvím Facebooku, Twitteru a Google buzz. Rome for Education staví na Google Apps for Education a Moodle learning management systému, zohledněna je zde rovněž ochrana internetového obsahu a IT infrastruktury. V současnosti nicméně není v Rome speciálně podporován výstup pro mobilní zařízení.
Project Rome je nyní k dispozici coby free preview, Adobe chce takto získat odezvu, jenž napomůže odladění ostré verze. Ta by měla být dle všeho zpoplatňována na subskribční bázi. Celkově vypadá daný projekt velmi zajímavě a k možnostem jeho předběžné podoby bychom se rádi v nejbližší době vrátili.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
9. ledna 2025
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
9. ledna 2025
Profesionální scaner Scanner Heidelberg TOPAZ I. optické rozlišení bez interpolace 3800DPI