Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Adobe InDesign CS3 zblízka (2)
2. dubna 2007, 00.00 | Významné rozšíření možnosti stylizace objektů s pomocí efektů a nové pojetí práce s průhledností, vylepšená podpora výčtů, proměnné použitelné v rozsáhlých nebo složitě strukturovaných publikacích či velmi pokročilá funkce náhrad, určená nyní nejen pro text, ale v podstatě libovolné objekty vyskytující se v dokumentu. Takové jsou některé z novinek InDesignu CS3, které přibližujeme v tomto článku.
Významné rozšíření možnosti stylizace objektů s pomocí efektů a nové pojetí práce s průhledností, vylepšená podpora výčtů, proměnné použitelné v rozsáhlých nebo složitě strukturovaných publikacích či velmi pokročilá funkce náhrad, určená nyní nejen pro text, ale v podstatě libovolné objekty vyskytující se v dokumentu. Takové jsou některé z novinek InDesignu CS3, které přibližujeme v tomto článku. (Připomínáme, že například změny v uživatelském rozhraní či tabulkové styly jsme již blíže představili.)
Efekty a průhlednost
Poměrně zásadní jsou nyní v InDesignu změny při použití efektů a průhlednosti. Uživatel takto vše potřebné nalezne v novém panelu (připomínáme, že Adobe nyní o paletách hovoří jako o panelech) Effects. Ten dovoluje aplikovat jak průhlednost, tak výrazně rozšířenou sadu efektů. Konkrétně je takto mimo vrženého stínu (Drop Shadow) k dispozici i vnitřní stín (Inner Shadow), vnější a vnitřní záře (Outer Glow, Inner Glow), zkosení a reliéf (Bevel and Emboss), satén (Satin) a dále základní, přímé či přechodové prolnutí okrajů (Basic, Directional, Gradient Feather). Mnohé z těchto efektů jsou v InDesignu novinkou (převzaty jsou přitom z Photoshopu) a i ty stávající doznaly rozšíření. Například vržený stín nyní nabízí interaktivní kruh pro nastavení pozice stínu a kontrolní prvky pro určení viditelnosti stínu pod průhlednými objekty.
Bevel and Emboss dovolují použít Inner Bevel, Outer Bevel, Emboss a Pillow Emboss. Při aplikací efektů spojených například se stíny či zkosením je k dispozici globální nastavení světelného zdroje, které platí pro všechny aplikace příslušných efektů v daném dokumentu. Zajímavé nám přišlo přechodové prolnutí okrajů, jež dovoluje použít změnu průhlednosti ve výplních obdobným způsobem, jakým se dnes používají barvy. Přímé prolnutí okrajů zase nabízí vytvoření obrázku s postupným přechodem do průhlednosti.
Efekty lze takto (nedestruktivně) aplikovat nejen na objekt, ale i na jeho zvolenou část, konkrétně výplň, tah či text. Totéž platí o průhlednosti (tu bylo dosud možno použít pouze na úrovni objektů), což dává designérům do rukou řadu nových možností jak průhlednost využít.
Výčty
Výrazně vylepšena byla funkce pro výčty. Ta nyní dovoluje snazší definici číslovaného nebo odrážkového výčtu (s možností přidání určitého textového řetězce před či za výčtový prvek) a také jeho inteligentnější aplikaci přes odpovídající příkazy či definici odstavcového stylu. Kontinuitu číslování je možno zachovat i uvnitř knihy, tj. ve více dokumentech InDesignu. Výčty jsou použitelné nejen pro klasické typy přehledů a osnov, ale také třeba ke kontinuálním číslování určitého typu textu v rámci dokumentu nebo knihy na úrovni kapitol či jiných sekcí, týká se to například popisek obrázků.
Proměnné
Kromě výčtů přispějí k tvorbě rozsáhlejších či složitě strukturovaných publikací také proměnné (neboli proměnná pole), které jinak uživatelé znají třeba z textových procesorů nebo FrameMakeru. Použít lze takto například různé odkazy na čísla stránek (číslo poslední stránky v dokumentu, celkový počet stránek aj.), automatické číslování, plovoucí záhlaví/zápatí, aktuální datum nebo čas (či obdobné údaje o čase změny nebo výstupu dokumentu) aj. Odpovídající dialog dovoluje vytvářet vlastní typy proměnných, ve kterých je proměnný obsah kombinován se statickým. Po vložení do dokumentu lze pole naformátovat jako jakýkoli jiný text InDesignu. Proměnné je možno exportovat a importovat, tudíž se zde nabízí možnost jejich jednotného použití v rámci pracoviště atp.
Zarovnání objektů a vnořené styly
Vylepšeno bylo rovněž zarovnávání objektů. K dispozici je nyní zarovnání vzhledem k výběru, okrajům, stránce či dvojstránce. Drobného rozšíření se dočkaly i vnořené styly, nyní lze u nich definovat aplikaci až do konce odstavce.
Náhrady
Výrazně silnějším prostředkem nežli doposud je nyní funkce pro hledání a náhrady. Zatím sloužila k hledání a náhradám textu s použitím zástupných znaků a formátovacích charakteristik, což bylo poněkud málo a uživatelé se při náročnějších požadavcích museli uchýlit ke skriptování. Nyní je ale v rámci dané funkce podporován i GREP (General Regular Expression Parser), dovolující zpracování na bázi regulárních výrazů. Porozumět těmto prvkům není úplně triviální, nicméně transformace textu s nimi provedené mohou být výrazně flexibilnější a výkonnější nežli v případě dosavadní funkce (mimo jiné lze takto třeba vyhledávat a formátovat všechny řetězce představující například internetový odkaz, e-mailovou adresu, vlastní jméno atp., různým způsobem přetřídit seznam aj.). Předpokládáme pak, že časem možná na Internetu (Adobe Exchange?) vznikne knihovna výrazů pro různá typická zpracování. Nastavení dialogu dané funkce lze uložit pro opakované použití.
Co pak potěší i netechnicky orientované designéry, je skutečnost, že hledání a záměny lze provádět nejen s textem, ale i libovolným jiným typem objektů a objektových atributů (nastavení obdobné definici objektových stylů, včetně možnosti záměn právě tohoto typu stylů, kontrolovat lze i efekty atp.) a to v různých rozsazích (například s vyloučením předlohových stránek, poznámek nebo uzamčených vrstev či naopak pouze na nich atp.). Netřeba asi dodávat, jaký potenciál se v dané funkci skrývá, stačí zmínit například záměny obrázků či jiné grafiky (loga apod.) v dokumentech, preflight problémových prvků atp. Málokteré vylepšení zde asi zvýší produktivitu v InDesignu více nežli právě daná funkce. Ještě jiným typem prvků, u kterého lze nyní provádět hledání a záměny, jsou glyfy.
Tisk bookletů
InDesign CS2 poskytl uživatelům podporu tisku bookletů, tedy odpovídající vyřazení stránek, zaslané pak z příslušného dialogu přímo na tiskárnu či do souboru. I když se nejedná o nějakou světobornou funkci a k archové montáži bývá dnes spíše zvykem převést dokument do PDF a ten pak vyřadit pomocí odpovídajících specializovaných pluginů či aplikací, pro jednodušší zakázky či in-house tisk se daná podpora určitě hodila. Protože ovšem byla založena na pluginu InBooklet SE z dílny společnosti ALAP (A Lowly Apprentice Production), a tu v mezičase koupila společnost Quark, která podporu ALAP produktů pro InDesign ukončila, přišla v InDesignu CS3 náhrada od Adobe.
Její funkce pro tisk bookletů se takto od té dřívější příliš neliší, opět nabízí jen několik málo automatických možností vyřazení. Náhled vyřazení zde nicméně umí upozornit na problémové situace (např. nevhodné nastavení formátu či orientace stránky), odpovídající tlačítko pak dovoluje snadný přechod do dialogu pro konfiguraci tiskárny, což umožňuje rychle provést opravu problémových nastavení.
Export do XHTML
Jak jsme již dříve na stránkách Grafiky psali, Creative Suite 3 opustil produkt GoLive, určený pro tvorbu webových stránek (má být nicméně i nadále vyvíjen), a byl zde nahrazen Dreamweaverem. Dané změně odpovídá možnost exportovat nyní dokument InDesignu do podoby XHTML dokumentu, který pak umí Dreamweaver odpovídajícím způsobem zpracovat (formátování pomocí CSS). Pouze na základě zběžných informací si daný přístup netroufáme hodnotit, ale zdá se nám být oproti dřívějšímu Sbalení zdrojů pro GoLive (či publikování přes XML) univerzálnější a lépe použitelný, neboť vzniklé XHTML stránky je možno upravovat i v jiných editorech pro tvorbu webového obsahu a navíc lze takto příslušné dokumenty publikovat případně i bez jakýchkoli úprav. Odpovídající dialog slibuje každopádně vyladění pouze několika málo parametrů vytvářené stránky (zejména převod grafiky).
XML a automatizace
Adobe slibuje v novém InDesignu opět vylepšení automatizované sazby z XML, a to na základě pravidel. Nakolik se jí přitom konečně podařilo přiblížit publikování z XML "blíže masám", zatím nevíme, každopádně se hodláme k tématu vrátit poté, co bude k dispozici ostrá verze InDesignu CS3. Obdobně se chceme věnovat i automatizaci na bázi skriptů: u té jsme i při letmém seznámení nemohli přehlédnout poměrně rozsáhlá vylepšení nejen v InDesignu, ale v rámci celé Creative Suite 3, ke kterým patří například výrazně lepší ExtendScript Toolkit pro tvorbu a ladění skriptů nebo třeba možnost uložení JavaScriptu do binární podoby (pro zabránění kopírování kódu). U samotného InDesignu bylo například vylepšeno odpovídající rozhraní pro skriptování a již nyní je k dispozici poměrně obsáhlá dokumentace, jež poskytuje více informací nežli dřívější materiály. I k automatizačním novinkám se hodláme vrátit, a to zevrubně, v rámci našeho seriálu o skriptování InDesignu.
Závěrem
Tolik zatím k novinkám v InDesignu CS3. Příští část našeho přiblížení bude patřit hodně zajímavé funkci pro vkládání souborů InDesignu do dokumentů InDesignu a dále s tím související skupinové či redakční spolupráci v kombinaci InDesign CS3-InCopy CS3.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024