Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Adobe InDesign CS4 zblízka (2): Preflight
Adobe InDesign sazba
30. prosince 2008, 00.00 | Jedním z nejvýznamnějších vylepšení, které sebou přináší Adobe InDesign CS4, je funkce pro živý preflight. Ta dovoluje v reálném čase odhalit nejrůznější problémy spojené s textem, grafikou, barvami, nastaveními dokumentu a dalšími prvky. Jak daná funkce pracuje a jaké jsou benefity jejího nasazení?
Jednu ze slabin Adobe InDesignu představovala absence důkladnější funkce pro kontrolu správnosti dokumentu neboli preflight. Zabudované prostředky zde nabízely pouze základní kontrolní mechanismy pro vybrané prvky (přetečený text, písma, bitmapová grafika, pluginy), které asi stěží někoho plně uspokojily. Uživatelé proto museli přesouvat kontrolu až do fáze zpracování PDF výstupu (Acrobat, PitStop aj.) či sáhnout po řešeních jiných výrobců (Markzware FlightCheck, Zevrix Solutions InPreflight, na míru psané skripty aj.). Nyní se ale situace radikálně změnila, neboť InDesign CS4 přinesl skutečně komplexní sadu prostředků pro kontrolu správnosti dokumentu, jenž by měly výrazně eliminovat výskyt řady obvyklých chyb vyskytujících se v sázených dokumentech.
Jak to funguje
Preflight je v InDesignu CS4 založen na bázi uživatelských profilů. Ty si může uživatel nastavit zcela dle přání s pomocí odpovídajícího dialogu (většina funkcí spojených s preflightem je k dispozici prostřednictvím nového panelu Preflight či nabídky spojené s indikátorem stavu dokumentu, umístěného v dolní části okna dokumentu).
Při tvorbě profilu jsou v rámci tzv. kategorií k dispozici kritéria pro mnoho prvků, které je v dokumentech třeba kontrolovat. Konkrétně lze takto pracovat s odkazy na externí grafiku a jiné dokumenty (chybějící, modifikované, OPI), barvami (průhlednost, mód, přetisk aj.), textem (přetečený text, chybějící písma, překlepy aj.), obrázky a objekty (rozlišení, průhlednost, tloušťka linek aj.) či nastaveními dokumentu (velikost a orientace stránky, počet stránek, výskyt prázdných stránek, nastavení spadávky a popisu).
Vytvořený profil pak lze použít při kontrole různými způsoby. Tím bezesporu nejatraktivnějším je mód živého preflightu: InDesign zde při provedení každé změny dokumentu kontroluje, zda nastavení stále odpovídají přiřazenému profilu. Pokud ano, svítí v dolní části okna dokumentu zelená kontrolka, pokud nikoli, je zde kontrolka červená.
V případě nalezených chyb lze v odpovídajícím dialogu zobrazit seznam problémových míst (rozčleněný podle kategorií) a z něj přecházet na odpovídající místa v dokumentu. Při nápravě chyby pak zejména méně zkušeným operátorům mohou výrazněji pomoci doporučení zobrazená u výpisu chyby (sekce Info).
Živý preflight může být u komplexnějších dokumentů náročný na hardwarové zdroje. Možná je proto jeho deaktivace (a využití pouze manuálního spouštění) nebo též aplikace pouze u vybraných stránek dokumentu (stejný způsob výběru jako u tiskové funkce InDesignu). Nastavení preflightové funkce také dovolují omezit preflight pouze na vrstvy určitých typů (jen viditelné, viditelné a tisknutelné aj.) a vyloučit nebo naopak nechat provést zpracování netisknutelných objektů a objektů na odkládací ploše. Kontrolovat lze rovněž počet řádků ve výpisu jednotlivých chyb. Možné je generování reportu o nalezených chybách (spolu s údaji o datu kontroly, názvu dokumentu a použitém profilu), a to do textového nebo PDF dokumentu, kompletní výpis informací o všech prvcích dokumentu dovoluje vytvořit funkce Package (té se věnujeme na jiném místě tohoto článku).
Možné je rovněž provedení preflightu knih InDesignu. Odpovídající volba (Preflight Book z nabídky panelu Book) zde spustí kontrolu buďto všech dokumentů knihy, nebo těch, jenž jsou aktuálně vybrány. Při preflightu zde lze použít profilů vložených do jednotlivých dokumentů nebo uživatelem určeného profilu.
Správa profilů
S InDesignem je dodáván výchozí profil označený jako [Basic]. Jeho pomocí lze odhalit chybějící či modifikované odkazy, přetečený text a chybějící písma. Tento profil není možno modifikovat, jinak si ale lze po libosti vytvářet profily vlastní. Ty je možno nastavit například pro obecné užití, výstup na určité tiskárně, spolupráci s určitým klientem, typ výstupní úlohy apod., u téhož dokumentu lze v různých fázích zpracování použít různé profily.
Výhodou je skutečnost, že jeden profil může být vložen (embed) přímo do dokumentu a takto snadno spojen například se šablonou či přenášeným dokumentem, nehrozí jeho „založení“ například v případě archivace dokumentu atp. Možná je pak výměna profilů i prostřednictvím odpovídajících funkcí importu a exportu (soubory exportovaných profilů mají extenzi .idpp).
Package
Stejně jako v minulosti nabízí InDesign s preflightem spojenou funkci Package (File-Package), sloužící k vypravení dokumentu InDesignu na jiné pracoviště (pro tiskový výstup, další zpracování aj.). Výstupem dané funkce je jako dříve složka obsahující mimo daného dokumentu (či dokumentů u knih) také (volitelně) použitá písma, odkazovanou grafiku, externí pluginy a výjimky dělení, přibalit lze jednoduchý textový jobtiket s kontaktními údaji a instrukcemi ohledně zpracování. V rámci sestavení výstupu pak může uživatel řešit případné problémy s písmy či grafikou. Možnosti daného prostředku se oproti minulosti nezměnily, což je trochu škoda, podíváme-li se na způsob, jakým danou funkci řeší Zevrix Solutions InPreflight.
Závěrem
Funkce živého preflightu je bezesporu velmi užitečným novým prostředkem, dovolujícím zvýšit bezchybnost výstupů z InDesignu. Nejedná se přitom o zcela dokonalé řešení: na určitá omezení poukazuje nápověda InDesignu (nejsou odhaleny chyby například v přetečeném textu či na neaplikovaných předlohových stránkách aj.), o jiných se vedou diskuze například zde, dále doporučujeme i srovnání s možnostmi již zmíněného řešení Zevrix Solutions InPreflight. Nicméně i přesto lze hovořit o kvalitativním skoku, kterému se tímto preflightu v InDesignu dostalo.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024