Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Adobe Media Player 1.0: multimédia a video na Internetu podle Adobe
11. dubna 2008, 00.00 | Společnost Adobe uvedla první ostrou verzi svého Media Playeru, multimediálního přehrávače navrženého a určeného pro přehrávání a sledování online filmů, videa a video prezentací (například výukových kurzů) na Internetu či v intranetových sítích. Spolu s ním pak zprovoznila Adobe TV, projekt, v jehož rámci jsou přes Media Player online vysílány výukové kurzy pro aplikace Adobe. Podrobnější přiblížení Media Playeru i Adobe TV naleznete v tomto článku.
Adobe Media Player je jedna z prvních aplikací naprogramovaných s pomocí technologie Adobe AIR, což je souhrnně řečeno softwarová technologie zprostředkující uživatelům RIA aplikace i mimo webový prohlížeč, navíc teoreticky nezávislé na operačním systému. Určitá závislost tu nicméně je, prozatím mohou Adobe AIR využívat zejména vývojáři opírající se o technologie AJAX, Adobe Flex a Adobe Flash. V současné době využívají Adobe AIR například společnosti eBay, AOL, NASDAQ, Nickelodeon či Yahoo! a Adobe Media Player je tedy jen dalším logickým krokem k prosazení této zajímavé technologie v praxi.
Interaktivní prostředí přehrávače
Adobe Media Player v podstatě kompletně využívá dostupnou technologii Flash včetně Flash Media Server 3 určeného pro vysílání streamovaného videa přes internet. Momentálně je Adobe Media Player k dispozici ve verzích pro Windows a Macintosh, stažení i používání přehrávače je zdarma.
Prostředí Adobe Media Playeru je částečně interaktivní a může se flexibilně měnit podle zobrazovaného multimediálního obsahu. Stěžejním prvkem multimédií v Adobe Media Playeru je (opět logicky) video, konkrétně většinou Flash video distribuované jednotlivým klientům v rámci streamingu či eventuálně po stažení přehrávané jako offline obsah. Měnit se přitom teoreticky můžete nejen prostředí samotného přehrávače a jeho ovládacích prvků, ale především pozadí jednotlivých oken, která zpravidla přebírají konkrétní vzhled „šitý na míru“ danému videu, video kurzu, recenzi, časopisu a dalším elektronickým médiím, které je Adobe Media Player schopen přehrávat či zobrazovat.
Adobe Media Player 1.0 - úvodní obrazovka přehrávače s nabídkou online TV stanic a multimediálního obsahu
V přehrávači najdeme virtuální knihovnu médií, která se umí sama aktualizovat a přizpůsobit vašim požadavkům v závislosti na nastavených parametrech v osobních údajích obsahujících například zem původu, věk a pohlaví uživatele aj. Pro použití v našich podmínkách je ovšem adaptabilita video zdrojů prakticky nulová, většina zdrojů je zatím totiž proamericky orientovaná. Knihovnu zdrojů si naštěstí můžete přizpůsobit manuálně a přehrávač pak například umí sám sledovat, kolik nových epizod seriálů či videokurzů je v dané kategorii nově k dispozici od posledního spuštění Adobe Media Playeru.
Adobe Media Player 1.0 - nastavení vlastností přehrávače obsahuje mimo jiné i případné zakázání (mimochodem poměrně kvalitních) animovaných přechodových efektů a hardwarové akcelerace v celoobrazovkovém módu
Adobe Media Player 1.0 - nastavení přehrávače ohledně automatického zobrazování nových dílů různých videí, výukových kurzů, ukázek filmů aj.
Adobe Media Player 1.0 - v předvolbách přehrávače najdeme i sekci pro personalizaci související s tematickými okruhy nabízeného videa a multimediálního obsahu
Adobe Media Player 1.0 - přizpůsobit si v přehrávači částečně můžete i některé stavové indikátory
Tematické okruhy, video zdroje a projekt Adobe TV
V hlavní nabídce přehrávače najdeme několik desítek tematických celků rozdělených do běžných kategorií jako je například hudba, věda a technika, umění, zábava, ale také třeba státní správa, životní styl, politika a řada dalších kategorií. Adobe se pochopitelně postaral nejen o vývoj přehrávače, ale také o naplnění jeho obsahu. Největší díl obsahu proto tvoří video z víceméně známých zdrojů – většinou od zavedených společností vysílajících například v USA již delší dobu své pořady i na internetu. Jedná se třeba o známé společnosti (a jejich streamingové zdroje) CBS, MTV Networks, Parents.tv, PBS, Scripps Networks, Universal Music Group aj.
Na prvním místě v seznamu dostupných vysílacích zdrojů je jak jinak než pilotní projekt společnosti Adobe v podobě Adobe TV, což je systém multimediálních zdrojů přímo napojený na Adobe Media Player. V nabídce Adobe TV najdeme celou řadu seriálů a video výukových kurzů (ve čtyřech kategoriích) pro aplikace Adobe v čele s Adobe Photoshopem, Premiere, Dreamweaverem a dalšími známými programy, rozdělených občas i podle zkušeností daného uživatele. Neměl by tedy být problém najít si například video kurz pro začínající uživatele Photoshopu či Dreamweaveru, nebo se naopak v rámci jiného zdroje věnovat jen zábavě v podobě filmových ukázek premiérových filmů či videoklipů.
Adobe Media Player 1.0 - přehled online televizních stanic (a také současně i Adobe partnerských společností) v hlavním katalogu přehrávače
Adobe Media Player 1.0 - Adobe TV je pilotní projekt e-learning kurzů a dalších video a prezentačních materiálů Adobe týkajících se zpravidla přímo konkrétních produktů společnosti Adobe
Adobe Media Player 1.0 - největší množství výukových kurzů a různých tréninkových materiálů se zabývá Adobe Photoshopem a jeho možnostmi a funkcemi
Adobe Media Player 1.0 - výběr dílu online stanice/kurzu LAYERSTV zabývající se většinou Adobe Photoshopem
Adobe Media Player 1.0 - další ukázka jedné z částí online výukového kurzu z Adobe TV, tentokrát pro Adobe Dreamweaver
Video obsah je prostřednictvím Adobe Media Playeru možné prohlížet v několika rozlišeních, podmínkou je samozřejmě existence příslušného video zdroje. Flash video je například u novějších filmových ukázek k dispozici jak v běžném rozlišení, tak i v HD kvalitě 480i, 720p a dokonce i 1080p, stahované datové objemy jsou pak ovšem již dost velké. Sledovat již nyní nebo v blízké budoucnosti například budete moci některé filmové seriály (netěšte se, nejedná se o celé série) a jejich upoutávky – MacGyver, CSI: Miami/New York, Big Brother, Melrose Place, Twilight Zone, The Hills, dále třeba předpovědi počasí, různé hudební pořady, trailery z počítačových her, nebo třeba komediální seriály z Comedy Central.
Závěr
Adobe Media Player vlastně není svým způsobem nijak revoluční aplikace (například taktéž freewarový Democracy Player s částečně podobným zaměřením je k dispozici již delší dobu), nabízí ale hodně zajímavý placený i neplacený multimediální obsah a (většinou pro Američany) přizpůsobitelný obsah video zdrojů. Už samotné jméno společnosti Adobe je navíc solidní zárukou dalšího vývoje přehrávače a především napojování dalších video zdrojů do jeho obsahu. Nezbývá již nic jiného, než pogratulovat O2 za celoplošné zrušení FUP limitů a doufat, že rychlý internet co nejdříve nebude jen doménou větších měst a jejich blízkého okolí.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024