Adobe Photoshop CS3 bude mít dvě podoby - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe Photoshop CS3 bude mít dvě podoby

9. března 2007, 00.00 | Společnost Adobe potvrdila dřívější spekulace o tom, že nový Photoshop CS3 bude k dispozici ve více verzích. Konkrétně přibude k základní podobě ještě verze Extended, určená ke zpracování 3D obsahu a dále měření a analýze obrazu v oblastech technické či vědecké grafiky. Podrobnosti naleznete v tomto článku, něco více si zde povíme i o připravované online podobě odlehčeného Photoshopu.

Není tomu tak dávno, co společnost Adobe oznámila, že dne 27. 3. tohoto roku představí blíže zásadní balík svých publikačních aplikací Creative Suite 3. Za doplněk daného sdělení pak lze považovat současné zveřejnění informací o připravovaných dvou verzích bitmapového editoru Photoshop. I v daném případě byla zatím Adobe poměrně skoupá na slovo, ale přesto dokázala říci o nových podobách dostatek na to, abychom se podstatou jejího sdělení zabývali v tomto článku.

Základní versus Extended podoba

Zmíněné dvě podoby ponesou označení Photoshop CS3 a Photoshop CS3 Extended. Základní podoba nabídne v jádru vše, co již uživatelé mohli vyzkoušet v několik měsíců dostupné betaverzi (viz náš seriál o tomto produktu na Grafice): tj. obdobně jako v minulosti půjde o nástroj, který svými prostředky vychází vstříc zejména nárokům DTP a webového designu či zpracování digitální fotografie, posíleny zde pak jsou i prostředky pro návrh grafiky, určené pro mobilní zařízení (zejména smart telefony). Nově připravovaná Extended podoba pak k daným možnostem přidává prostředky, směřující do oblasti cross-media publikování, technické grafiky, medicíny či vědy, když nabízí funkce pro 3D a video a dále měření a analýzu obrazu.

phs3ext-1f.jpg

O konkrétních vlastnostech Extended verze tisková zpráva Adobe i příslušné produktové stránky zatím mlčí, nicméně Adobe nastínila alespoň několik scénářů využití nového produktu. Ti, kdo zpracovávají video, takto budou moci použít 3D vizualizace s použitím textur, jež aplikují v rámci sady videorámců. Grafici a webdesignéři nyní mohou vytvářet 3D animace, které jim Photoshop Extended dovolí exportovat do formátů, jako je QuickTime, MPEG-4 či Flash. Odborníkům z oblasti medicíny, vědy či technické grafiky slibuje rozšířený Photoshop podporu formátů specifických pro dané oblasti – jaké to konkrétně jsou, ovšem zatím nevíme. Výzkumníci budou moci například z medicínských snímků sestavit animaci pro prezentační účely, architekti mohou proměřovat objekty v 3D obrázcích aj. Dobře představitelné (byť Adobe nezmíněné) je zřejmě i využití v obalovém průmyslu (3D modelování obalů, vytváření a "ladění" motivů pro obaly atp.), resp. při výrobě obalů třeba i v běžné pre-pressové praxi – Adobe do této oblasti už dříve tak trochu "nakročila" nástrojem Úběžný bod (Vanishing Point), představeným ve Photoshopu CS2.

Uvedení a perspektivy

Nové podoby Photoshopu budou blíže poodhaleny s novou Suite, tj. již zmíněného 27. března. Současná betaverze, poskytovaná ke stažení na serveru Adobe Labs, zůstane podle všeho až do daného data pouze v základní variantě. Podle tiskové zprávy by pak obě podoby měly být provozovatelné ve Windows XP a Vista (ne však ve Starter a Home Basic edicích) a dále v Mac OS X (10.4.8 a vyšší). Pro počítače Apple budou přitom obě verze Universal Binary, tj. slibují optimální výkon na Intel Macích. To hlavní – tj. cenové nastavení obou podob – zatím Adobe prozradit nehodlá. Už teď je ale takřka jisté, že obě verze Photoshopu budou k dispozici jak samostatně, tak v rámci různých balíků – ta základní samozřejmě v Creative Suite 3, u Extended se dá počítat s výskytem produktových sestav ve stylu současného Adobe Production Studia. S prodejem se dá počítat nejdříve v dubnu, otázkou samozřejmě je, zda budou obě podoby uvedeny ve stejnou dobu.

phs3ext-2f.jpg

Vykročení Photoshopu do sféry zpracování videa, 3D a technické, medicínské či vědecké grafiky je poměrně logickým krokem. První obdobnou aktivitou byl již před časem uvedený Acrobat 3D, nástroj pro práci s 3D obsahem v PDF dokumentech.

Rozšířené směřování přitom neznamená nějaký revoluční nápad. Připomeňme takto, že speciální edice pro oblasti medicíny či GIS poskytuje třeba i "hybridní" aplikace určená ke zpracování vektorové a bitmapové grafiky Canvas, vlastněná v současnosti společností ACDSee. O tom, že pro 3D, technickou a vědeckou grafiku existují jednotlivě velmi kvalitní specializované produkty, pak také rozhodně nemůže být pochyb. Potenciál Photoshopu v daných oblastech je ale dán především rozšířeností a nepochybnými kvalitami dané aplikace, skutečností, že pojem Photoshop dnes představuje zcela zásadní pojem spojený se zpracováním jakékoli bitmapové grafiky. Hodně bude samozřejmě záležet na cenových nastaveních Extended verze, ale předpokládané klientské skupiny jsou bonitní a zvyklé na to, že za specializaci je nutno platit.

Online verze odlehčeného Photoshopu do půl roku?

Přívlastek Photoshop mají v současnosti v názvu i další produkty Adobe. Konkrétně to jsou Photoshop Lightroom pro zpracování RAW snímků a dále Photoshop Elements a Photoshop Album Starter Edition, zaměřené na domácí a amatérský sektor. Danou sestavu by měla v období tří až šesti měsíců rozšířit odlehčená podoba Photoshopu poskytující své funkce online: alespoň to tak sdělil na konci února serveru CNET News.com CEO Adobe Bruce Chizen.

Online Photoshop by měl přitom svůj provoz financovat z reklam. S jeho uvedením se počítá v rámci rozsáhlejších plánů Adobe pro danou oblast, postupně by se měla online nabídnout různá řešení. Bude k nim patřit i Adobe Remix, odlehčená podoba Adobe Premiere Elements, hostovaná na serveru PhotoBucket, jež by se do ostrého provozu měla dostat ještě v březnu.

Inspirace Adobe v daném směru je zřejmá a jmenuje se Google. Daná společnost v dnešní době doslova chrlí služby, které se v online podobě snaží převzít funkce desktopových aplikací (vzpomeňme třeba Docs and Spreadsheets, Notebook či Calendar). V online službách daného typu je přitom nesporně skryt značný potenciál, co se týká oslovení nových zákaznických skupin i generování patřičného zisku např. prodejem online reklamy či poskytováním rozšířených služeb za poplatek.

phs3ext-3f.jpg

Adobe by přitom postupně mohla online poskytnout i výrazně silnější řešení, zaměřená například na publikační sektor (stejně jako se dnes občas hovoří o tom, že Microsoft poskytne online svou Office). Pro online sazbu má již takto v repertoáru InDesign Server, pro serverové zpracování PDF zase LiveCycle. Nechybí jí ani platforma (Flex) pro vývoj rozhraní takovýchto služeb, kterou dnes přitom nabízí či hodlá nabízet v rámci řešení, jako je Acrobat Connect či Document Center. Vše je tedy "jen" otázkou další dostupnosti rychlého Internetu a s tím rostoucí poptávkou uživatelů po daném typu řešení.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: