Adobe končí s Version Cue - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Adobe končí s Version Cue

4. března 2010, 00.00 | Používáte v rámci Adobe Creative Suite nástroj pro správu verzí a skupinovou spolupráci Version Cue? Pak máte tak trochu smůlu, neboť společnost Adobe končí s vývojem tohoto prostředku a v rámci Creative Suite 5 jej již nebude poskytovat. Nabídne místo něj alternativu? A jaké jiné nástroje dalších výrobců se namísto Version Cue designérským a publikačním pracovištím nabízejí?

Správce verzí a prostředek pro skupinovou spolupráci Version Cue, založený na architektuře klient-server, tvořil dosud nedílnou součást dodávek Adobe Creative Suite (či jejích jednotlivých aplikací). Adobe se jeho formou pokusila nabídnout kreativním pracovníkům nástroj, s jehož pomocí by především mohli snadno spravovat jednotlivé verze svých výtvorů – takováto možnost přijde vhod prakticky při každém projektu a na každém pracovišti, neboť jen málokterý dokument se v procesu tvorby vyhne zásadním úpravám. Dohledat „tu správnou“ podobu je pak často problémem pro samotného tvůrce dokumentu, nemluvě pak o jeho spolupracovnících či nástupcích.

Rovněž nástroje skupinové spolupráce nad zdroji, nabízené v rámci Version Cue, mohou být hodně užitečné i v malých týmech. Version Cue takto umožňuje organizovat zdroje do projektů, ke kterým pak lze (s nastavením odpovídajících přístupových práv) přistupovat přes lokální síť či Internet, vítanou dodatkovou funkcí je možnost zálohování obsahů projektů. Podrobněji jsme naše čtenáře s možnostmi jedné ze starších podob Version Cue seznámili v tomto seriálu.

versioncueend1f.jpg

O všech výše uvedených možnostech a produktu samotném je ovšem třeba začít hovořit v minulém čase. Zástupci Adobe (konkrétně Ken Toole, Senior Engineering Manager for Enterprise/Partner Solutions) totiž oznámili, že s vývojem Version Cue končí a daný produkt již nebude k dispozici v rámci Creative Suite 5, které se takřka zcela jistě dočkáme letos v dubnu či květnu. Podpora stávajících podob Version Cue pak bude poskytována do doby uvedení druhé hlavní verze Creative Suite zveřejněné po CS4, tedy zřejmě Creative Suite 6.

Uvedený krok není zas až tak překvapivý jak by se zdálo. Především je v dané souvislosti zapotřebí říci, že záměr, stojící za Version Cue, se nesetkal s příliš velkou odezvou. V počátečních podobách za to mohla neintuitivní podoba Version Cue, u které takto administrace daného řešení i způsob používání spadaly spíše do říše programování nežli designu. Ruku v ruce s tím šla i poněkud nejasná koncepce daného řešení.

A poté, co se alespoň na některých pracovištích daný prostředek ujal, a od verze CS3 bylo i workflow výrazněji „polidštěno“ díky užší integraci se správce zdrojů Bridge, došlo v CS4 k zásadnímu pochybení. Produkt byl postaven na nových základech (klientská komponenta Adobe Drive), jež měly dále zjednodušit procesy provozu a administrace, v reálu šlo ovšem o velmi chybový software, který – soudě dle některých internetových diskuzí – přinesl nejen pády, ale také ztráty dat. Sporadické opravy ze strany Adobe evidentně řadu problémů nevyřešily a za projev pokročilé agónie lze považovat skutečnost, že Version Cue není k dispozici pro Mac OS X 10.6 Snow Leopard.

versioncueend2f.jpg

Ukončení vývoje takto vyznívá logicky, ale není pro programátory Adobe (a zodpovědné produktové managery) dvakrát nejlepší vizitkou. Jistě, Version Cue je opravdu okrajovým řešením, ale zato se jedná o komponentu, která se dosud dodává (chce se říci, že přímo vnucuje) coby integrální součást mnoha Adobe aplikací a Creative Suite, a na které se pracovalo léta. Navíc za odstavením daného produktu dle všeho nestojí žádná promyšlenější strategie (ale je možné, že tento náš závěr je mylný, a vychází pouze z nedostatku informací). Podle poměrně vágních vyjádření K. Tooleho pro server CreativePro neplánuje Adobe v současnosti náhradu dané komponenty jiným podobným řešením (resp. třeba plnou integraci jeho funkcí do Adobe Bridge, což by určitě dávalo smysl). Namísto toho slibuje podporu vývoje asset management řešení na bázi otevřených standardů a partnerské spolupráce (zmiňován je takto technologie CMIS, resp. spolupráce v rámci organizace Oasis) a samozřejmě též pomoc stávajícím uživatelům Version Cue s přechodem na jiný produkt či systém (ale konkrétní scénář migrace zatím není k dispozic).

Pokud se v tuto chvíli začnou stávající uživatelé Version Cue shánět po adekvátní náhradě, neměli by rozhodně přehlédnout systém GridIron Flow společnosti GridIron Software. Daný prostředek nabízí možnosti práce s verzemi dokumentů a vedle toho též intuitivní správu zdrojů, postavenou na sledování vzájemných vztahů na základě monitorování uživatelovy činnosti, vizuální vyhledávání, univerzální funkci pro sbalení potřebných zdrojů či též zaznamenávání času stráveného na projektu. Bez nadsázky lze takto říci, že koncepce GridIron Flow splňuje neskonale více nežli Version Cue nároky na intuitivnost a propojení s kreativními nástroji (nejen od Adobe), na druhou stranu se nejedná o právě nejlacinější prostředek (cena cca 299 USD). Pokud by se odlehčená podoba tohoto řešení, či jeho určitá obdoba, objevila v Creative Suite, jednalo by se o skutečně zajímavou a užitečnou inovaci.

griflow-1f.jpg

Jiným zajímavým řešením, určeným ovšem v současnosti pouze pro Photoshop, je pixelnovel Timeline (60-40 USD za licenci podle počtu licencí). Toto nabízí sledování verzí dokumentů Photoshopu nad libovolným úložištěm technologie Subversion (SVN), včetně využití serverových prostředků samotného výrobce. Práce s verzemi je přitom založena na značně intuitivním prostředí.

versioncueend3f.jpg

Dále se pak nabízí využití obecných prostředků pro práci s verzemi (užívanými při tvorbě softwaru či též webovém vývoji), jakou jsou již zmíněná Subversion a dále též třeba Git a Mercurial. Komplexními systémy správy obsahu jsou pak zejména dobře známé produkty Canto Cumulus a Extensis Portfolio, které ovšem vyžadují značné investice a výrazné změny ve workflow.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: